Brave Youtube reklamlarını engelleyemiyor!

Brave üzerinden Youtube reklamları engellenemiyor.

Merhaba arkadaşlar bugün birkaç kez denk geldim bu olaya. Brave + ublock origin kullanıyorum tüm listeler güncel fakat youtube içinde reklamlar gömülü geliyor.

Sizin başınıza denk geldi mi?

Edit: Brave no longer blocking youtube ads as of March 27, 2024 - #2 by Saoiray - Brave Community

cookie/cache silince düzeldi

Edit 2: Düzelmemiş

Şunu farkettim eğer giriş yapmazsam reklamlar engelleniyor sorun yok fakat Youtube hesabına giriş yaptığım zaman reklamlar engellenmiyor :smiley:

Firefox üzerinden de test ettim giriş yapmadığım zaman reklamlara denk gelmedim fakat giriş yapınca reklamlar engellenmiyor hatta bazen bir uyarı çıkıyor.

1 Like

Reklam engelleme tercihinize saygı duyan bir şirketin tarayıcı motoruna geçmek en iyi çözümdür.

Youtube son zamanlarda bunlarla baya uğraşıyor.

Farklı tarayıcılar ve/veya eklentileri. Başlarda sadece reklamı engellemekle uğraşırken şimdi, reklamların engellenmesini algılayıp algılayan sistemi de engellemek için uğraşıyor,.

İlk bu reklam engelleyicileri algılayan sistem çıkınca hızla geçmişlerdi, farklı uygulamalar.
Ama artık Youtube algılamayı zorlaştırdı böyle böyle kedi köpek oyunu olacak mı derken artık oldu diyebiliyoruz.

Bilerek bu sistemlerin davranışını farklı ve değişken yapmak istiyorlar ki diğer taraf kolayca gene bir geçiş yöntemi geliştirmesin.

Bakalım neler göreceğiz, belki bazı tarayıcılar geliştirilecek ve kendi engel engelleme yöntemlerini saklı tutmaya çalışacak vs.

Şimdi, konuyu çok dağıtmadan tarayıcı motorlarına bakmak istedim.
3 Popüler tarayıcı motorundan hepsi açık kaynaklı, bir şirket ana geliştiricisi olsa da bu şirketi “geliştirici” konumuna koymak doğru olur.

Brave, Chromium tabanlı

Chromium’un kullandığı tarayıcı motoru Blink.

Manifest V3 gibi gördüğümüz değişiklikler Chromium üzerinden geliyor.
Tarayıcı Motoru üzerinden değil.

Zaten günümüzdeki web tarayıcısını kullanan reklam engelleme yöntemleri, farklı eklentiler ile karşılaştırıldığında (teknik olarak tarayıcı motorundan beklentileri aynı olan tatbikîde)

• Daha fazla veya farklı bir bağlılığı/ihtiyacı olmuyor,
    tarayıcı motoruna.

Bu nedenle günümüzde, tarayıcı motorları reklamların engellenmesinde, sadece bir tarayıcı motoru kadar rol oynuyor.
Yani tatbikîde bir rol oynuyor eklentileri yüklemekte, çalıştırmakta vs.
Ama görevi bu, sadece motor olmak tekerlerin yönüne de bakmıyor olup olmadığına da bakmıyor, gelen yakıta da bakmıyor.
Zaten hepsine baksaydı bir araba yani tarayıcı olurdu.

1 Like

Kastetmek istediğim Chromium’du. Bilgi için teşekkür ederim. Peki şunu sormak istiyorum: Farklı tarayıcı motoru kullanmalarına rağmen siteler neden aynı görünüyor Firefox ve Chrome ve Safari’de?

