Arch Linux yazıcı kurulumu

Arch Linux üzerinde Canon E400 Series yazıcımı çalıştırmak istiyorum. Fedora üzerinde başarılı bir şekilde çalıştırabildim ayrıca “Print settings” adlı bir pencere üzerinde yazıcıları görebiliyor ve test yazdırmaları yapabiliyordum. Arch Linux üzerinde bunu nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok. Kurmam gereken paketler ve varsa bu yazıcıya özel yapmam gereken yapılandırmalar nelerdir?

Bebzer bir yazıcı benim elimde de vardı. Cups kullanın. sudo pacman -S cups cups-pdf system-config-printer sonra sudo systemctl enable cups.service sonra reboot atın ve yazdırmayı deneyiniz. e410 mu var?

2 Likes

Merhaba. Canon Pixma E404 olarak geçmekte.

Bende sanırım e414 vardı benzerler.

1 Like

Bahsettiğiniz işlemleri gerçekleştirdim ve bir dosya yazdırmak istedim ama yazdırma seçenekleri ekranında “Print to file” ve “Print to LPR” seçenekleri dışında birşey yok. Aynı zamanda Print Settings ekranında da yazıcımın ismini sadece “ekle” butonuna bastığımda karşıma çıkan pencerenin sol tarafında görebiliyorum. Sanırım bir yapılandırma gerekiyor ancak nasıl yapmam gerektiği konusunda size danışmam en doğrusu olacak.

system-config-printer bu yazılımı terminalden başlatınız.

2 Likes

Başlattım. Bahsettiğim Print settings ekranı karşıma çıktı.

Ekleme: Yazıcımı kapatıp açtığımda yazıcının sürücüsünün bulunamadığını söyleyen bir bildirim aldım.

1 Like

Önceden bulunmuş muydu? Bu paket gerekli olabilir ama beğenilmemiş . cnijfilter-e400seriesya da durun önce bunu deneyin. cnijfilter-common

2 Likes

Teşekkürler! cnijfilter-common adlı paketi yay ile kurduğum sırada bazı problemler yaşadım ancak cnijfilter-e400series paketini kurup yazıcımı kapatıp açmamla tanıması bir oldu.

3 Likes