Arch Linux Hyprland internet Sorunu

Da─č─▒t─▒m: Arch Linux
Masa├╝st├╝ Ortam─▒: Hyprland (default config)
İnternet Kartı: Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2 AX + Bluetooth 5.1 M.2 2230 (2,4 Gbps)

Merhabalar, birka├ž saat ├Ânce laptopuma merak─▒mdan dolay─▒ Arch Linux kurulumu yapt─▒m. Hatas─▒z bir ┼čekilde kurdum masa├╝st├╝ ortam─▒ olarak archinstall scriptinden HyprlandÔÇÖi se├žtim. Daha sonra birka├ž paketi g├╝ncellemek veya indirmek i├žin pacman komutlar─▒n─▒ kulland─▒─č─▒mda Sunucu i├žin ge├žersiz adres hatas─▒n─▒ ald─▒─č─▒m─▒ farkettim daha sonra ping google.com komutu ile googleÔÇÖa ping g├Ândermeyi denedim ama yine ─░sim ├ž├Âz├╝n├╝rl├╝─č├╝nde ge├žici ba┼čar─▒s─▒zl─▒k. hatas─▒n─▒ verdi. Daha sonra ├ž├Âzmek i├žin iwctl ile a─č─▒ma ba─čland─▒m iwctl wlan0 show komutunu kulland─▒─č─▒mda a─ča ba─čl─▒ olarak g├Âz├╝k├╝yordu yeniden ilk ├Ânce GoogleÔÇÖye ping atmay─▒ denedim ama yine ayn─▒ hatay─▒ verdi. Bu sorunu nas─▒l ├ž├Âzebilirim ┼čimdiden te┼čekk├╝rler.

Dur tahmin ediyim AsusÔÇÖmu :slightly_smiling_face:

@Ardaa

lspci

Bu komutun ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ verirmisin

1 Like

archinstallÔÇÖda GNOME ve KDE Network yap─▒land─▒rmas─▒n─▒ se├žtiniz mi?

2 Likes

sudo systemctl enable dhcpcd deneyin sonra ise reboot at─▒n.

1 Like

Yok, Monster Abra kullan─▒yorum :smiley:

├ç─▒kt─▒ ise bu ┼čekilde:

Yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam, se├žmedim.

terminale yazd─▒m fakat Unit file dhcpcd.service does not exists hatas─▒ veriyor.

1 Like
sudo pacman -S dhcpcd
1 Like

Denedim fakat Sunucu i├žin ge├žersiz adres hatas─▒n─▒ almaya devam ediyorum.

sudo pacman -S ca-certificates ca-certificates-mozilla
dener misiniz?

Ba┼čka bir terminale sudo dhcpcd yaz─▒p enterlay─▒p sonra ping atmay─▒ deneyin. O terminal a├ž─▒k kalacak. Olmazsa sudo dhcp ┼čeklinde deneyiniz.Ek olarak systemctl list-unit-files --type=service --state=enabled ve
systemctl list-unit-files --type=service --state=disabled
├ž─▒kt─▒lar─▒n─▒ alabilir miyim? Ba┼čka masa├╝stlerinde veya wmlerde de durum ayn─▒ de─čil mi?

├ľncelikle foruma ho┼č geldiniz :grin:

Siz dns sunucular─▒na ba─članam─▒yorsunuz. Baz─▒ arkada┼člar dns ├ž├Âz├╝mlemesi gerektiren ├Âneriler payla┼čm─▒┼č.

Sizinle ayn─▒ sorunu ya┼čayan birisinin reddit payla┼č─▒m─▒ ve ├ž├Âz├╝m├╝ :

https://www.reddit.com/r/archlinux/comments/hr3ci7/connected_with_iwctl_but_no_internet/

Saf arch kullanmak ├Âzellikle linuxa ba┼člayanlar i├žin ├žok s─▒k─▒nt─▒l─▒ olabiliyor. ─░sterseniz gene arch tabanl─▒ olan EndeavourOS ├Âneririm. Hem baz─▒ ayarlar ve uygulamalar halihaz─▒rda geliyor hem de ├žok daha az sorun ya┼č─▒yorsunuz.

E─čer saf arch kullanmaya devam etmek istiyorsan─▒z ve bu sorununuzu ├ž├Âzmek istiyorsan─▒z ya sisteme arch─▒ tekrar kurman─▒z gerekiyor ya da chroot y├Ântemi ile gereken i┼člemleri uygulaman─▒z gerekiyor. Sizin durumunuzda payla┼čt─▒─č─▒m reddit g├Ânderisindeki chroot i┼člemlerini yapmal─▒s─▒n─▒z.

2 Likes

├ľncelikle tekrardan merhabalar, Sorunu ├ž├Âzd├╝m. S─▒f─▒rdan BalenaEtcher ile Arch isosu yazd─▒m ve tekrardan Archinstall ile kurulumu yapt─▒m. Archinstall scriptinde altlara do─čru ÔÇśy├╝klenecek paketlerÔÇÖ k─▒sm─▒na dhcpcd paketini ekledim ve daha sonra OSÔÇÖyi bilgisayara y├╝kledikten sonra sudo systemctl enable dhcpcd komutu ile dhcpcdÔÇÖyi aktifle┼čtirdim. Daha sonra ise iwctl ile station wlan0 connect 'a─č─▒m─▒n ad─▒'ile ba─članabildim yard─▒m eden herkese te┼čekk├╝rler.

5 Likes