Arch linux parlaklık değişmiyor

Öncelikle merhabalar. Arch linuxta parlaklık değiştiremiyorum.Sağ üstten(gnome) parlaklık ayarını değiştiriyorum fakat hiçbir şey değişmiyor. Linux bilgim çok kötü o yüzden lütfen sorunun çözümünü biliyorsanız en basitinden açıklarsanız çok sevinirim.
Laptop: Acer an517-41. AMD Ryzen 7 5800h, harici ekran kartı olarak RTX 3060 var.

Merhaba aşağıdaki konulara göz gezdirdin mi acaba?

Özellikle şunu denemedi tavsiye ederim:

2 Likes

Cevap verdiğiniz için teşekkürler. Arch parlaklığı ayarlayamıyorum - KeremBoi tarafından #18 bu konudaki bahsi geçen /etc/default/grub dosyası bende bulunmuyor. Sadece “useradd” adında bir dosya bulunuyor. Grub dosyasını nasıl ekleyebilirim ?
EndeavourOS ekran parlaklığı sorunu - yusufipek tarafından #3 bu konuda ise bende xbackligt komutu çalışmıyor. Terminal ekranına “xbacklight” yazdığımda şöyle bir uyarı veriyor: “No outputs have backlight property”.
Linux mint ve fedorada da aynı sorunu yaşıyorum. Parlaklık değerim xbackligt klasöründe ki adını hatırlamadığım bir dosyada 255 olarak görünüyor. Normalde maksimum 300 olması gerekiyor. Bu sorunu nasıl çözeceğimi bir türlü bulamadım. Eğer kısa bir sürede sorunu çözemezsem maalesef Windows işletim sistemi geri dönmek zorunda kalacağım.

Ekran kartı driverlarınızı kurmuş muydunuz veya arch’ı hangi şekilde kurdunuz?

Bilgisayarda bootloader olarak systemd mi kullanıyorsunuz? Script ile kurduysanız “systemd, grub, lime” gibi seçenekler sormuş olması lazım size.

/sys/class/backlight yolu altında hangi dosyalar var acaba? Arch parlaklığı ayarlayamıyorum - TriaSirax tarafından #19 şu gönderiyi kendi dosya yolunuza göre uyarladığınızda (amdgpu, intel vs gibi farklı bir isim olabilir sizde) bir değişiklik oluyor mu?

Son olarak bir önceki adımı hiç yapamadım diyorsanız Arch parlaklığı ayarlayamıyorum - mt190502 tarafından #20 şu gönderideki şeyi bir script haline getirip (veya tek tek konsola yazarak # ler ve sonrası olmadan) onu deneyebilirsiniz.

2 Likes

Archinstall ile kurdum. Systemd varsayılan olarak belirttiği için bende systemd seçeneğini seçtim. Ekran kartını hiç güncellemedim, hatta hiçbir donanımı güncellemedim. Parlaklık hariç her şey stabil çalışıyor. Amd işlemcili laptop için ekran kartımı nasıl güncelleyebilirim ?

Ekran görüntüsündeki dosyalar var sadece. Bahsi geçen gönderideki adımları yaptım fakat herhangi bir değişiklik olmadı. Parlaklığı elle bile olsa değiştiremiyorum, değiştirmeyi başarsam bile sadece değer olarak değişiyor ama fiziksel olarak hiçbir şey artıp azalmıyor.

Yani kurulum sırasında harici Nvidia ekran kartınız veya CPU içinde gelen dahili grafik arabirimi için bir şey seçtiniz mi? Şu aşağıdakilerden mesela

Evet default seçenek olan “All open-source (default)” seçeneğini seçmiştim. Bu seçeneği seçtiğim için kurulumdan sonra herhangi bir indirme yapmadım.
edit: @wise konu hakkında bir fikriniz var mı ?

Merhaba, etiketlediğinizi gördüm ama şunu yapın diyecek bir şey gelmedi aklıma. Evet driver vs ile ilgili mi acaba diye ilk önce düşündüm (sonradan aklıma geldi ki) ama driverdan bağımsız bu sorunu yaşayan kişiler de mevcut. Bakayım tekrar sizin konunuzla ilgili. Aklıma farklı bir fikir gelir veya bir şey bulursam bu gönderiyi editler paylaşırım inşallah.

1 Like

(Sorunun çözülüp çözülmemesinden bağımsız olarak) Benim gibi Linux dünyasına yeni giriş yapan ve hiçbir şey bilmeyen kişilere yardımcı olduğunuz için siz ve sizin gibi yardımsever birçok kişiye çok teşekkür ederim.
Sorunu çözemediğim için başlangıçta pes edip Windows gibi bir işletim sistemine dönmeyi düşünüyordum. Ancak daha sonra fark ettim ki, Linux kullanıcıları kendi aralarında topluluklar oluşturup birbirlerine yardımcı oluyorlar ve aktif bir bilgi alışverişi içindeler. Bu bilgi paylaşım seline katılarak kendimi linux dünyasında geliştirmeye karar verdim. Umarım bu zorlu süreçte pes etmeden devam edebilirim. İyi forumlar.

Edit: @yusufipek Merhaba öncelikle rahatsızlık verdiysem kusura bakmayın. Sizin bu konu hakkında bir fikriniz var mı ? Yaklaşık 3-4 gündür sorunun çözümünü bulmaya çalışıyoruz ama maalesef bulamadık. Fedora, Mint, Ubuntu, Endevaouros ve Arch linux ta aynı sorunlar devam etmekte. Şu anda sistemimde Arch linux yüklü.

2 Likes

Üyemiz sorunu çözdü. Konuyu cevaplandı olarak işaretliyorum. En yakın zamanda nasıl çözdüğünü paylaşacak inşallah :hugs:

1 Like

Etiketlemekte sakınca yok. Bu konuyu daha önceden de gördüm ama backlight konusunda çok tecrübem yok. Başka deneyimli arkadaşlar yazar diye bırakmıştım açıkçası şimdi çözümlere bakıyordum ama sorun çözülmüş galiba, sevindim. :slight_smile: Nasıl çözüldüğünü de yazarsanız diğer insanlar yararlanabilir.

1 Like

Çözüm: /boot/loader/entries klasöründe *.conf uzantılı dosyayı açın ve içindeki options satırına aşağıdaki komutu ekleyin.

amdgpu.backlight=0 acpi_backlight=native

Ekledikten sonra son görünüm ekte belirttiğim şekilde olmalı.

Gerekli eklemeyi yaptıktan sonra dosyayı kaydedin. Konsola aşağıda size verdiğim komutu girin ve sistemi yeniden başlatın. Son olarak sorunun çözülüp çözülmediğini gözlemleyin.

sudo bootctl update

Ek olarak: @wise 'ye yardımcı olduğu için özel teşekkürlerimi iletiyorum. Herkese iyi forumlar.

3 Likes

Bu süreçte acpi_backlight için native, vendor, video ve nvidia_wmi_ec değerlerini denedik. Ayrıca bir zaman da amdgpu.backlight=0 denedik. Ama bunları bir arada veya doğru şekilde denemeyi tutturamamıştık. :sweat_smile:

Çok güzel bir şekilde çözüm bulundu aslında. Hem hata çözme yeteneği edinmiş oldunuz hem de bu sorunu kendiniz çözdüğünüz için ayrıca bir mutluluk olmuştur bence :hugs: :smiley:

Ben teşekkür ederim güzel bir süreçti benim için de.

1 Like