Arch linux ntfs harici diski açamıyor

yeni kurduğum arch linux ntfs harici diskimi açamıyor

aldığım hata bu. internetten baktım ama bir cevap bulamadım. ne yapmam lazım daha önce hiç böyle bir hata ile karşılaşmamıştım.

pacman -S ntfs-3g
2 Likes

denedim hocam onu sonuç hala aynı

Diskiniz ile ilgili bir sorun mevcut. Arch wiki’de tam olarak bununla ilgili bir girdi mevcut.

Söz konusu girdideki adımları uygulayarak çözüme ulaşabilirsiniz. Veya hazırda windows işletim sistemi yüklü bir pc mevcut ise chkdsk ile diski taratarak da harici disk hatalarını giderebilirsiniz.

1 Like

sudo pacman -S btrfs-progs dosfstools e2fsprogs exfat-utils ntfs-3g --needed

Bu komutla cogu filesystem’e erisebilirsin.

1 Like

içinde çok fazla dosya var dosyaları silmeden yapma şansım var mı bunu?

Dosyaların silineceğine dair bir bilgi göremedim açıkcası. Disk hatalarını düzelteceğinden bahsediyor sadece. Eğer dediği gibi bir ntfs disk hatası var ise zaten disk windowsda da çalışmaz. Dolayısıyla elinde sonunda bunu denemeniz gerekecek. ntfsfix --no-action komutunu kullanırsanız size sadece rapor verecektir. Onayınız olmadan geri dönülmez bir işlem yapmayacak. Teyit etmek isterseniz eğer bunu yapabilirsiniz.

Veya alternatif olarak (ki önermiyorum) force komutu ile bağlamaya zorlayacaksınız ama ne olur sorun çıkar mı onu kimse öngöremez maalesef.

tamamdır hocam çok sağolun, onu deneyeyim elime windows makine geçerse.

Linux ve win10 dual boot kullanıyorum, bir gün windows düzgün kapanmamıştı sanırım. Ntfs disk o yüzden bir hata veriyordu, windowsu bir kere boot edip düzgün kapatınca düzelmişti. Belki benzer bir durum vardır.

1 Like

Merhaba, bahsettiğim komut linuxda çalışan bir komut. Bunu denemek için Windows makineye ihtiyacınız yok.

Bu komut ise Windows üzerinde düzeltme yapmak isterseniz kullanacağınız araca ilişkin. Her iki işletim sistemi açısından da deneme alanınız mevcut yani :innocent: