Bazı normal kullanıcılar diğer laptoplar varken neden Mac'i tercih ediyor?

Video editleme,fotoğraf editleme vb işlerde daha fazla perfonmans gösteriyor da insanlar Mac i tercih ediyor diye düşünüyorum. Ancak normal kullanıcılar youtube vb eski bir makinenin bile açabileceği sitelere giriyorlar. Bu insanlar yine de neden Apple ı tercih ediyor?

1 Like

Özellikle Macbook Air’lerin sunduğu taşınabilirlik bile satın alabilmek için yeterli bir sebep. Buna ek olarak batarya süresi ve kendi fiyat bandındaki en iyi ekran teknolojilerini sunması da çok avantajlı. (Ekranın iyi olması sadece profesyonellerin değil ekranda okuma, izleme gibi etkinliklerle vakit geçiren herkes için önem arz etmekte) Ayrıca MacOS’in kullanımını Windows’a tercih eden, Iphone telefonuyla veya farklı Apple cihazlarıyla Apple ekosistemi kullanmak isteyen bir çok kullanıcıya da rastlayabilirsin.

1 Like

Markanın da bu işin içinde olduğunu düşünüyorum. Gerçekten Apple ürünler kullanıyorlar diye kendilerini tatmin eden bir grup var. Bunun dışında hafif olması da eklenebilir.

4 Likes

M2 Arm işlemci, 120 Hz 1600 Nit Liquid Retina XDR ekran, 1.61 kg ağırlık, 3024 x 1964 piksel çözünürlük, pasif soğutma (fan yok), 1080p ön kamera, 6 x hoparlör…

Daha ne olsun hocam?

4 Likes

Daha performanslı diye. Normalde kullanıcıların ön planında mahremiyet, özel mülkiyet gibi kavramlar ön planında olmaz. İşi yapan birisi o işi nasıl daha hızlı, kolay, ve performanslı yapacağına bakar.

Apple ürünleri de bunu sağlıyor zaten. Zaten kazanılmış bir popülarite var. Bu da cabası.

1 Like

1:işlemci=Dediğim gibi adam YouTube Instagram’a falan giriyor ben zaten mac alıp bu sitelere giren insanlar hakkında dedim yazdıklarımda detaylı anlattım tekrar oku istersen 2:120 hz:bu Windowslardada var 3:ekran:doğru ekranları iyi ancak bu kadar fiyatı hak edermi tartışılır 4:fan olmaması=yeni nesil laptopların kaçı youtubda fan açıyor 5:kamera=kaç kere kullanacaksın? zaten açıklamada yüzeysel cevapladığım şeyleri yazmışsın istersen tekrar oku

Apple’ın popüler kültürü tarafından es geçip direkt olarak konuya girersek;

1. Donanım ve Yazılım uyumunun aşırı derecede sorunsuz, rakiplerine oranla mükemmel olması.
  2. Batarya’nın uzun süre boyunca gitmesi.
  3. Stabil bir deneyim yaşatması.
  4. Ekosistemin diğer alternatiflerine oranla daha sorunsuz ve basit kullanım sunması
  5. Ekran, kasa ve teknolojilerin rakiplerine oranla daha iyi, kaliteli olması.

Ücretleri konusunda ise pahalı olduğunu söyleyebilirim.

2 Likes

Arkadaşlar aynı fiyattaki kategoriden olaya bakın, 50 k Windows da verirsen kaliteli ekran, batarya ömrü ve stabil deneyim yaşarsın. Ancak 30 k yada iyi kötü yaparsın ve 30 k ya işlerini ortalama yapacak insan neden Mac alıyor diyorum 10000 tl pc ile 50000 tl olan pc leride karşılaştır bunlar çıkar ve çoğunuz açıklamaya okumadı herhâlde, YouTube vb sitelere giren işte ara sıra Word de excelde işi olanlardan bahsediyorum Word u benim eski telefonum bile açıyor. (burda çok parası olanlardan bahsetmiyorum borç çekip pc aldıklarını düşünürsek 20 k bile önemli) Herkes Maclerin özelliğini yazmış ancak bunların hepsi windowslardada var iyi ekran windowslardada yok mu var iyi işlemcide var daha iyi hoparlör var mı var eee? burada y demek istediğim windowsda 30 bin tl ye aynı özellikleri alabiliyorsun ama adam gidiyor 20 k daha fazla veriyor ya arkadaş kabul et işte hava için marka için.

