Arch linux nvidia driver problemi

Forumun ilk nvidia driver sorusuda benden gelsin :slight_smile:
Archinstall ile arch kurulumu yaparken nvidia property s├╝r├╝c├╝leri se├žtim fakat sistemi ba┼člat─▒p inxi -G ile kontrol etti─čimde nvidia ekran kart─▒m─▒n driver k─▒sm─▒nda N\A yazd─▒─č─▒n─▒ farkettim daha sonra yusuf ipek discord sunucusundaki forumda faq k─▒sm─▒nda a├ž─▒lan Archlinux Nvidia driver kurulumu k─▒sm─▒ndan yard─▒m alarak ├Ânce nvidia-dkms, nvidia-utils, lib32-nvidia-utils paketlerini kurdum daha sonra /etc/default/grub dosyas─▒nda GRUB_CMDL─░NE_L─░NUX_DEFAULT k─▒sm─▒na rd.driver.blacklist=nouveau ve nvidia_drm.modset=1 parametrelerini ekleyip sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg kodunu kulland─▒m fakat yeniden ba┼člatt─▒─č─▒mda sorunun ├ž├Âz├╝lmedi─čini g├Ârd├╝m.

Ek bilgi: laptop kullan─▒yorum hem harici nvidia hemde dahili amd ekran kart─▒na sahibim (nvidia-prime paketini kurdum)

inxi -G
Graphics:
  Device-1: NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q] driver: N/A
  Device-2: AMD Cezanne [Radeon Vega Series / Radeon Mobile Series]
    driver: amdgpu v: kernel
  Device-3: Quanta HP Wide Vision HD Camera driver: uvcvideo type: USB
  Display: wayland server: X.org v: 1.21.1.8 with: Xwayland v: 23.2.1
    compositor: Hyprland driver: X: loaded: modesetting dri: radeonsi
    gpu: amdgpu resolution: 1920x1080~60Hz
  API: EGL/GBM Message: No known Wayland EGL/GBM data sources.
lspci -k | grep -A 2 -E "(VGA|3D)"
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q] (rev a1)
	DeviceName: NVIDIA Graphics Device
	Subsystem: Hewlett-Packard Company TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q]
--
06:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cezanne [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series] (rev c6)
	DeviceName:  Onboard IGD
	Subsystem: Hewlett-Packard Company Cezanne [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series]

Archinstall kullanmay─▒n direkt.

Hocam kurulum bittikten sonra elimlede kurdum s├╝r├╝c├╝leri hala s─▒k─▒nt─▒ devam ediyor i┼če yarayaca─č─▒n─▒ pek sanm─▒yorum ama yarar derseniz elle kurulum yapaca─č─▒m.

Bu ├ž├Âz├╝m de─čil. Ayr─▒ca archinstall ile alakal─▒ oldu─čunu pek zannetmiyorum durumun.

Prime paketi ile alakal─▒ olabilir mi? Hi├ž NVIDIAÔÇÖl─▒ laptop kullanmad─▒─č─▒m i├žin bilmiyorum. Belki ge├ži┼č yap─▒lmas─▒ falan gerekiyordur bir ┼čekilde. Tecr├╝besi olan arkada┼člar konuya yazar umar─▒m. :smile:

@twoxa @wise @Kutay @kreato

1 Like

Archinstall ile kurdu─čum her ArchÔÇÖta sorun oldu istisnas─▒z.

1 Like

Turing (NV160/TUXXX) serisi Nvidia harici ekran kart─▒n─▒n yan─▒nda AMD serisi dahili bir ekran kart─▒ oldu─čunda baz─▒ sorunlar oldu─čuna dair bir Wiki girdisi mevcut. ─░lgili girdide s├Âz konusu sorunun takip edildi─či Issue ya bir at─▒f da yap─▒lm─▒┼č. Hem wikide ├Ânerilen ad─▒mlar─▒ hem de Issue de farkl─▒ kullan─▒c─▒lar taraf─▒ndan tavsiye niteli─činde s├Âylenen ┼čeyleri bir deneyip ald─▒─č─▒n─▒z sonu├žlar─▒ burada payla┼čabilirsiniz. ─░lerleyi┼činiz ve ald─▒─č─▒n─▒z olumlu/olumsuz sonuca g├Âre biz de yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼čal─▒m :hugs:

