Arch Linux'un Yanına İşletim Sistemi Önerisi

Merhaba. Elimde bir tane Harddisk bir tane de SSD var. SSD ye kurmak için bir işletim sistemi arıyorum ama ne kuracağıma henüz karar veremedim. Ne önerirsiniz?

Ubuntu deneyebilirsin, 23.10 surumu iyi gibi geldi.

Big sur kurulum postundaki neofetchine baktım sistemin eski olduğu için ubuntu 23 önermem sistemini fazla yorar. Tabiki karar senin.

Bir çok dağıtım önerilebilir o yüzden istediğin bir özellik varsa ona göre öneri yapabiliriz.

Gene arch tabanlı olsun ama herşeyi ben özelleştirmeyin diyorsan endaevourOS öneririm.

Son kullanıcı dostu olsun diyorsan Fedora veya Linux Mint öneririm.

Commınity desteği çok olsun diyorsan Arch, Ubuntu, Fedora, Debian öneririm.

Arayüzü güzel olsun diyorsan Linux Mint Cinnemon, EndaevourOS, Fedora öneririm.

Herşeyi ben tek tek uğraşarak yaparım diyorsan NixOS, Arch öneririm.

Yerli ve Milli olsun istiyorsan Pardüs ve Archman Linüx öneririm.

Bence yeni dağıtımlar dene. Nixos olabilir.

1 Like

Nixos kullanımı çok zor ve çok fazla sıkıntı çıkarıyor pek önermem.

Ben şahsen NixOS severim bana zor gelen tek kısım ise repo’da olmayan yazılımı yüklemektir.

Kullanımı zor değil sadece farklı olduğu için öğrenmek gerekiyor.

Sıkıntı olarak ne yaşadınız öğrenebilir miyim?

Şahsi olarak kullanmadım ama internette insanların repoda olmayan programları kurarken çok hata alıp onları düzeltirken çok uğraştığını gördüm.
Ki arkadaşın sistemi çok iyi olmadığı için bazı programları build ederken çok uğraşcağını ve bekleyeceğini düşünüyorum.

1 Like

arch kur başka birşeye gerek yok bence

Benim isteğim tam olarak bir şeyleri farklı yapan bir dağıtım. Mesela Manjaro’nun Arch Linux paketlerini kontrol edip vermesi gibi.

Chimera Linux deneyebilirsin o zaman. non-GNU, non-systemd bir distro. paket yoneticisi apk.