Bilgisayar İçin SIM Kart Okuyucusu

Özel mülkiyet yazılımlarla dolu telefonum beni rahatsız ediyor. Her geçen gün bir açık çıkıyor ancak bu duyurunun üzerinden uzun süreler geçtikten sonra bir güvenlik güncellemesi vs. geliyor. Zaten SMS doğrulamaları ya da mobil paylaşım dışında kullanmadığım telefonumdan kurtulmak istiyorum.

İnternet + SMS için Linux’la uyumlu olacak bir SIM kart okuyucuya ihtiyacım var. Daha önce bu tarz bir cihaz kullanan oldu mu? Linux’la uyumlu modelleri var mıdır?

Soruna ithafen özel mülkiyet dolu telefonuna debloat atabilir veya Custom ROM kurabilirsin.

Hatta ROM kurarsan güvenlik güncellemelerini de hızlı bir şekilde alırsın. Uzun süreler sürmüyor.

1 Like

Muhtemelen iOS kullandığı için bunu dedi. Yoksa Custom ROM’lardan vs. habersiz olduğunu sanmıyorum.

Custom ROM’lara pek sıcak bakmıyorum. Hem yeterince güvenemediğimden hem de telefonumun yeni olmamasından (ki bundan custom ROM’ların da hızlı güvenlik yaması getirebileceğini zannetmiyorum). Ayrıca Android her ne türde olursa olsun saf Linux’un yerini tutamıyor.

Özellikle official LineageOS romlarına güvenememeniz için bir sebep yok.
Maintainer’ların tree/kernel depoları forklanıyor ve LineageOS’in kendi sunucularında açık olarak derleniyor.
Güvenlik yaması kısmı baştan aşağı yanlış. Örnek olarak CrDroid google yamaları yayınladığı anda yamaları merge ediyor, yani google’ın yamalarına en hızlı şekilde ulaşabiliyoruz.

2 Likes

LineageOS’a da bakmıştım. Cihazım desteklenmiyor.

Cihazınız nedir? AOSP tree’si varsa LineageOS’e uyarlamayı denerim.

Samsung A71
Her yeni versiyon çıktığında tekrar uyarlamak gerekecek mi?

A71’e unofficial LineageOS ve Official CrDroid var, ikisininde maintainer’ı Haky86 adlı arkadaş. CrDroid grubundan az çok tanırım iyi biridir kendisini.
LineageOS’un unofficial olmasının sebebi LineageOS’de maintainer olmanın diğer romlara göre daha zor olması muhtemelen, isterseniz kendisine sorabilirim neden official yapmadığını. İki romu’da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz :slight_smile:
LOS:
https://xdaforums.com/t/rom-13-0-unofficial-14-12-2023-lineageos-20-0-for-samsung-galaxy-a71-4g-ss-ds.4605395/
CrDroid:

3 Likes

Konu SIM okuyucusu hakkındaydı lâkin custom romlar mevzubahs olmuş :ı

1 Like

Merhaba,
Direkt bir entegre + kurulumlar ile uğraşmak yerine taşınabilir modem kullanabilirsiniz. (SMS + Wifi paylaşımı olarak internet kullanımına olanak sağlar.)
Örnek ürün: https://www.amazon.com.tr/TP-Link-M7350-LTE-Advanced-Mobil-Siyah/dp/B01EK8CVHW/ref=sr_1_6
(Çoklu sim kart destekleyen modellerde mevcuttu diye hatırlıyorum.)

Ek olarak:
Openwrt de kullanabilirsiniz (sim destekli bir device tercih ederek)
Eklenti: GitHub - 4IceG/luci-app-sms-tool: Simple user interface to handle SMS / USSD / AT commands via sms_tool application. | OpenWrt =< 19.07
Device: https://www.amazon.com.tr/dsfen-Yönlendirici-Genişletici-Kablosuz-Qualcomm/dp/B0CHVW77XC

2 Likes

Çözüm taşınabilir modem almak olacak. Zaten Linux cihazları desteklediğini söyleyen bir kart okuyucu bulamadım.

Raspberry pi + sim kart modülü işini görebilir belki.

Önemli olan taşınabilirlik.

Aynısını düşünmüştüm birkaç ay önce. Hayal ettiğimiz şey pek mümkün görünmüyor maalesef.

1 Like

Quectel’in ürünlerinde Linux desteği var. Bu konuda en iyi destek sağlayan firma

1 Like