2 Likes

Amd ve Nvidia i├žin baz─▒ paket ve driverleri kurman gerekli (xf86-video-amdgpu, mesa, nvidia, nvidia-utils). Bumblebee, prime ve optimus gibi se├ženekler var. Ben optimus-manager ve optimus-manager-qt paketlerini indirdim. Ard─▒ndan bilgisayar─▒ yeniden ba┼člat─▒nca optimus etkinle┼čmi┼č oluyor. Hangi modda kullanaca─č─▒n─▒ (integrated, nvidia,hybrid) se├žebiliyorsun ancak her mod de─či┼čtirmede logout oluyor. Benimde uzun s├╝redir merak etti─čim ve ara┼čt─▒rd─▒─č─▒m ancak optimal ┼čekide sonuca ula┼čamad─▒─č─▒m bir konu. Optimus kullan─▒rken nvidia moduna ge├žti─čim zaman ekran─▒m 60hzÔÇÖe veya daha d├╝┼č├╝k bir seviyeye geliyor bu y├╝zden sadece nvidia kart─▒m─▒ kullanam─▒yorum. Asus modeller i├žin asusctl ve supergfxctl gibi geli┼čtirilmi┼č uygulamalar var sende HP i├žin ara┼čt─▒rma yapabilirsin.

2 Likes

nvidia-prime paketi prime-run adl─▒ bir script d─▒┼č─▒nda bir┼čey sunmuyor, onla alakal─▒ olaca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum.

2 Likes

E─čer g├╝ncel s├╝r├╝c├╝lere sahipseniz bence optimus-manager kullanmaya gerek yok. PRIME offload kullanabilirsiniz, e─čer NVIDIA modunu kullanm─▒yorsan─▒z ki kullanman─▒z─▒ tavsiye etmiyorum, hi├žbir avantaj─▒ yok ve sadece XorgÔÇÖda adam ak─▒ll─▒ ├žal─▒┼č─▒yor.

1 Like

mesa-utils paketini kurup prime-run glxinfo | grep "OpenGL" ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ atar m─▒s─▒n?

1 Like
X Error of failed request:  BadValue (integer parameter out of range for operation)
  Major opcode of failed request:  150 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  24 (X_GLXCreateNewContext)
  Value in failed request:  0x0
  Serial number of failed request:  50
  Current serial number in output stream:  51

Kurulu de─čilse nvidia-utils paketini kurup nvidia-smi komutunun ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ atabilir misin?

NVIDIA-SMI has failed because it couldn't communicate with the NVIDIA driver. Make sure that the latest NVIDIA driver is installed and running.

ekstra olarak optimus-manager y├╝kledim optimus-manager --switch nvidia komutunu kulland─▒─č─▒mda ┼ču ├ž─▒kt─▒y─▒ ald─▒m:

A GPU switch from integrated to nvidia is pending.
Log out and log back in to apply.
WARNING : no power management option is currently enabled (this is the default since v1.2). Switching between GPUs will work but you will likely experience poor battery life.
Follow instructions at https://github.com/Askannz/optimus-manager/wiki/A-guide--to-power-management-options to enable power management.

modinfo: ERROR: Module nvidia not found.
WARNING : the nvidia module does not seem to be available for the current kernel. It is likely the Nvidia driver was not properly installed. GPU switching will probably fail,

Nvidia s├╝r├╝c├╝s├╝n├╝ kurmam─▒┼č diye tahmin ediyorum.
Ekran kart─▒n─▒z nedir?
E─čer son s├╝r├╝m s├╝r├╝c├╝leri destekliyorsa nvidia paketini kurmay─▒ deneyin.

Ekran kart─▒m GTX1650 mobile. nvidia paketi zaten kurulu hocam.

Çok garip.
Kernel s├╝r├╝m├╝n├╝z nedir?
(uname -r ├ž─▒kt─▒s─▒ alarak bakabilirsiniz)

6.1.54-1-lts kerneli kullan─▒yorum hocam ge├žen hafta kurdum sistemi.

nvidia paketini kald─▒r─▒n ve nvidia-lts paketini kurun.

1 Like

hocam sorunun bu y├╝zden olaca─č─▒ akl─▒m─▒n ucundan bile ge├žmezdi archinstall ile kurulum yaparken normal kernelin yan─▒nda dursun belki s─▒k─▒nt─▒ ├ž─▒kar diye lts kernelinide kurmu┼čtum en ba┼č─▒ndan beri lts kerneli ile ba┼člat─▒yormu┼č me─čersem optimus-manager --switch nvidia komutunda hatay─▒ almad─▒m galiba ├ž├Âz├╝ld├╝ sorunum. tek s─▒k─▒nt─▒ optimus-manager hyprland ile ├žal─▒┼čm─▒yormu┼č yerine ne kullanabilirim?

PRIME offload kullanabilirsin. Kart─▒n destekliyor. prime-run komut ile bir komutu ekran kart─▒n ile ├žal─▒┼čt─▒rabilirsin.
─░lk ba┼čta optimus-managerÔÇÖ─▒ kald─▒r.

1 Like