Bakanlık Uyarıyor. iOS İşletim Sisteminde Zero-Day Açıkları!

Bakanlığın yaptığı iddia edilen açıklamaya göre FaceTime ve iMessage uygulamalarında yüksek riskli (0 gün) olan açıklar tespit edilmiş. Apple’a ise soruşturma başlatılmış.

image

Kaynak–> Bakanlık uyardı: BTK iPhone ve iPad kullanıcılarına iOS uyarısı yapacak - Habergen
Kaynak 1 → BTK soruşturma başlattı, bakanlık uyardı: iPhone ve iPad kullananlara iOS uyarısı - Son Dakika Teknoloji Haberleri | NTV Haber
Kaynak 2 → https://www.techinside.com/btk-apple-sorusturma-ulastirma-bakani-ios-uyari/

3 Likes

Her 2 haftada bir zaten appleda 0day çıkıyor ve 1 gün geçmeden yama yayınlıyorlar. Biraz bu bahane gibi. Apple ı kötülemek için böyle gösterildiğini düşünüyorum.

neden “0 gün” deniyor? sürekli duyuyorum ama şu kavramı bi anlamadım :smiley:

“0 gün” açığı kısaca en kritik sistem açığıdır. Adamlar modemi söküp götürüyor sözüne tam uymaktadır. Tam yetki ile sisteme sahip olmak yada tüm veritabanına zarar verecek derecede işlem yapabilmeye olanak sağlayan açıklara denir.

Bu tür yazılımsal açıkların yazılım geliştiricileri tarafından o an bilinmemesi ve güvenlik yaması yayınlanmadıkları için diye biliyorum.

1 Like

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.