Bilgisayar─▒m donuyor(Void Linux)

Ald─▒─č─▒m hatalardan baz─▒lar─▒;
Buffer I/O error on dev sr0, logical block 4, async page read
I/O error, dev sr0, sector 7 op 0x0:(READ) flags 0x0 phys_seg 1 prio class 2
Ayr─▒ca ba┼čka bir hata vard─▒ tlp kaynakl─▒ imi┼č. TLPÔÇÖyi sildim daha iyi oldu ama sorun devam ediyor.

Donma nas─▒l ger├žekle┼čiyor? Donduktan sonra normale d├Ân├╝yor mu? ctrl+alt+f3 gibi ttyÔÇÖye ge├žme komutlar─▒ ├žal─▒┼č─▒yor mu? alt+sysreq+o gibi komutlar ├žal─▒┼č─▒yor mu? Bilgisayar─▒n─▒z─▒n markas─▒ nedir? ─░┼člemciniz overclocklu mu? Ekran kart─▒n─▒z nedir? Systemd mi kullan─▒yorsunuz yoksa runit mi?

Bu sorular epey ├Ânemli sorular ama bilgisayar─▒n Casper (Benimki Casper Excalibur, casper nirvanaÔÇÖda da ayn─▒ m─▒ test etmedim ama ├Âyledir heralde) markaysa donmamn─▒n neden oldu─čunu ve nas─▒l ├ž├Âz├╝lece─čini biliyorum. E─čer Casper de─čilse yukar─▒daki sorular do─čru ├ž├Âz├╝m├╝n bulunmas─▒nda yard─▒mc─▒ olacakt─▒r.

1 Like

Bilgisayar─▒m Dell Inspiron 5559 komple donuyor, eskiden b├Âyle olmazd─▒. TTY bile ge├žemiyorum ├žo─ču zaman. ─░┼člemcide OverClock yok. AMD Radeon R5 m335 + ─░ntel Core I7 6500U. Runit var.

Yani sorunun kayna─č─▒n─▒ pek anlamad─▒m, payla┼čt─▒─č─▒n─▒z loglar cd okuyucusuyla ilgili san─▒rsam. Daha ├Ânce uzun s├╝re linux da kullanm─▒┼čs─▒n─▒z, ├Ânceden b├Âyke bir sorun ya┼čamad─▒ysan─▒z problem void linux veya runitle ilgili olmal─▒.
Ama donma ┼čekli benim ya┼čad─▒─č─▒ma benziyor.
Donmalar sadece ┼čarjdayken mi oluyor yoksa fi┼če tak─▒l─▒yken de oluyor mu? Bunu soruyorum ├ž├╝nk├╝ benim bilgisayarda (hi├ž overclock yapmamama ra─čmen) i┼člemcimin varsay─▒lan frekans─▒ baz frekans─▒ndan y├╝ksek oluyordu. Bu da pildeyken (i┼člemci yeterince beslenemedi─či i├žin) i┼člemcinin dengesiz rastgele donup kalmas─▒na sebep oluyordu.
E─čer sorun bu de─čilse ba┼čka bir runitli distro deneyip sorunun void linuxda olup olmad─▒─č─▒n─▒ deneyebilirsiniz.

1 Like

Void linux glibc kullaniyorum, bende de oluyor. Buyuk ihtimalle kendi runitleriyle alakali,

Hocam bence ba┼čka da─č─▒t─▒ma ge├žin. Void ben de denedim pek sevemedim. DistrowatchÔÇÖda en y├╝ksek puan alan da─č─▒t─▒mlarda en ├╝stte yer al─▒yor diye dikkatimi ├žekmi┼čti ama hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒ ya┼čad─▒m. Hafif desen hafif de─čil, sa─čolsun AntiX/WattOs/Bodhi falan var ki milletin hafif bildi─či da─č─▒t─▒mlara orta karar diyebiliyoruz. Paket y├Ânetimi desen al─▒┼č─▒lm─▒┼č─▒n d─▒┼č─▒nda oldu─ču i├žin yabanc─▒l─▒k ├žekiyorsun. Fikir olarak ba─č─▒ms─▒z bir da─č─▒t─▒m fikri g├╝zel ama her olu┼čum bunu kald─▒ram─▒yor maalesef. Buglar, de─či┼čik sorunlar ├ž─▒kabiliyor. ─░lla da ba─č─▒ms─▒z da─č─▒t─▒m istiyorsan─▒z Solus deneyebilirsiniz bir de. Onun d─▒┼č─▒nda bilindik da─č─▒t─▒mlar olmasa da en az─▒ndan tabanlar─▒n─▒n bilindik taban olmas─▒ sorun ya┼čama ihtimalinizi en aza d├╝┼č├╝recektir.

1 Like

Y├╝kler y├╝klemez b├Âyle de─čildi. Sonradan oldu. Ba┼čtan olsa derim ki Voidde sorun var. Ben toplam bir y─▒ldan fazla Void kulland─▒m. Voidi b─▒rakamam ┼ču an maalesef. @eksi bir ara bakay─▒m.
Bakt─▒m mesela ben hem m├╝zik hem oyun a├ž─▒nca donuyordu. ┼×arjda iken donmad─▒ say─▒l─▒r. Performans daha iyiydi. Peki ┼čimdi ne olacak? ┼×imdi de bataryay─▒ ├ž─▒kar─▒p ┼čarjda test ettim. Bir s├╝re b├Âyle test edece─čim. Sistem iyile┼čmi┼č gibi b├Âyle. @kayra150 ben yabanc─▒l─▒k ├žekmiyorum ve Voidde huzurluyum. Sorunum da ├ž├Âz├╝lm├╝┼čse benden iyisi yok.

Son durum nedir merak ettim: Pili ├ž─▒kar─▒nca d├╝zeldi mi? ─░┼člemcinin frekans de─čerleriyle mi ilgiliymi┼č?

1 Like

Asl─▒nda y├╝zde y├╝z d├╝zelme yok nitekim y├╝zde 85 90 daha iyi. Sa─č olun.