Bir şey Türkiye'ye gelince oluşan labirent sarmalı

Bir şey, ülkeye gelince neden laçkalaşıyor? Neden labirent sarmalına dönüşüyor ve kapıyı açacak anahtar paraya bakıyor?

Neden bu fikre kapıldığımı anlatayım. Yaklaşık 2 haftadır iptv ile haşir neşirim. Girmediğim denemediğim site, m3u listesi falan kalmadı desem belki yalan olmaz. Geldiğim sonuçsa şu şekilde. İngilizce olarak National Geo kanalları, BBC kanalları, Cartoon Network, Disney kanalları falan sorunsuz bir şekilde izleyebiliyorum. Ama iş bu kanalların Türkçesine geldiğinde işler labirent sarmalına düşüyor hemen. Neden böyle bir ülkeyiz? Neden bu kadar her şeyi paraya döküyoruz anlamış değilim. Mesela başka ülkeler de kendi liginin maçlarını para vererek mi izliyor bilmiyorum ama bence saçma bir şey.

İnat tv, inat box gerek bu forumda olsun gerek genel internet tartışmalarında olsun çok gördüm. Bir deneyeyim dedim doğru dürüst açılan kanal yok. Karasal yayın kanalları için de öyle kapalı kaynak programlar yerine kodi, stremio gibi açık kaynak kullanmak bence daha mantıklı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sice bu yapılanlar, her şeyi para dökme konusu doğru ve yapılması gereken bir şey mi yoksa Türkiye halkı olarak parasal açgözlülük mü devreye giriyor?

2 Likes

Güzel bir tespit. Bu konu hakkında naçizane düşüncelerimi yazayım ben de. Kendi gözlemlediğim kadarıyla bunun altında iki sebep yatıyor; birisi boş vermişlik diğeri ise otoriteye sonsuz güven.

Boş vermişlik konusunu açalım. Öncelikle bizim insanımızda ne uğraşacağım ya, bana ne ya birisi yapmış işte onu kullanırım gibi düşünceler var. Bunun temel sebebi teknoloji okur-yazarlığının fazlasıyla düşük olması. Verdiğin örnek gibi (stremio, kodi) açık kaynak yazılım kullanmanın artılarını ve eksilerini bilmiyorlar hatta çoğu açık kaynak nedir o derece bilinçsizlik söz konusu. Bunun bir diğer sebebi de genetik ve kültürel inatçılık ve kapalılık. Senin benim gibi kendi kabuğunu kendisi kırmış, bir nevi Matrix’e uyanmış bireyler farklılığa ve tercihlerini kendi yapmaya daha meyilli. İnatçı olanlara ise alternatiflerin nasıl olduğunu nasıl işlediğini anlatsan da boş veriyor. O yüzden o ışığı görmediğiniz kişilere laf anlatmaya çalışarak kimse kendini yormasın derim ben.

Otoriteye sonsuz güven meselesini de ele alalım. Örneğin Apple yeni ürünlerini tanıtıyor ertesi gün mağazalarda inanılmaz kuyruklar. Apple kabul edelim ya da etmeyelim teknoloji sektörünün devi ve ürünleriyle olsun teknolojisiyle olsun sektöre yön veren şirketlerden birisi. Hakikaten de kalitesi tartışmaya neredeyse kapalı derecede. Fakat bunun altında yatan da farklı sebepler var otoriter olana güvendikleri gibi otoritenin yanında olacağı için ayrıcalıklı konumda olma hissiyatı. Modern dünyada insanlar çok hızlı tükettiği için hissiyatlarını da çabuk tüketiyor bunun sonucu olarak en ayrıcalıklı, en havalı, en güncel olma hissiyatını da kaçırmak istemiyorlar her ne pahasına olursa olsun ona sahip olmak tek amacı oluyor. Sadece Apple’dan örnek verdim ama bunu Netflix hesabı sahibi olmak, X marka araca sahip olmak, X muhitte oturmak gibi örneklerle çoğaltabiliriz.

Bir diğer mesele bu insanların para vererek kullandığı ürünlere parasız olarak ulaşınca (İnat box gibi) emek hırsızı gibi suçlamalarla ürünün sahibinden çok ürüne sahip çıkma durumu söz konusu. Çünkü kendisi senin de tespitin gibi bir sıraya girmiş onu hak etmişken nasıl olur da başkası buna emeksiz ulaşır? Elbette yapılan bir suç fakat bunu “suç” bağlamından kopararak aradaki sosyal rekabetin kolayca aşılmasından dolayı suç olarak algılamaları garip olan. Herkesten kendisi gibi otoriteye sonsuz bir bağlılık bekliyorlar. Sen de para saçabiliyor musun böyle bir servise? O zaman kulübe hoş geldin.

