Archman Güncelleme Sonrası Yaşadığım Sorunlar

Arkadaşlar merhaba,
Burası uygun olduğu için yeni bir konu açmayayım istedim. Ben Arch tabanlı Archman dağıtımını kullanıyorum. Son dağıtıma kadar bu denli bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım. Archman Xfce Edition 2023-11 dağıtımı kurdum ilk etapta diğer disklerdeki sistemleri grub yüklemesinde görmedi. Grub yapılanmasını yapıp sorunu çözdüm. Muhtemelen sistem güncellemesi yaptıktan bilgisayarım en düşük çözünürlükte açıldı ve daha önce monitörüm markası gözüküyordu şu an None-1 şeklinde gözüküyor. Sistemde nvidia 1060 GTX ekran var "bootctl list` komutunu girdiğimde kernel gözükmüyor. Neden bu denli sistemde bir çökme oldu anlayamadım. Format atmadan önce arızanın nedenini merak ettiğim için mesaj atayım dedim. Forumdaki nvidia driver kurulumu ilgili sayfadaki (Arch linux nvidia driver problemi) yapılacakları yaptım sorun çözülmedi. Windowsta ekran kartı sürücüsünü indirip kuruduğumuzda çözünürlük sorununu çözebiliyorduk. Bu tarz ekran kartı, sistem çekirdeği ile sorunda işe nereden başlamalıyız noktasında yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba bu tarz sorularda da yeni konu açarsak güzel olur ilk konuyla çok bağlantılı olmadığı sürece. Çünkü insanlar internette aratma yaptığında benzer bir sorunla karşılaşırsa denk gelebilirler.

Öncelikle bu sorunları tam olarak güncelleme sonrası mı yaşadınız anlamadım. Şu an çözüm isteyip istemediğinizi de anlamadım çünkü galiba format atıp yeni sisteme geçeceğinizi belirtmişsiniz.

Bu sizin de çözdüğünüz üzere varsayılan GRUB yapılandırmasındak bir problemden dolayı kaynaklanıyordur.

Bu sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını bilmiyorum, güncellediğiniz paketlere bakmamız lazım. Çekirdekten de kaynaklanıyor olabilir veya NVIDIA güncellemesinden de veya aklıma gelmeyen başka bir şeyden de olabilir.

Ama böyle bir sorunla şahsen hiç karşılaşmadım. Archman’in yaptığı bir konfigürasyondan da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda Archman forumlarına yazmanız da daha iyi olabilir. İhtimaller çok, çözmek isterseniz elememiz gerekecek. :slight_smile:

Bu komut yanlış bilmiyorsam sadece systemd-boot önyükleyicilerinde çalışıyor ve sizde GRUB var.

2 Likes

Yusuf kardeşim teşekkür ederim ilginizden dolayı. Kendi forumuna konuyu açtım ancak dönüş alamadığım burada çayım istedim. Donanım ilgili sıkıntılarda çok detaylı bilgi maalesef bilgi ve bilgili insan bulmak zor.