Arch Linux Zor Mu?

Herkese selam. Arch LinuxÔÇÖun di─čer Linux da─č─▒t─▒mlar─▒ndan fark─▒ nedir? Zormudur? E─čer iyise, hangi konularda iyidir? K├Ât├╝yse hangi konularda k├Ât├╝d├╝r? Ortalama bir Linux kullan─▒c─▒s─▒y─▒m. Yeni ┼čeyler ├Â─črenmeyi/denemeyi severim, yani Arch hi├ž kullanmad─▒m ama deneyimlemek istiyorum. Arch hakk─▒nda kendi fikirlerinizi ve benim i├žin iyi olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝n├╝z fikirlerinize a├ž─▒─č─▒m.

Arch kullan─▒m─▒ ├žok zor de─čil ama linux kullanmay─▒ bilmiyorsan biraz s─▒k─▒nt─▒ ├žekebilirsin ├ž├╝nk├╝ lightweight yani hafif bir linux distrosu baz─▒ ┼čeyleri kendin y├╝klemen ayarlaman gerkebilir ama nerdeyse her┼čeyin bir tutorial─▒ veya scripti var.

Bir tek bence s─▒k─▒nt─▒s─▒ arch repolar─▒ an─▒nda yay─▒nland─▒─č─▒ndan baz─▒ paketler stabil de─čil.
(├žok nadiren s─▒k─▒nt─▒ ├ž─▒kabiliyor ┼ču ana kadar ben problem ya┼čamad─▒m)
Onun d─▒┼č─▒nda aur ile kullan─▒c─▒ repolar─▒n─▒ vb. Kullanabiliyorsun.
K─▒saca ├žok fazla destek ve kaynak var, ├Âneririm­čśü

1 Like

te┼čekk├╝r ederim dostum, peki arch tabanl─▒ distrolar nas─▒l? Arch kendisimi daha iyidir yoksa arch tabanl─▒ distrolarm─▒? Nvidia gpu desti─či varm─▒d─▒r?

ortalama bir Linux kullan─▒c─▒s─▒ Arch LinuxÔÇÖu kullanabilir. hele de hevesliyse hayli hayli kullan─▒r yani

├Ânce archinstall scripti ile deneyebilirsin terminal aray├╝z├╝ ile basit bir otomasyon sunuyor. neyin ne oldu─čunu anlamak a├ž─▒s─▒ndan kullan─▒┼čl─▒. hatta direkt komut sat─▒r─▒ndan(CLI) kurmaya bile gerek kalmayabiliyor ├žok ├Âzel bir arch kurulumu istemedi─čin s├╝rece. archinstall scriptinden sonra dilersen CLI ile kurmay─▒ deneybilirsin, LinuxÔÇÖun nas─▒l ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ ├Âz├╝msemek i├žin bi├žilmi┼č kaftan bence

e─čer Arch LinuxÔÇÖu ├Â─črenirsen ve al─▒┼č─▒rsan arch tabanl─▒ distrolar─▒n bir esprisi kalm─▒yor diyebilirim. ge├ži┼č i├žin arco linux gibi da─č─▒t─▒mlar ho┼č oluyor. bir tek CachyOS da─č─▒t─▒m─▒n─▒ kullanmad─▒m onu bilen birine sorabilirsin.

nVidia gpu driverlar─▒ en g├╝zel Arch LinuxÔÇÖta ├žal─▒┼č─▒r :slight_smile:

1 Like

Ben daha d├╝n endaevourOS e ge├žtim o da arch tabanl─▒ bir OS benim gpu eski oldu─ču i├žin aur versiyonunu indirdim(orjinal eski nvidia driver─▒n─▒n eski linux kerneline g├Âre compile oldu─ču i├žin yamalarla o uyu┼čmazl─▒─č─▒ gideriyor) gpu destek leri ├žok var s─▒k─▒nt─▒ olmaz.

2 Likes

Te┼čekk├╝r ederim dostum, bu g├╝n indirip deniycem :))

E─čer ilk defa arch kullancaksan endaevourOS ├Âneririm after install k─▒sm─▒ baya─č─▒ ayr─▒nt─▒l─▒ ve g├╝zel kendilerince efsane ├Âzelle┼čtirmi┼čler.

2 Likes

Te┼čekk├╝r ederim, gpu deste─činin olmas─▒ beni mutlu etti :)) bende endevaour os gibi arch tabanl─▒ distrolardan bahs ediyordum, kolayl─▒k sa─člarm─▒ diye

tamamd─▒r, te┼čekk├╝r ederim, her ikisini de deniycem bakal─▒m, hangisi iyi giderse :smiley:

EndaevourOS d├╝n ilk defa kurdum ama a┼č─▒k oldum o derece olmad─▒ incelemelerine bakabilirsin

2 Likes

tamamd─▒r, ┼čimdi zaten bak─▒cam nas─▒lm─▒┼č diye, hepinize te┼čekk├╝r ederim arkada┼člar

EndaevourOS te wm se├žti─čin kendi temalar─▒ geliyor. Hepsini deneyebilirsin.

