Artık komple linuxa geçme vakti sanırım

Size kendimi anlatayım ben bir android developer’ım ve kotlin ile geliştirmeler yapıyorum daha öncede linux’a birkaç kez girmeyi denedim ama acemi oluşum beni çok hüsrana uğratmış oldu ve şuan android developer alanında pek iş imkanı yok yakında düğünüm var ve benim hala bir işim yok belkide artık sektör değiştirmemin zamanı gelmiştir bu nedenle node.js ile şuanlık backend öğrenmeye karar verdim tabi yinede android developer olarak iş başvuruları yapacağım ve genelde gördüm ki sunucu sistemleri çoğunlukla linux kullanıyor bu nedenle öğrenmemin gerekli hatta belkide zorunluluk haline geldiğini düşünüyorum.

Kriterlerim :

Kolay kolay bozulmayan bir dağıtım olmalı ki projelerimi kaybetmeyeyim ,
Sık ve kararlı bir güncelleme alması benim için önemli ,
Mint önermemenizi tavsiye ederim çünkü bilgisayarım nedense desteklemiyor .

Bilgisayar :

1 Like

Debian önerebilirim. Stabil sürümleri gayet düzgün çalışır, sorun çıkarmaz. Donanım desteği geniştir. Güncellik arıyorsanız Fedora da kullanılabilir.

Arch, Void Linux, NixOS daha çok deneysel projeler, birçoğu kendini kanıtlamış olsa da son kullanıcı odak noktaları değil. Iş kullanımıza göre Fedora ve Debian en uygun seçenekler olur

2 Likes

Stabilite istiyorsan Debian 12, güncellik istiyorsan Fedora.

2 Likes

Hocam konudan bağımsız, bilgisayardan memnun musunuz? Soğutması nasıl? Çip üreticileri performans testlerini genelde msi laptop kasasında yapıyor soğutması iyi diye. Uzun süreli kullanıcı olarak sizin görüşünüz nedir?

1 Like

mAid denediniz mi? Android ile ilgilenenler için çıkarılmış bir dağıtım.

Bu arada hiç üzülmeyin emin olun ki ülkenin en azından yarısı bu durumda. Sadece toplum ne diyecek diye söyleyemiyorlar. Üzülmeyin. Ben de evliyim senelerdir işsizim halen gördüğüm her yere başvuruyorum bir sonuç yok. İncir çekirdeğini doldurmayan sebepler büyütülüp bahane gösteriliyor bana da. Şans işi, ihtimal dünyası… Şansa inanmıyorum diyenler kızacak ama böyle yani. Türkiye’de doğman, büyüyüp yetiştiğin çevre, çevrenin ekonomik ve kültürel durumu, başka çevreye geçiş yaptığında o çevreye kabul edilip edilmeme vb vb… Yahu öğrenciyken bile istediğin okulu tercih edebilmek bir ihtimal. Senden daha yüksek sıralardaki adayların tercih edip etmemesi sana bu ihtimali sağlıyor. Neyse içimiz doldu da ondan uzattım. Bol şans dilerim. Ne hayırlısı ne hayırsızı ne olacağına varır masalları… Bu ülkede en çok ihtiyaç duyulan şey; şans. Bol şans hocam.

1 Like

Hocam ben uzun araştırmalarım sonucu bu cihazı aldım ve açıkcası memnunum çok uzun sürelerde oynadığınız zaman sadece klayve kısımları sıcaklaşıyor gerçi macunu değiştirmediğim için olabilir iki yıldır dokunmuyorum içine cihazın onun haricinde bir sorunum yok ve bu arada msi sizin laptoplarda overclock yapmanıza izin vermiyor ona göre alın şahsen ben overclock yapmayı seven adamım bu gözümde biraz eksilerde ama dersen ki oyun performansı nasıl sana mükemmel derim güncel oyunları rahatlıkla oynuyorum ki zamanında RDR 2 ultra full grafiklerde oynayıp üstüne reshade kurmuşluğum var

2 Likes

Büyük ihtimal evlenince normal bir işe gireceğim ondan sonra yurtdışı için çabalayacağım burada süreneceğime orada sürünürüm ve emin ol şuanki android developer’lardan çok şey biliyorum ve onlardan çok daha iyiyim bunu abartısız söylerim çünkü yıllardır bu mesleğin üzerine odaklandım en ince ayrıntısına kadar biliyorum ve sırf bunun için Android SDK türkçeye çevirmişliğim var

Bu benim github hesabım inceleyebilirsiniz :

1 Like

Hakkınızda hayırlısı olsun hocam. Umarım istediklerinize ulaşır. Güzel ve neşeli bir hayatınız olur yenge hanım ile.
Maalesef gerçekten geçinmek zor ve ben bile evlenmekten kaçınıyorum şu an. Kendim için değil ama olurda evlenirsem, evleneceğim kişiye güzel bir hayat yaşatmayacak olmam beni daha çok üzmektedir.

Öncelikle tebrik ederim umarım partneriniz ile birlikle bir ömür mutlu bir hayat sürersiniz.

Canınızı sıkmayın, şu ara bir çok şirket hala hiring-freeze’de dolayısıyla ilerleyen dönemlerde imkanlar daha da artar umarım.

Ben sizin yerinizde olsam fedora workstation veya ubuntu lts sürümlerine yönelirdim hem yeni başlayacak olmanız hemde iş amaçlı kullandımda topluluk desteği vb. konularda bu iki distro öne çıkıyor :slight_smile:

1 Like

fedora deneyebilirsiniz hocam. çok kapsamlı ve stabil bir dağıtımdır kendisi. distrobox ile istediğiniz dağıtımdan paket de kurabiliyorsunuz hem. en azından denemenizi tavsiye ederim. silver blue deneyebilirsiniz, veri kaybetme riski neredeyse sıfır.

Teşekkür ederim şuan fedora kurdum kişiselleştirme ayarlarını da yaptım :slight_smile: yakında birazdan tekrar bir konu açıcam

daha önce kde indirmiştim kontrol etmesi baya zor geliyordu şuan gnome var ve kontrolü acayip derecede basit

öyle ama birini severseniz bu dedikleriniz ne yazık ki geçerliliğini yitiriyor bu nedenle olabildiğince gelişmeliyim

Detaylı yanıtın için çok teşekkür ederim. Eskiden görünüşe pek önem vermiyordum fakat artık f/p yerine görünüşü de iyi olan bir laptop tercihi bana daha mantıklı geliyor. Bu sebeple ya asus zephyrus M veya G serisinden ya da msi stealth 15M serisinden almayı düşünüyorum. İkisinin de birbirinden üstün özellikleri var, senin yorumundan sonra msi’a daha yakın hissediyorum kendimi. Teşekkür ederim yanıt için tekrardan.

İncelemek istersen linkleri bırakayım alta, bu kasaları beğeniyorum.

Asus zephyrus G serisi: https://www.epey.com/laptop/asus-rog-zephyrus-g15-ga503rm-hq122.html

Msi stealth 15M serisi: https://www.epey.com/laptop/msi-stealth-15m-a11uek-039tr.html

teşekkürler şuan inceleyeceğim :blush:

1 Like

gnome çiçek gibi masaüstü ortamıdır. madem geçmişsiniz bize de hayırlı olsun demek kalır, umarım seversiniz

aşırı sevdim extensionlar ile bambaşka boyutlara evriliyor programları çoktan kurdum bile yarın kişiselleştirmeye dalacağım :grin:

kolay gelsin hocam, umarım kafanıza göre bir şeyler çıkartırsınız.

Teşekkür ederim node js ve android studio yükledim bile :smiley: bakalım ne olacak