1 Like

Çünkü aynı dili kullanıyor websiteleri. Şöyle düşün, bir benzini kullanan ve aynı yöntemle işleyen iki farklı marka motor gibi. Tüm websiteleri HTML ve CSS yazı dilini, JavaScript programlama dilini kullanıyorlar. Tabi üçü arasındaki kullanım oranı değir fakat diller belli. Motor da bu dilleri okuyor gibi düşün. HTML ve CSS ön planda sayfanın nasıl görüneceğini belirlerken JavaScript arkaplanda botunların yazıların animasyonların ve daha bir çok şeyin nasıl davranacağını programlamak için kullanılır.

Çünkü internette standartlar var baya da çok var.

İnternet Mühendisliği Görev Gücü (İngilizce Kısaltması: IETF) Bunlar günümüzde kullandığımız interneti ilgilendiren her şeyin bir temele oturtularak bir standart olarak yayınlamasını sağlıyor.
Üyeleri profesörler, akademisyenler ve birçok farklı vakıf ve şirketlerin üyeleri oluyor.

Bu 2 sektörün birleşmesi, standarttın hem uygulanabilir olmasını sağlıyor hem de sadece bir şirketin özel kullanım amacı için özellikler geliştirilmesini engelliyor.

Kullandığımız ürünler, bu standartlara göre yazılıyor.

Ben hesapsız kullanıyorum, ublock origin de kullanmıyorum ve reklam yok.:moyai:

Teknoloji üzerine içerik üreticileri zaten Odysee kullanıyor. Odysee tavsiye ederim. Aynı zamanda her iki videoda bir yemek videosu ve iğrenç içerikler yok.

F Nightly ile U Origin sıfır reklam

Firefox falan farketmiyor yine reklam çıkıyor hesapla giriş yaptığım sürece.

Vallahi bende her yerde sıfır reklam hesapla iziliyorum

Ben hesapla kullanıyorum reklam asla çıkmıyor

Merhaba arkadaşlar,

YouTube biliyorsunuz ki server-side reklam uyguluyor belli kişilere onlardan biriyim. Bir çözüm buldum internette belki siz de tester havuzunda olabilirsiniz.

www.youtube.com##+js(trusted-rpnt, script, (function() {window.ytplayer=, /*start*/(()=>{let t=document.location.href\,e=[]\,n=[]\,o=!1;const r=Array.prototype.push\,i={apply:(t\,i\,a)=>(window.yt?.config_?.EXPERIMENT_FLAGS?.html5_enable_ssap_entity_id&&a[0]&&a[0]!==window&&"number"==typeof a[0].start&&a[0].end&&"ssap"===a[0].namespace&&a[0].id&&(o||0!==a[0]?.start||n.includes(a[0].id)||(e.length=0\,n.length=0\,o=!0\,r.call(e\,a[0])\,r.call(n\,a[0].id))\,o&&0!==a[0]?.start&&!n.includes(a[0].id)&&(r.call(e\,a[0])\,r.call(n\,a[0].id)))\,Reflect.apply(t\,i\,a))};window.Array.prototype.push=new Proxy(window.Array.prototype.push\,i)\,document.addEventListener("DOMContentLoaded"\,(function(){if(!window.yt?.config_?.EXPERIMENT_FLAGS?.html5_enable_ssap_entity_id)return;const r=()=>{const t=document.querySelector("video");if(t&&e.length){const r=Math.round(t.duration)\,i=Math.round(e.at(-1).end/1e3);if(0===t.currentTime&&r&&r===i){const r=Math.ceil(e.at(-1).start/1e3);t.currentTime<r&&(t.currentTime=r\,o=!1\,e.length=0\,n.length=0)}}};r();new MutationObserver((()=>{t!==document.location.href?(t=document.location.href\,e.length=0\,n.length=0\,o=!1\,r()):r()})).observe(document\,{childList:!0\,subtree:!0})}))})();document.currentScript.textContent=document.currentScript.textContent.replace(/\/\*start\*\/(.*)\/\*end\*\//g\,"");/*end*/(function() {window.ytplayer=, sedCount, 1)
www.youtube.com##+js(nano-stb, [native code], 17000, 0.001)

Ublock origin eklentisine özel olarak bunu ekleyerek çözdüm

Kaynak

1 Like