Bitwarden kasa şifresini nasıl muhafaza edebilirim

Benim bir sorum olacak, bitwarden için koymamız gereken ana kasa şifresini hem güvenli hem de nasıl akılda kalıcı şekilde yapabilirim. Parola yöneticisinden güçlü ve karışık bir şifre yapabilirim ama akılda tutmak zor olur ezberleyebileceğim bir şifre koyarsamda şifreyi unutma ihtimalim artacak ve daha güçsüz bir şifre oluşturmuş olacağım. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

Merhaba, foruma hoş geldiniz. Aralıksız yazılan bir şifre yerine kelime setleri ezberleyebilirsiniz. Mesela Keepasxc de bana önerdiği bir şifreyi buraya yazayım.

regular faster salon viability showroom selection

boşluklarla birlikte bu ifade 18 karakterli bir şifreyle eş değer entropiye sahip yani şuna:

OKA^s*v5.~^mJ~|l\O

Siz bunu türkçe olarak da yapabilirsiniz. Türkçe sözlükten böyle ifadeler alıp arka arkaya yazarsanız daha rahat hatırlanır.

4 Likes

Ya şifre yöneticisinin kendisiyle şifre oluşturup kullan. Kağıda yazıp sakla eğer onunla giriş yapmak istiyorsan ama bence açmak için de keyfile kullan ve usbye at dursun. Her açmak istediğinde o dosyayı kullan.

Böyle bir şey yapsak telefonda girmek istediğimizde telefonda da o usbyi kullanmamız gerekmiyecek mi?

Öncelikle hoş buldum
Türkçe kelimeleri artarda kullanarak oluşturacağım şifreyi morgan arkadaşın da dediği gibi bir kağıda yazıp kaybetmeyeceğim bir yerde saklamak en mantıklı seçenek sanırım. Cevaplarınız için teşekkür eder, iyi forumlar dilerim☺️

1 Like

O zaman tekerleme falan gibi düşünülebilecek şeyler seçmek daha mantıklı olabilir :smiley:

2 Likes

Evet olabilir bakalım halledicez bir şekilde😅

Bir süre giriş yapmak için pin kullanma. Varsayılan olarak kullan. Tarayıcını her kapattığında, tekrar erişmek istediğinde ana şifreni soruyor olacak. O şekilde ezberlersin :slight_smile: Kendin de şifre oluşturabilirsin, illaki random oluşturman gerekmez. Ama şifrende kendine ait bir şey olmasın (bunun yerine alakasız birinden veya bir şeyden şifrene eklemeler yapabilirsin), en az 14 karakterli, genel güçlü şifre gereksinimlerine uygun olması yeterlidir.

Teşekkürler​:smiling_face: ezberlemekten hiç hoşlanmasamda bir şekilde ezberleyeceğiz artık yapacak birşey yok :smile:

1 Like

Telefonda o dosyayı kullanabilir.Ya da master password oluşturup telefonda ana şifresiyle giriş yapar.

2 Likes