Asus ROG ses sorunu

Asus notebook i├žin Voyager linux kurulumu yapt─▒m.

Sorun ┼čurada kaynakl─▒,

Windows ├╝zerinde DTS yani dolby digital uygulamas─▒ kullanarak sesi ├žok berrak ve g├╝├žl├╝ bir ┼čekilde alabiliyorum. Ortalama %25-30 aras─▒ sesi tuttu─čum zaman gayet yeterli oluyor hatta baz─▒ durumlarda sesi k─▒smam bile gerekebiliyor.

Fakat voyager yani ubuntu ├╝zerinde sesi bir t├╝rk├╝ ayarlayamadim. Ses ayarlar─▒ k─▒sm─▒nda y├╝ksek ses ayar─▒n─▒ bile a├žt─▒m %120 getirdi─čimde bile sesi hala k─▒s─▒k (WindowsÔÇÖta %15-20 gibi) ve ├žok bo─čuk geliyor.

Pulse kurulumu yapt─▒m, ama nafile sonu├ž de─či┼čmedi.

Kullanabilece─čim bir ekolayzer arad─▒m ama bulamad─▒m. Bulduklar─▒m ise hi├ž bir ise yaramad─▒.

Ses kart─▒ realtek, dts uyumlu.

Pipewire ile de deneyin bence. lspci | grep Audio ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ alabilir miyim? Sonu├ž gelmezse s─▒rf lspci ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ at─▒n l├╝tfen.

lspci | grep Audio

Peek 2023-11-19 21-31

├ž─▒kt─▒ bu :slight_smile:

lspci ├ž─▒kt─▒s─▒ ise:

123

pavucontrol ├╝zerinden ki y├╝kl├╝ de─čilse y├╝kleyiniz, ayarlamalar yapmay─▒ deneyin. Bu arada buna ek olarak pulseaudio -k komutunu ├žal─▒┼čt─▒r─▒n.

pavucontrol ile panel a├ž─▒l─▒yor fakat orada yapabilece─čim ses k─▒sma/a├žma d─▒┼č─▒nda bir ayar yok. Geli┼čmi┼č alt─▒nda da herhangi bir ┼čey ├ž─▒km─▒yor. Sesi %100 yapt─č─▒mda bo─čuk ve k─▒smen duyulabilir bir ses al─▒yorum. daha fazla y├╝kseltti─čimde ise ses bo─čuklu─ču art─▒yor ve hi├ž bir ┼čey anlam─▒yorum sesten.

pulseaudio -k komutu ile sadece hata al─▒yorum.

E: [pulseaudio] main.c: Arka plan program─▒ durdurulamad─▒: B├Âyle bir s├╝re├ž yok

hata bu ┼čekilde.

Birde ben s├╝rekli g├╝ncelleme yani apt update dedi─čimde konsol hatalarla dolu.
123

buda pavucontrol uygulama ekran al─▒nt─▒s─▒

123

Forumda benzeri bir ┼čekilde a├ž─▒lm─▒┼č bir konu daha mevcuttu. Orada da Windows ├╝zerinde normal olmas─▒na ra─čmen bir linux da─č─▒t─▒m─▒nda benzeri bir ses seviyesine ula┼čamad─▒klar─▒ndan bahsetmi┼člerdi. ┼×imdilik iki konu da akl─▒m─▒zda ve Asus ROG cihazlar ├Âzelinde bir ├ž├Âz├╝m mevcut g├Âz├╝km├╝yor. Olur da siz bulursan─▒z payla┼čman─▒z─▒ rica ediyorum. Sizin gibi Asus ROG kullanan ve/ya kullanacak arkada┼člara da olduk├ža faydal─▒ olur. :hugs:

3 Likes