Bilim Kurgu Animeleri

Steins;Gate, 2011 y─▒l─▒nda yay─▒nlanan bir bilim kurgu animesidir. Anime, Okabe Rintarou adl─▒ bir ├╝niversite ├Â─črencisinin, arkada┼člar─▒yla birlikte zamanda yolculuk yapmay─▒ ke┼čfetmesinin ard─▒ndan ya┼čad─▒klar─▒n─▒ anlat─▒r.

Okabe, ÔÇťMad ScientistÔÇŁ takma ad─▒n─▒ kullanan, eksantrik ve ├ž─▒lg─▒n bir bilim adam─▒d─▒r. Bir g├╝n, arkada┼člar─▒ Mayuri Shiina ve Daru Takegami ile birlikte, ÔÇťD-MailÔÇŁ ad─▒ verilen bir mesajla┼čma sistemini geli┼čtirirler. Bu sistem, mesajlar─▒ ge├žmi┼če g├Ândermeyi m├╝mk├╝n k─▒lar.

Okabe, ge├žmi┼če mesaj g├Ândermeyi kullanarak, MayuriÔÇÖnin ├Âl├╝m├╝n├╝ ├Ânlemeye ├žal─▒┼č─▒r. Ancak, bu giri┼čimleri, beklenmedik sonu├žlara yol a├žar. Okabe, zaman ├žizelgesini de─či┼čtirmeye devam ettik├že, d├╝nyay─▒ daha da tehlikeli bir hale getirir.
Steins;Gate

8 Likes

En sevdi─čim animelerden birisi. :slight_smile: Bu sene bir ara tekrar izleyece─čim. Bilim kurgu seven herkese ben de tavsiye ederim.

3 Likes

Bilim kurgu i├žerikli Erased yapm─▒┼člar.

Serial Experiments Lain

1998 yap─▒m, hikayesi bazen kar─▒┼č─▒k ve yava┼č gelebiliyor ama ├╝zerinde durdu─ču konular bence kesinlikle izlemeye de─čer k─▒l─▒yor.
Normalde buraya kendim bir ├Âzet yazacakt─▒m da ├žok kar─▒┼č─▒k oldu, a┼ča─č─▒dakini VikipediÔÇÖden kopyalad─▒m. Animeye hi├ž bilgisi olmadan ba┼člamak isteyenler okumas─▒n

Lise ├Â─črencisi bir k─▒z olan Lain Iwakura, garip, i├že d├Ân├╝k ve okuldaki ya┼č─▒tlar─▒n─▒n ├žo─čundan sosyal olarak izole ya┼čayan bir k─▒zd─▒r. Okulundaki k─▒zlar─▒n ├Âl├╝ bir ├Â─črenci olan Chisa YomodaÔÇÖdan bir e-posta ald─▒─č─▒n─▒ ├Â─črendikten sonra bir dizi tuhaf olayla kar┼č─▒la┼č─▒p alt├╝st olur ve eski bilgisayar─▒n─▒ ├ž─▒kar─▒r. Ayn─▒ mesaj─▒ kontrol etmek i├žin Lain, ChisaÔÇÖy─▒ e-posta yoluyla ona ├Âlmedi─čini, sadece ÔÇťfiziksel benli─čini terk etti─činiÔÇŁ ve buldu─čunu iddia etti─či WiredÔÇÖ─▒n sanal d├╝nyas─▒n─▒n derinliklerinde ya┼čad─▒─č─▒n─▒ s├Âylerken bulur. Bu noktadan sonra Lain, bilin├ž, alg─▒ ve ger├žekli─čin do─čas─▒ temalar─▒n─▒ ara┼čt─▒ran bir anlat─▒da a─č─▒n gizemini daha da derinden incelemesini sa─člayan bir dizi ┼čifreli ve ger├žek├╝st├╝ olaya kap─▒l─▒r.

