Asgari ücretli çalışanın mesaisinin işverene yansıması

Bunun hesabı nasıl yapılır acaba özellikle de vergileri nasıl öğrenebilirim internetten bakınca sadece primler gözüküyor ancak Bi vergi de ödüyor olmalı işveren bunu sormamın esas sebebi de mesai elden veren işvereni şikayet edince ordan gelecek verginin %10 u ele gelir birşey mi öğrenmek istiyorum

Muhasebeciye sorman daha doğru olur onlar anlıyor bu işlerden. Bir de şikayet edince dokunacaklarını sanmıyorum kitabına uyduruluyor bir şekilde pek bir şey bekleme derim. Eskiden olsa işvereni yaptığına pişman ediyorlardı şimdi işverenler kral oldu istedikleri gibi at koşturuyorlar.

4 Likes

Dediğin gibi kendilerince bir şekilde oturtmuşlardır ancak geçen ay 100 saat mesai yapmışım sadece 21 saati bordroda gözüküyor insan kaynakları mıdır nedir ona sorunca da açıkca sigorta primini az ödemek için dedi zaten sadece cezası bile yeter onlara sadece yöneticilerin mesaj atabildiği ve çalışma saatlerinin yazıldığı bir whatsapa grubu var kanıt olarak o ve bordroları yeterli bence he bu arada 100 kişiden fazla çalışanın olduğu biryer ama genede uğraşmama yada kendimi tehdide atmama değer bişey gelirim emin olmak istiyorum