Asus Rog Strix 15 laptop linux kurulum sorunu

Yaz─▒m biraz uzun olacak bu y├╝zden kusura bakmay─▒n l├╝tfen.

├ľncelikli olarak sistemimi yazay─▒m; Asus Rog Strix 15 Notebook kullan─▒yorum. Amd 5900 i┼člemci, 64Gb Bellek, 1+1 Tb m2ssd disk, Nvidia 3080 8GB ekran kart─▒, 300Hz ekran, Mekanik ayd─▒nlatmal─▒ klavye. MediaTek wifi6 BT falanÔÇŽ

Sorunum ┼ču, ne zaman linux kurmak istesem tak─▒l─▒p kal─▒yorum ve kuram─▒yorum veya live bile deneyemiyorum. Ubuntu 22 kuruyorum ama bunda ses sorunlar─▒ ya┼č─▒yorum (hem ├žok k─▒s─▒k ses geliyor hemde bo─čuk) defalarca EQ uygulamalar─▒ kurdum ama nafile.

Ubuntu 23 kurmak istedi─čimde ise hi├ž kurulum ekran─▒na bile gelemiyorum ├ž├╝nk├╝ tak─▒l─▒p kal─▒yor.

Fedora ayn─▒ ┼čekilde hi├ž a├ž─▒lm─▒yor.

Arch ayn─▒ ┼čekilde.

Garuda kurabiliyorum fakat stabil ├žal─▒┼čm─▒yor. Bazen a├ž─▒lm─▒yor bazen a├ž─▒l─▒yor kapanm─▒yor g├╝├ž├╝ kapat dedi─čimde donup kal─▒yor d├╝─čmeden kapatmam gerekiyor.

Genelde sorun ise g├Âzlemledi─čim, AMD dahili ekran kart─▒ k─▒sm─▒nda tak─▒l─▒p kal─▒yor. Bazende bluetooth k─▒sm─▒nda tak─▒l─▒p kal─▒yorÔÇŽ

Bana ├Ânerebilece─činiz veya sizde ayn─▒ makineden yada benzerinden kullan─▒yorsan─▒z y├Ânlendirme yaparsan─▒z sevinirimÔÇŽ

B├Âyle bir sorunu ilk defa duyuyorum nas─▒l hata ay─▒klama yapaca─č─▒m─▒z konusunda pek emin de─čilim. ┼×├Âyle bir ┼čey deneyebiliriz. Mesela hi├ž canl─▒ masa├╝st├╝ ortam─▒ a├ž─▒lm─▒yor dedi─činiz da─č─▒t─▒mlar─▒ canl─▒ masa├╝st├╝ ortam─▒nda ba┼člatt─▒─č─▒n─▒zda TTY ekran─▒na ge├žip (CTRL+ALT+F5) yap─▒n sonras─▒nda a┼ča─č─▒daki kay─▒t dosyalar─▒n─▒n ├ž─▒kt─▒lar─▒na bir bakal─▒m:

• /var/log/Xorg.0.log
  • sudo journalctl --no-pager --boot=-1 > ./systemdlog

Ba┼čka ne tarz bir kay─▒t dosyas─▒na ihtiya├ž olabilir? @wise @Metin @kreato

Bunlara bizim kolayca ula┼čabilmemiz i├žin ┼ču komutla internete y├╝kleyebilirsin:

pastebinit -i /dosya-yolu/dosya-ad─▒ -b http://pastebin.com

Bu da sana bir ba─člant─▒ verecek onu buraya atabilirsin. pastebinit varsay─▒lan olarak y├╝kl├╝ gelmiyor dolay─▒s─▒yla hangi canl─▒ masa├╝st├╝ ortam─▒n─▒ deniyorsan kurman gerekecek. Ana depolarda oluyor genelde sudo apt install pastebint veya sudo pacman -S pastebinit

3 Likes

https://wiki.archlinux.org/title/ASUS_ROG_STRIX_G17_(2022)
Bahsettiginiz sorunlar buradakilere benziyor belki yard─▒mc─▒ olabilir.

4 Likes

Fedora olsun, Arch olsun, Ubuntu 23 olsun son s├╝r├╝m lin├╝x kerneli kullan─▒yor. Son s├╝r├╝m lin├╝x kernelinde sizin cihaz─▒n─▒z i├žin bir sorun olarabilir.

Bu hipotezi test etmek i├žin Son s├╝r├╝m kernel olmayan bir i┼čletim sistemi versiyonu yada LTS olarak kurmay─▒ veyahutta live olarak kullanmay─▒ deneyebilirsin.

Ubuntu 22 son s├╝r├╝m lin├╝x kullanmad─▒─č─▒ i├žin sistemi kullanabildi─činizi d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Ses s─▒k─▒nt─▒s─▒ da genel olarak laptoplardaki lin├╝xlerde en ├žok al─▒nan hatalar─▒ndan birisi ama biraz ara┼čt─▒rma ve u─čra┼č ile ├žo─ču ├ž├Âz├╝lebiliyor.

Umar─▒m sorununuz yak─▒n bir zamanda ├ž├Âz├╝l├╝r.

2 Likes

Hepinize ├žok te┼čekk├╝r ederim. Biraz uzun s├╝rd├╝ cevap yazmam ama sorunu hallettim. Ubuntu Mint Fedora falan derken Voyager kurulumu yapabildim. ─░lk a├ž─▒l─▒┼č ekran─▒nda safe mode ile a├ž─▒l─▒┼č yapt─▒m kurulum ekran─▒ geldi, kurulum s─▒ras─▒nda g├╝ncelleme ve ├╝├ž├╝nc├╝ parti uygulamalar─▒ ve donan─▒mlar─▒ kurmas─▒n─▒ onaylayarak kurulumu yapt─▒m.

Kurulum i├žin Windows kurulu olan diskte 350GB b├Âl├╝m ay─▒rd─▒m ve kurulumu oraya yapt─▒m.

Daha sonra windows ├╝zerinde grub2 diye bir uygulama ile a├ž─▒l─▒┼č grub ekran─▒ ayarlar─▒n─▒ yapt─▒m ilk tepeye Windows att─▒m zaman belirledim, ikinci Voyager att─▒m zaman belirledim ve s─▒k─▒nt─▒s─▒z kurulum ve kullan─▒m yapabiliyorum.

┼×imdi ba┼čka sorunum var fakat bunlar─▒ size dan─▒┼čmak istiyorum,

Mesela ses ├žok k─▒s─▒k ve bo─čuk geliyor. Normalde DTS uyumlu ses kart─▒ kullan─▒yor windows ├╝zerinde DTS kurdu─čumda ses ayarlar─▒n─▒ yap─▒p kullanabiliyorum fakat voyager ├╝zerinde kullanamad─▒m malesef. Sesi 100 yapt─▒m anca windowsta 30-40 olarak ayarlad─▒─č─▒mda ses g├╝c├╝n├╝ alabiliyorum.

Ha ├žok ├Ânemsemiyorum, ├ž├╝nk├╝ linux daha ├žok i┼č i├žin kullanaca─č─▒m, windows ise oyun ama├žl─▒. Ama genede tak─▒l─▒yor tabiki kafaya.

Bunun d─▒┼č─▒nda hi├ž bir sorunum yok s─▒k─▒nt─▒m yok :slight_smile:

1 Like