1 Like

Yani böyle bir şey söyleyebilmeniz için sizin ücretsiz bir şekilde IPTV servisi yapmanız gerekiyor ki daha sonradan “Arkadaşlar bakın ben yapabiliyorum siz neden ücretli bir şekilde vatandaşa hizmet sunuyorsunuz?” gibi bir tepki oluşturabilesin. Yani adam gidip sunucu açacak, korsan yayın yapacak belirli bir risk alacak ve sen bunun ücretsiz olmasını istiyorsun… :thinking:

Hocam yanlış anladınız ben korsan izlemekten bahsetmiyorum. Neden bu kanallar paralı diye sorguluyorum. Zaten hoş, korsan izlemek istesem internette binbir türlü kaynak ve site var izlerin sorun değil. Sorun bir kanalın yurtdışı versiyonuna yasal ve ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyorken neden aynı kanalın yerel versiyonu yerel halka paralı oluyor, ben bunu soruyorum. İlk aşama bu zaten. Bu inat box falan filan bu halkanın ikinci aşamasına giriyor. İlk aşamadan geçerken paralı olduğu için onlar da ücret istiyorlar haliyle. Peki neden ilk aşama paralı?

Elbette para kazanmaları gerekiyor, şirketlerin amacı zaten para kazanmak. Bunları neden hayrına yapsınlar ki? Açık kaynaklı projeler bile bağışlarla, parayla, varlığını sürdürüyor. Neresi saçma bunun?

Aynı hizmeti sağlayan birden çok şirket varsa ve bunlardan biri (Veya anlaşma yapıp birkaçı) tekelleşmemişse, konu pek de açgözlülükle ilgili değildir.

Eğer diğer şirketler ürünleri gereğinden pahalıya satıyorsa, girişimci bir şahıs rakiplerindeki fahiş fiyatı farkeder ve daha ucuza aynı kalitede hizmet sunarak diğerlerinin önüne geçer/geçmeye başlar. (Türknet örneğinde gördüğümüz gibi.)

Tabi eğer varsa tekel şirketlerin bu girişimcinin önünde engel oluşturmaması lazım, bunun için de devletin denetimi gerekiyor.

Tekrar aynı cümleyi kurmam gerekiyor: Yasal ve sorunsuz bir şekilde bir kanala yurtdışı versiyonunda ücretsiz erişebiliyorken yerel versiyonu neden paralı diye sorguluyorum. Konuyu açtıktan sonra yorumlarda sanırım ikinciye aynı şeyi yazıyorum.

Düşünsenize şimdi trt belgesel örneğin ücretsiz ve yerel kanalımız. Herhangi Amerikalı biri bu kanala kendi ülkesinden orijinal haline sıkıntısız erişebiliyor ama aynı trt’nin kendi yerel dilindeki belgesel kanalı yerel paralı paketler içinde yer alıyor? Durumumuz bunun gibi bir şey.

Yani, seni bilmem ama ben TRT Belgesel’in IPTV yayınına kolayca erişebiliyorum. Paralı olduğunu nereden çıkardın ki?

https://tv-trtbelgesel.live.trt.com.tr/master.m3u8

Ha eğer örnek verdim diyorsan başka.

Bazı kanallar bedava iptv yayını yapıyordur, bazısı yapmıyordur, hepsi yapacak diye bir kaide yok ki. Eminim diğer ülkelerde de durum aynıdır.

Örnek vermiştim. Biliyorum tabi ki her yer trt dolu sağolsun… İptv yayını linkini bildiğim kanallar var ama Türkçe halleri sıkıntılı. Para istiyor. Ama İngilizcesi sıkıntısız. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Baştan paralı kanal olsa diyeceğim ki tamam hizmet parayla satın alınmış, sana gelirken de para istiyor ama böyle bir şey yok. Neyse ben burada kendimi anlatamıyorum bu şekilde. :smiley: :wave:

Hangi kanal para istiyor hocam tam olarak?

Kanal değil de kanalın içinde olduğu paketi sana sunan sunan oluşum istiyor. Tabi bazı kanallar da ‘‘Biz paralıya geçiyoruz hadi bay.’’ Deyip geçiyor tabi Disney channel Türkiye gibi. (Yurtdışında bu kanal yasal şekilde ücretsiz)