4 Likes

Psycho-Pass

T├╝r:
Aksiyon, Bilim Kurgu, Polisiye, Psikolojik

Konusu:
Teknolojinin geli┼čmesiyle insanlar─▒n su├ž i┼čleme potansiyellerini ve su├ž i┼čledikleri zaman i┼čledikleri su├žun derecesini ├Âl├žebilen ÔÇťPsycho-PassÔÇŁ ad─▒nda bir cihaz icat edilmi┼čtir. ÔÇťDominatorsÔÇŁ adl─▒ silahlar ise sadece Psycho-Pass adl─▒ cihaz─▒n ├╝st d├╝zey su├žlu olarak g├Âsterdi─či ki┼čiler ├╝zerinde etkili olan bir silaht─▒r. Akane Tsunemori, g├╝venlik okulundan birincilikle mezun olmu┼č ve ├Âzel olarak kurulmu┼č olan ÔÇťUnit 1ÔÇŁ adl─▒ g├╝venlik biriminin ba┼č─▒na getirilmi┼čtir. Bu birimin ├Âzelli─či, ├╝st d├╝zey su├žlu ve ayn─▒ zamanda yetenekli olan, dominators adl─▒ silahlarla kontrol alt─▒nda tutulan ki┼čilerden olu┼čuyor olmas─▒d─▒r.

3 Likes

Dr. Stone

Riichiro Inagaki taraf─▒ndan yaz─▒lan bir manga serisidir. Seri, Mart 2017 tarihinden bu yana ShueishaÔÇÖn─▒n Weekly Sh┼Źnen Jump dergisinde yay─▒nlanmaktad─▒r. Seri, insanl─▒─č─▒n 3.700 y─▒l boyunca gizemli bir ┼čekilde ta┼čla┼čmas─▒ndan sonra medeniyeti yeniden in┼ča etmeyi planlayan gen├ž bilim dehas─▒ Senku IshigamiÔÇÖyi takip etmektedir.

3 Likes

Neon Genesis Evangelion

O kadar anime konusu a├ž─▒lm─▒┼č nas─▒l g├Ârmemi┼čim :sweat_smile: evaÔÇÖs─▒z anime konusu olamaz!

ÔÇťNeon Genesis Evangelion,ÔÇŁ 1995-1996 y─▒llar─▒nda yay─▒nlanm─▒┼č ve anime d├╝nyas─▒n─▒n ├Ânemli bir eseri olarak kabul edilen bir mecha serisidir.

Hikaye:
Tokyo-3 ┼čehri, gizemli yarat─▒klar olan ÔÇťAngelsÔÇŁ taraf─▒ndan tehdit edilmektedir. NERV adl─▒ ├Âzel bir ├Ârg├╝t, dev sava┼č robotlar─▒ olan "Evangelion"lar─▒ kullanarak ┼čehri korumaya ├žal─▒┼č─▒r. Hikaye, ba┼č karakter Shinji IkariÔÇÖnin NERVÔÇÖe ├ža─čr─▒lmas─▒yla ba┼člar. Shinji, babas─▒ Gendo Ikari ile karma┼č─▒k bir ili┼čkisi olan i├že d├Ân├╝k bir gen├žtir. Evangelion pilotu olarak yarat─▒klara kar┼č─▒ sava┼čmak zorunda kal─▒r ve bu s─▒rada di─čer pilotlar, Rei Ayanami ve Asuka Langley Soryu ile tan─▒┼č─▒r.

Ancak Evangelion, sadece dev robotlarla yarat─▒klara kar┼č─▒ sava┼č─▒ anlatan bir hikaye de─čildir. Karakterlerin psikolojik zorluklar─▒, kimlik sorunlar─▒ ve derin ki┼čisel trajedileri bu hikayenin ├Ânemli bir par├žas─▒d─▒r.

Neden ─░zlemeliyim?
ÔÇťNeon Genesis Evangelion,ÔÇŁ karma┼č─▒k karakter geli┼čimi, derin semboller, ve psikolojik derinli─čiyle bilinir. Ayr─▒ca mecha t├╝r├╝n├╝n s─▒n─▒rlar─▒n─▒ zorlayan bir yakla┼č─▒m sunar. Ancak dikkatli izleyici olmay─▒ gerektirir, ├ž├╝nk├╝ hikaye bazen karma┼č─▒k ve ├ž├Âz├╝lmesi gereken s─▒rlarla doludur. Bu y├╝zden, hikayenin alt─▒nda yatan derinlikleri ke┼čfetmeye istekliyseniz, kesinlikle izlemeye de─čer bir anime olarak kabul edilir.

