Archinstall ile arch kurmaya çalışırken işlem başladığında systemd-timesync takılı kalıyor

Selamlar 3 gündür arch linux kurmaya çalışıyorum, fazla uğraşmak istemediğimden archinstall ile deniyorum. Fakat herşeyi düzenleyip kur dediğimde önce diski formatlıyor, ardından starting installation kısmına geldiğinde

Waiting for systemd-timesyncd complete

Gibi bir yazıda takılı kalıyor.
Bu hatayı arattığınızda tek benzer hatayı almış kişinin r/archlinux da açtığı reddit sayfasındaki çözümleri denediğimde birşey elde edemedim.

Denediklerim:
Paketleri güncellemek. (pacman -Sy)
Biosdan tarih ayarlarını düzeltmek.
Archinstall ı son sürüme güncellemek.
Systemd-timesyncd servisinin config dosyasında reddit gönderisinde yazan değişiklikleri yapmak.
Arch linux iso dosyasının defalarca SHA256 değerini orjinal değerle uyuştuğunu kontrol edip bütünlüğünü doğrulamak.

Tahminimce yapmam gereken işlem
$ pacman -Syu
İle tüm Paketleri güncellemek, ancak bunu yaptığımda yetersiz alan ile ilgili bir hata alıyordum. Bende USB de yer olmadığını düşündüm ve boşta duran 2TB harddiske ventoy kurup içine arch isosunu attım. Ancak yine aynı hatayı alınca tıkandım

Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden herkese teşekkürler.

Arch-install’ın sık sık sorun çıkardığını duymak normal bir şey haline geldi. En iyisi manuel kurulum.

/etc/systemd/timesyncd.conf içerisindeki NTP sunucularını değiştirmeyi deneyin.

systemctl stop systemd-timesyncd
nano /etc/systemd/timesyncd.conf
systemctl start systemd-timesyncd

Hangs on "Waiting for time sync (systemd-timesyncd.service) to complete." during install · Issue #2144 · archlinux/archinstall · GitHub buradaki konuya göre ağınızla alakalı bir durum olabilir.

Sadece arch-install’da olduğunu düşünüyorsanız Endavour OS gibi bir şeyle calamares üzerinden de Arch’ı kurabilirsiniz.

3 Likes

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim, systemd-timesyncd configindeki düzenlemeleri aşağıdaki reddit gönderisine bakarak yaptım.

https://www.reddit.com/r/archlinux/comments/15zgd4y/time_sync_wont_sync_help/

#NTP=0.arch.pool.ntp.org 1.arch.pool.ntp.org
FallbackNTP=0.arch.pool.ntp.org 1.arch.pool.ntp.org

Fazla uzun olduğu için üç nokta koydum, bu yazılar sadece başındaki rakam yükselecek şekilde 3 de bitiyorlar. Reddit gönderisinde yazdığı gibi FallbackNTP satırını yorum satırlığından çıkardım, böyle deneyince yine takılı kaldı. Değişiklikleri yapmadan önce servisi durdurdum kaydedip çıktım ve Servisi başlattım başka birşey yapmadım. Sanırım bir rehber açarak Manuel kurmayı deneyeceğim.

1 Like

Calamares ile de kurmayı deneyebilirsiniz dediğim gibi Endavour OS, Manjaro gibi dağıtımlarla. Bu şekilde de sorun sadece archinstall’da mı yoksa ağınızda mı belki anlayabilirsiniz.

1 Like

Anarchy installer ile kurulur mu sizce? Bugünlerde kullanılabilinecek durumda mı

Depoyu arşivlemişler. Tavsiye etmem. GitHub - AnarchyLinux/installer: Anarchy Linux - A simple and intuitive Arch Linux installer. https://anarchyinstaller.org/