AWS EC2 OpenVPN nas─▒l kurulur?

Merhabalar! AWS Ec2 ya can de─čer in bir videosu yard─▒m─▒yla OpenVpn kurmu┼čtum. Openvpn client─▒ indirip, profili de eklememe ra─čmen vpn ba─člant─▒s─▒ ├žal─▒┼čmad─▒. Ba─člant─▒ de─či┼čiyor ama ip adresi de─či┼čmiyor. Sizce sorun ne olabilir?
Ayr─▒ca, e─čer ki ba┼čar─▒l─▒ bir ┼čekilde bunu kurduk d├╝zg├╝nce ├žal─▒┼čabilir mi? Son zamanlarda proton vpn vs yasaklamas─▒ oldu─ču i├žin akl─▒ma tak─▒ld─▒. Proton sadece stealth protokolde ├žal─▒┼č─▒yor.
MacOS kullan─▒yorum. Acaba bu durum bir sorun ├ž─▒kar─▒yor olabilir mi?
Te┼čekk├╝rler :grin:

Ben daha d├╝n kurdum bir script kulland─▒m. Kulland─▒─č─▒m script:

En sonda ├╝retilen ovpn uzant─▒l─▒ dosyan─▒n yerini g├Âsteriyor. O dosyay─▒ ba─članmas─▒n─▒ istedi─činiz cihaza g├Ânderip openvpn connect uygulamas─▒ndan se├žip ├Âyle ba─član─▒yorsunuz.

Di─čer y├Ântemleri denerken hep s─▒k─▒nt─▒lar ya┼čad─▒m ama bu script ile ├žok kolay bir ┼čekilde kurdum.

1 Like

Hocam bu macOS de de ├žal─▒┼čan bir ┼čey mi? scriptler konusunda pek bi acemiyim de :smile:

1 Like

Normalde macosde de bash ├žal─▒┼čt─▒r─▒labiliyor ama dosya olaylar─▒ biraz daha farkl─▒ oldu─ču i├žin s─▒k─▒nt─▒ ├ž─▒karabilir.

Macos i├žin uygun bir script bulursam bu g├Ânderiyi editleyeyim.

1 Like

Di─čer y├Ântemler hakk─▒nda ├Ânerisi olan varsa duymay─▒ ├žok isterim.

MacÔÇÖe kolay kurmak i├žin bir script bulamad─▒m. ─░nternette ├Â─čreticiler(tutorial) var sadece.

Y├Ântemleri ara┼čt─▒r─▒p bulurken kaynaklar─▒ filtrelemek ├žok ├Ânemli. Apple ile alakal─▒ pek bilgim ve deneyimim yok. O y├╝zden mac i├žin kurulumundaki i├žerikleri filtreleyemiyorum.

Burada easy rsa vesaire kullanarak anlat─▒lan ├Â─čreticileri yapt─▒─č─▒mda s─▒k─▒nt─▒lar ya┼čad─▒m.

@wise '─▒n en son dedi─čini ├Âneririm. Silmene gerek yokmu┼č.

E─čer aws ec2 de macÔÇÖi pek kullanm─▒yorsan terminate instance(t├╝m verileri ve i┼čletim sistemini siler ve sunucuyu kapat─▒r) deyip ubuntu veya di─čer lin├╝x sunucular─▒n─▒ free tier olarak kurabilirsin.

1 Like

Benim ├Ânerdi─čim 2 scriptten birisi de budur. Sorunsuz bir├žok sistemde ├žal─▒┼č─▒r. Amazon EC2 de de y├╝klenirken de kullan─▒rken de sorun ├ž─▒karmaz. ─░┼čin sunucu boyutu b├Âyle

MacOSÔÇÖda kulland─▒m. Size sorun ├ž─▒kartmadan ├žal─▒┼č─▒r. OpenVPNÔÇÖin mac i├žin istemci uygulamas─▒ var ona at─▒p direk kullanabilirsiniz. Alternatif olarak da konsol ├╝zerinden ba─člant─▒ sa─člayabilirsiniz.

Wireguard da kullanabilirsiniz. Gene ayn─▒ github profilinde WireGuard i├žin de script mevcut. Daha h─▒zl─▒ ve kurulumu da daha kolayd─▒r.

1 Like

Peki hocalar─▒m, scriptler ile yeni tan─▒┼čan birisi olarak akl─▒ma tak─▒ld─▒. Bu scriptler ile u─čra┼č─▒rken bunlar─▒n g├╝venli olup olmad─▒klar─▒n─▒ nas─▒l anlayabiliriz?

1 Like

Ne yapt─▒─č─▒na veya neyi de─či┼čtirdi─čine bakabilirsiniz genel olarak. Githubdaki her ┼čey g├╝venlidir diyemem. Ama Githubda a├ž─▒kca yay─▒nlan─▒nca bir nebze olsun g├╝venilirlilik sa─čl─▒yor g├Âz ├Ân├╝nde oldu─ču i├žin. Fakat binlerce sat─▒r bir kodu da oturup inceleme ┼čans─▒n olmuyor. O durumda da ne kadar yayg─▒n bir script oldu─čuna bak─▒yoruz veya ne kadar ├žok farkl─▒ ki┼či taraf─▒ndan ├Ânerildi─čine. Mesela OpenVPN ve Wireguard kurulum scriptleri dedi─čimizde ├ľnce Nyr adl─▒ ki┼či sonra da Angristan adl─▒ ki┼či ba┼č─▒ ├žekiyor. Belki her ay binlerce ki┼či bu scriptleri kullan─▒yor ve bir o kadar da ki┼či koda katk─▒ sa─čl─▒yor, d├╝zeltme yap─▒yor veya repoyu y─▒ld─▒zl─▒yor. O nedenle (g├Âzden ka├žan bir durum yok ise) g├╝venli oldu─ču y├Ân├╝nde fikir olu┼čuyor.

Benim bu script ├Âzelinde bir zaman indirip tamam─▒na bakm─▒┼čt─▒m. Elbette o tarihten sonra de─či┼čti vs ama o d├Ânem i├žin yapt─▒─č─▒ ┼čey ile vaaddetti─či ┼čey ayn─▒ idi. Gerekli configleri yap, programlar─▒ kur, sonra ba─člant─▒y─▒ sa─čla. Bu kadar. :innocent:

2 Likes

Deneyece─čim hocam ama ├žok yeniyim. Tecr├╝be olsun diye yapmak istedim. Her an yeni bi konu a├žabilirim haberiniz olsun :sweat_smile:

1 Like

Bunu size dememi┼čtim. Scriptin yapt─▒─č─▒ ┼čey bu idi. Yani script kendisinden beklenilen 3-5 tane g├Ârev d─▒┼č─▒nda ba┼čka bir ┼čey yapm─▒yor. :grinning: Bu sayd─▒klar─▒m da o g├Ârevlerden birka├ž─▒ sadece, genel s├Âylemde akl─▒ma bunlar geldi.

1 Like

Haha hocam dksksll config falan deyince bende birden skskslks neyse te┼čekk├╝rler