Arch linux hyprland kurulumu sonrası siyah ekran hatası

Herkese merhabalar youtubeda bir videoya denk geldim onu kurmak istedim sorunsuz herşeyi kuruldu lakin arayüze ulaşamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Hyprland ile pek aram yok o yüzden kusura bakma. Yanlış, eksik birşeyler söyleyebilirim.

Eğer sisteminiz çok eski ise hyprland ve wayland bazlı diğer pencere yöneticileri çalışmayabiliyor. Ben de bu durumdan muzdaribim.

Arayüze ulaşamıyorum demiştiniz acaba şifre kısmına ulaşıp sonrasında giriş yaptığınızda mı yüklenmiyor(başlangıçta otomatik giriş yap kapalı ise) yoksa direkt siyah ekran mı geliyor?

Sistem özellikleriniz nedir?

Arch linuxu minimal olarak kurdum tty ile giriş yapıyorum daha sonra Hyprland komutunu girince boş siyah ekran geliyor. Sistem özelliklerim 4gb ram intel pentium dual core t4200 1.8ghz 256gb ssd

Bir session greeter kullanmakta fayda var. Normalde bu grafik oturumları tty7 de oluyor. tty1de de loglar oluyor. Tty1daki loglarda birşey var mı?

Direkt çalıştırınca sıkıntılar çıkarabiliyor. En azından xinit veya bir session greeter ile çalıştırmayı deneyebilirsin.

Sistemin de eski gibi duruyor. Sorun onda da olabilir.
Session greeter : grafik oturumu selamlayıcı.

Sisteminde NVIDIA var mı? Varsa Nvidia | Hyprland Wiki kısmındaki ayarları yapman lazım.

Yoksa /home/adın/.hyprland/ içerisinde çökme raporlarının olması lazım. En son olanı burada paylaşabilirsin.

ben sıfırdan archinstall ile DE olarak Hyprland seçtim ve geri kalan şeyleri normal yaptığım kurulumlar gibi ayarladım.

Bu şekilde nouveau driver ve sddm greeter ile Hyprland çalıştı. Daha sonra @yusufipek 'in gönderdiği bağlantıdaki adımları takip ederek nvidia-dkms sürücüsüne geçtim ve reboot attım, sorun çıkarmadan çalıştı. Tabii ekran paylaşımı ve XWayland uygulamaları hala biraz sıkıntılı, olduğu haliyle çok düzgün çalışmıyorlar.

1 Like