Arch Linux /sys ve içindeki dizinlerde düzenleme yapamıyorum

mkdir: `s’ dizini oluşturulamıyor: İşleme izin verilmedi
Bu şekilde hatalar alıyorum. sys dosyasında eskiden düzenleme yapabiliyordum ama artık yapamıyorum. İşlemcinin turbo hızlandırmasını kapatmak için düzenlemem lazım.

Verdiğin hataya göre s adında bir klasör oluşturmaya çalışmışsın ve ona izin vermiyor. Amacın /sys klasörünün içerisinde s adında bir klasör oluşturmak mı?

Hayır. /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost dosyasına 0 değerini vermek.

O zaman terminale ne yazıyorsan yanlış yazıyorsun. Hatanın yapmak istediğin şeyler alakası yok.

sudo nano /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost yazıp istediğin gibi düzenelyebilirsin.

echo 0 | sudo tee /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost
3 Likes

tee: /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost: Erişim engellendi
0

Şurda yazan alternatif yöntemleri deneyin, intel_pstate de farklı yöntem varmış mesela:
https://wiki.archlinux.org/title/CPU_frequency_scaling#Configuring_frequency_boosting

Bunları denemiştim daha önce çalışmamıştı. Sadece bu yöntem çalışmıştı.

sudo nano /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost
Yaz ondan sonra 0 yazıp ctrl+X yap sonrada y enter yap

Erişim engellendi alıyorum. Gentoo kuracağım artık, zaten aklımda vardı Gentoo kurmak.

Önce sudo su yazıp entera bas
Sonra nano /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost yaz nano kısmında 0 yazıp ctrl+X bas sonra y ye bas sonra enter a bas en sonunda terminale döndüğünde exit yaz.

Yine olmadı:/. İlginç gerçekten dün oluyordu.

Windows taki gibi sistemi aç Kapa denedin mi

Denedim. Yeni sudo kullanıcı oluşturdum onda denedim. Dosyadaki erişim izinlerini değiştirmeyi denedim değiştiremedim. Güncelleme yapıp tekrar bunları denedim. Direkt su ile denedim. Nemo’yu sudo ile açıp düzenlemeyi denedim, hiç biri olmadı.

Root yetkileri olmadan o klasör altına yazmak için udev kuralları kullanabilirsin. Mesela ben parlaklığımı /sys/class/backlight’ın altında dosyalara yazarak ayarlıyorum. Bunun için /etc/udev/rules.d/backlight.rules dosyasını oluşturdum. Içerisi şu şekilde

ACTION=="add", SUBSYSTEM=="backlight", KERNEL=="intel_backlight", RUN+="/bin/chgrp video /sys/class/backlight/%k/brightness"
ACTION=="add", SUBSYSTEM=="backlight", KERNEL=="intel_backlight", RUN+="/bin/chmod g+w /sys/class/backlight/%k/brightness"

Sistem açılırken ilgili dosyanın grubunu video olarak değiştiriyor ve video grubuna yazma yetkisi veriyor. Benim kullanıcım da video grubunda olduğu için sudo yetkilerine gerek olmadan değişiklik yapabiliyorum.

Benzer şekilde sen de

KERNEL=="cpu[0-9]", SUBSYSTEM=="cpu", ATTR{cpufreq/scaling_governor}="schedutil"

komutunu kullanarak schedutil’i istediğin governor ile değiştirip cpu[0-9] kısmını da çekirdek sayına göre ayarlayıp açılışta istediğin governor’un seçilmesini sağlayabilirsin.

Ya da benim yaptığım gibi yazma yetkileri verip istediğin şekilde sonradan modifiye edebilirsin.

Desteğe ihtiyacın olursa bana ulaş detay şekilde yardımcı olurum.

2 Likes

Gentoo kurduğumda olmamıştı. Debian kurdum yine olmadı. Hİç bir şekilde olmuyor:/

Bu yöntemde de böyle bir dosya ya da dizin yok diyor.
KERNEL==“cpu[0-11]”, SUBSYSTEM==“cpu”, ATTR{cpufreq/boost}=“0”

Bu şekilde de aynısı.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.