Sana ARM işlemci ile x86_64 işlemcilerin batarya ömrünün aynı olduğunu düşündüren şey nedir?

Bi de bu mantıkla nereye varmaya çalışıyorsunuz o da garip… Yani Ferrari alan adama kardeşim bak ikinci el Şahin satıyorlar ne gerek var Ferrari almaya demek gibi bir şey bu… Adam Youtube, Instagram’a giriyor diye almasın mı Apple? Parası var demek ki alıyor…

1 Like

Bence her ne sebeple olursa olsun bu ülkede Mac kullanmak akıllı bir alışveriş değil. Düşünsene asgari ücret 11 bin lira, açlık yoksulluk sınırı diyecek olsam çoğu kişi ‘‘eh…’’ suratı yapacak. Ve bu ülkede 70 bin lira üstü tek bir elektronik cihazdan bahsediyoruz. Hem de konu sahibinin dediği gibi '‘sadece günlük kullanım olarak kullanıyorum ben’'ciler bile Apple’a koşuyor vay halimize.

3 Likes

Bak dostum gerçekten okuduğunu anladığından veya yazıkdıklarımı sonuna kadar okuduğundan şüpheliyim senin cevapladığın gönderinin sonunda ne yazmışım ben bana söylermisin? (parası olupta ferrari alan adam eğer sadece o arabayla markete gidiyorsa buda gereksiz harcamadır.) ve ayrıcıca mac kullanan herkes milyonerde değil altını çizerim KISACASI youtube için mac almak markete gitmek için borç çekip ferrari almaktır (senin dilinden konuştum)

Dostum, aynı fiyattaki bir Windows yine Macbook’un yerini tutmuyor ki? üstüne daha da kalınlaşıyor, ağırlaşıyor. Pil konusunda ise Mac’in yanına bile yaklaşamıyorlar. Bunlar işlerini sadece evde değil, her yerde yapıyorlar o yüzden Mac bir normal kullanımdan daha çok ihtiyaç haline gelmeye başlıyor. Office gibi uygulamalar her ne kadar Windows’un ürünü olsa da Macbook’ta daha hızlı ve stabil çalışıyor.

1 Like

Evet ağırlık konusu doğru ve bir laptopun hafif olması önemli haklısın ancak orda aynı fiyat derken aynı fiyata daha iyi ekran ve işlemci demek istedim ama bunu anlatamadım bu benim suçum. Neyse konu çok uzadı macler hafifler ve pil ömürleri uzun kısacası dışarda işlerim oluyor dersen mac, dersen evde masaüstü gibi kullanır ara sıra da dizi film izlerim Windows.

1 Like

Normalde bence Apple ayağında zincirle gezmektir, ama gerek bataryası, gerek ısınmaması, gerek hafifliğine ters orantılı performansı Macbooku harika yapıyor. Ama masaüstünde ve telefonda alınmaz.

flutterda projemi Apple için test ederken xcode gerekiyor bunun için ise tabi mac lazım. Hem uygulamayı macte test edebiliyorsun hem de ios emülatörü açabiliyorsun. keşke linuxta xcode çalıştırabilseydim herhangi bir sorun olmazdı fakat mac şart.

taşınılabilirlik, pil süresi, ekosistem, verimi gibi bir sürü nedeni var. sadece alışmış bile olabailirler, sadece tercih meselesi.

Kendim tercih etme sebebim şunlar olurdu (Biraz soruyu farklı halde cevaplamış olcam) ;

• Pil süresi

• Apu sistem olarak benim bildiğim en iyi performans maclerde var . Çok da araştırma yaptım ama rakip olabilcek bir leptop bulamadım. Apu olarak mac dışında steamdeck diyebilirim ki oda leptop değil.

• Hafif olması.

1 Like

Kendi tecrübelerimden söyleyecek olursam kaliteli donanım ve çok iyi pil ömrü diyebilirim ayrıca gördüğüm en iyi wifi antenine de sahip.
Macbook air m1 kullanıyorum.

1 Like

Nedeni bence yazılımın donanımla uyumu ve batarya ömrü.Gördüğüm hiç bir marka apple gibi laptoplarda çok uzun batarya ömrü sunmuyor.

Taşınma konusu: Çok hafif ve küçük Air serisi boyutuna göre canavar gibi özelliklere sahip.

Türkiyede fiyatı ne kadar bilmiyorum ama Azərbaycanda fiyatı yüksek.Param olsa alırmıydım, hayır.1000 manata aldığım Dell Vostro işimi görüyor çokta menunum

1 Like