Unutmay─▒n ki ÔÇťNeon Genesis Evangelion,ÔÇŁ sadece sava┼č robotlar─▒yla ilgili bir hikaye de─čil, ayn─▒ zamanda karakterlerin i├žsel yolculuklar─▒ ve insan do─čas─▒n─▒n karma┼č─▒kl─▒─č─▒ hakk─▒nda derin d├╝┼č├╝nceye sahip bir yap─▒md─▒r.

6 Likes

2 Likes

Inuyashiki

Bir insan, gere─činden fazla g├╝ce sahip olursa neler olabilece─čini senaryola┼čt─▒ran bir yap─▒m. ─░nsan olman─▒n, g├╝c├╝n ve makinala┼čman─▒n ├╝zerine yo─čunla┼čan bir anime.

1 Like

Bu anime ├žok cringe geldi bana. Pek izlemedin son 2 b├Âl├╝m├╝n├╝. Son k─▒s─▒mlar─▒ h─▒zland─▒rarak ve atlayarak izledim.

SteinÔÇÖs Gate cand─▒rÔÇŽ 28 ya┼č─▒nda biri olarak halen ara ara a├ž─▒p izlerim hatta bazen dedelerin nenelerin hi├ž izlemeyip arkada ses olsun diye salak sa├žma program ve dizi a├žmalar─▒ gibi s─▒rf arkada ses olsun diye a├žt─▒─č─▒m bile olur. Zaten ─░MDB puan─▒ da animenin ne kadar iyi oldu─čunu kan─▒tlar nitelikte. Bir t├╝rl├╝ e┼čime izletemedi─čim animelerden biri. Ba┼čl─▒yoruz, iki ├╝├ž b├Âl├╝m sonra beynim yand─▒ deyip b─▒rak─▒yor. A─č─▒r geliyormu┼č. Ki kendisiyle FMAB falan izlemi┼či─čimiz var. Di─čer bilim kurgu animeleri pek izlemedim ama ┼čunu ekleyebilirim:

https://diziwatch.net/dizi/tengoku-daimakyou/

Sadece 13 b├Âl├╝m olmas─▒na ra─čmen ve ak─▒c─▒ ilerlemesine ra─čmen bana 20-25 b├Âl├╝ml├╝k anime gibi gelmi┼čti. ├ľnerebilirim.

Code GeassÔÇÖ─▒n da ├žizim tarz─▒ g├╝n├╝m├╝ze g├Âre eski kal─▒yor ama g├╝zel bir anime. ─░zlemi┼čtim.

Cowboy Bebop iki ├╝├ž kere ba┼člad─▒m ama hi├ž sarmad─▒ nedense. Eskileri severim ama bu kadar da eskiye inemedi─čimi fark etmemi sa─člayan bir animedir kendisi.

Listeyi not ald─▒m bo┼č zaman─▒mda bakaca─č─▒m. ┼×imdilerde;
Dekiru neko
My Tiny Senpai
Mushoku Tensei
Reborn is a vending machine
My happy marriage
Shinigami Bocchan
─░zlemekteyim. Baz─▒lar─▒n─▒ pek be─čenmedim. G├╝zelim konular─▒ liseli ergen izleyicileri ├žekmek i├žin heba ediyorlar. Ben de sonunda nas─▒l m─▒├žacaklar─▒n─▒ merak ediyorum ondan devam ediyorum.

2 Likes

Sadece ilk 3-4 b├Âl├╝m g├╝zeldi di─čer yanlar─▒ kusura bakma ama hep bo┼č yapt─▒lar.
Klasik ─░yi Ve K├Ât├╝ Senaryosu

Bu konu son yan─▒ttan 60 g├╝n sonra otomatik olarak kapat─▒ld─▒. Yeni yan─▒tlara art─▒k izin verilmiyor.