Artix Linux'ta direksiyon seti çalıştırma

Kaç gündür deniyorum ama bir türlü başaramadım… Nasıl Artix Linux’ta çalışır anlatabilir misiniz?

Öncelikle foruma hoş geldin.

Sorunun hakkında daha fazla bilgi vermelisin.

1. Direksiyon setinin modeli ve markası ne?
  2. Sorunu çözmek için hangi adımları uyguladın? (driver kurmaya çalışmak vb).
  3. Kullandığın sistemin özellikleri neler? (kernel versiyonu, Artix linux versiyonu vb).

Terminale uname -a yazıp çıktısını atabilirsin. (kernel versiyonu vb için)

1 Like

1-Logitech G29
2-Github’tan Oversteer programını kurmaya çalıştım, flathuba baktım ama bulamadım.
3-GNU/Linux Xfce
budur hocam.

burada nası ayarlanacağı anlatılmış.
Archlinux da çalışması için PS3 moduna alman gerekiyormuş.

Test etmek için:

komut satırına sudo pacman -S joyutils yazarak joyutils i indir.

sonra jstest /dev/input/js0 yaz ve direksiyonu kontrol et.

1 Like

Hocam o DIRT Rally için öbür oyunlarda çalışmıyor. Joyutils bulunamadı hatası veriyor.

joyutils arch linux extra reposunda bulunuyor isterseniz extra reposunuda pacman a ekleyebilirsiniz.

eklemek için /etc/pacman.conf dosysındaki

#[extra]
#Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

kısmının başındaki ‘#’ leri kaldırın ve sudo pacman -Sy yazın ve tekrar deneyin.

Hem bu konuda pek bilgim olmadığı hem de vaktim olmadığı için şuan pek yardımcı olamıyorum.

2 Likes

Hocam girmeme izin vermiyor, reddediyor.

sudo nano /etc/pacman.conf
Yaz

kısmının başındaki ‘#’ leri kaldırın
Ctrl +X e bas sonra y tuşuna bas
ve en sonunda sudo pacman -Sy yaz.

Not: bu Joyutils paketi direksiyonun sistem tarafından tanımlanıp tanımlanmmasına bakmak için, yüklemek zorunda değilsin.

Sadece linux değil genel üretici olarak da düşünmek gerek çünkü geliştiriciler driverları en çok kar edecekleri sisteme göre yapıyorlar ve bu tür şeyleri diğer platformlara yapmayı topluluğa bırakıyorlar.

Hangi platformdan oynuyorsun? Eğer steam dan oynuyorsan ps4 moduna geçmen gerekiyormuş.

Ps 4 olduğunu yeni öğrendim sağolum hocam, bu arada extra bölümü bende yok nedense.

Ben arch linuxe göre anlattım. Galiba artix o config dosyasını modifiye etmiş. Emin olmadığım için dosyayı değiştirmeni önermiyorum sistemde sıkıntı çıkmasın.

Eğer çözüme ulaşırsan nasıl çözdüğünü yazarsan ileride aynı sorundan müzdarip olacak arkadaşlara da yardımcı olursun.

Sağolun hocam, çözdüğüm zaman rehber atarım.