1 Like

Arch cok kolay bir dagitim. ─░lk defa kuruyorsaniz reuberi anlayarak okumaniz lazim sadece. Copy paste yaparsan─▒z zor gibi gelir.

1 Like

Merhaba, ArchÔÇÖ─▒n laf─▒n─▒n yap─▒lmas─▒ asl─▒nda kurulumundan dolay─▒, bir├žok pop├╝ler da─č─▒t─▒m calamares ad─▒ verilen grafik aray├╝zl├╝ bir installer ile da─č─▒t─▒m─▒ kurman─▒z─▒ sa─čl─▒yor fakat archÔÇÖ─▒ terminal ├╝zerinden kuruluyor. Kuracaksan ba┼čta sanal makinelerde deneme yapman─▒ ├Âneririm ├ž├╝nk├╝ ilk birka├ž denemenin ba┼čar─▒s─▒z olma ihimali var ve bu ├žok normal. Onun d─▒┼č─▒nda archinstall komudu ile terminal ├╝zerinde se├ženekleri se├žerek arch─▒ kurabilece─čin bir se├ženek mevcut, en kolay kurulum ┼čekli bu. Bir de Arch kurduktan sonra masa├╝st├╝ ├ževrelerinde herhangi bir ├Âzelle┼čtirme olmadan gelir, o y├╝zden ben da─č─▒t─▒m─▒ kuray─▒m direkt kullanay─▒m ho┼č bir de g├Âr├╝nt├╝s├╝ diyorsan archcraft, garuda, endeavouros gibi arch tabanl─▒ da─č─▒t─▒mlar─▒ kurabilirsin, bu da kolay kurulum ve haz─▒r bir i┼čletim sistemi sa─člar. Ama ben inci─čiyle c─▒nc─▒─č─▒yla oynayaca─č─▒m, i┼čletim sistemini kurcalayaca─č─▒m diyorsan saf arch kurmak daha faydal─▒ olur

1 Like

Arch linux zor de─čildir kurulumundan dolay─▒ zor deniyor. Kurulumda archinstall ile kolayla┼čt─▒ kurulum yap─▒p kendine g├Âre ayarlad─▒ktan sonra kullan─▒m─▒ ├žok kolay gidipte ubuntu gibi d─č─▒t─▒mlar kurmay─▒n.

1 Like

Hepinize te┼čekk├╝r ederim arkada┼člar :))

1 Like

Ben de u─čra┼čmak istemedi─čim i├žin Endeavour OS kurmu┼čtum. E─čer kurma k─▒sm─▒n─▒ pas ge├žmek istersen ├žok temiz bir distro.

1 Like

E─čer son kullan─▒c─▒ysan ArchÔÇÖi ├Ânermem ama Arch power userlara cand─▒r.

T├╝m distrolar─▒n var hemen hemen.

Bunun yerine EndeavourOS kurmak daha mant─▒kl─▒.

Bende de b├Âyle oldu. Hatta bir trick vereyim buradan, legacy kuruyorsan─▒z disk b├Âl├╝mlendirmesinde mutlaka root k─▒sm─▒n─▒ bootable yap─▒n. Yoksa ├žok ac─▒ ├žekersiniz benden s├Âylemesi.

1 Like

neden endeavourOS kurmak ÔÇťdahaÔÇŁ mant─▒kl─▒ olsun ki? ikisi aras─▒nda ne fark var yani. distro tart─▒┼čmalar─▒ a┼č─▒r─▒ bo┼č geliyo bana. bir da─č─▒t─▒m bir i┼či ya yap─▒yordur ya da yapm─▒yordur, daha iyi yapmak ve daha k├Ât├╝ yapmak gibi bir ┼čey olamaz. linux ayn─▒ linux. kar┼č─▒la┼čt─▒racak kadar distronun derinlerine inmeden, sade izafi kullan─▒c─▒ deneyimleriyle ÔÇť┼ču daha iyi, bu daha iyiÔÇŁ diyerek hi├žbir ┼čey elde edemeyiz. yeni gelenlerin kafas─▒n─▒ kar─▒┼čt─▒rd─▒─č─▒m─▒zla, di─čer insanlar─▒n da kafas─▒n─▒ ┼či┼čirdi─čimizle kal─▒r─▒z.

2 Likes

Uzatmadan k─▒saca y├╝klemesi ├žok kolay.
Bir├žok haz─▒r ayar ile geliyor. G├╝ncellemeleri gui ile yapabiliyorsun. Son kullan─▒c─▒lar i├žin arch kullanmay─▒ kolayla┼čt─▒r─▒yor.

1 Like