Arch Linux GeForce RTX3060 Mobile "NVIDIA-SMI has failed because it couldn't communicate with the NVIDIA driver" hatas─▒

Bug├╝n s─▒f─▒rdan Arch Linux kurulumu yapt─▒m. Hyprland ile birlikte kullan─▒yorum. Kurulum sonras─▒ Nvidia s├╝r├╝c├╝lerini kurmak istedim; RTX3060 Mobile i├žin nvidia paketini indirdim ve kurdum. Bilgisayar─▒ yeniden ba┼člatmama ra─čmen nvidia-smi komutu ├ž─▒kt─▒ olarak:

NVIDIA-SMI has failed because it couldn't communicate with the NVIDIA driver. Make sure that the latest NVIDIA driver is installed and running.

al─▒yorum. Sorunun neyden kaynakland─▒─č─▒ hakk─▒nda hi├žbir fikrim yok. S├╝r├╝c├╝y├╝ kald─▒r─▒p s─▒f─▒rdan kurmay─▒ denedim, de─či┼čmedi.

Edit: Kernel parametresi olarak pci=realloc ekledim ve sorun ├ž├Âz├╝ld├╝.

Merhaba, cihaz halen nouveau s├╝r├╝c├╝leri ile ba┼čl─▒yor olabilir mi veya g├Âzden ka├ž─▒rd─▒─č─▒m─▒z bir ┼čey olabilir mi? Mesala kernel olarak linux yerine linux-zen kullan─▒yor olabilirsiniz. Veya Wiki sayfas─▒ndaki bir ayr─▒nt─▒y─▒ atlam─▒┼č da olabiliriz. Kurarken hangi yolu izlediniz acaba?

3 Likes

S├╝r├╝c├╝ d├╝zg├╝n kurulmad─▒─č─▒ndan kaynaklan─▒yor.

Farkl─▒ bir kurulum y├Ântemi deneyin.

Kernel olarak farkl─▒ bir kernel kurmad─▒m, kurulumu da wikiÔÇÖden ad─▒m ad─▒m takip ederek yapt─▒m, ek bir ara├ž kullanmad─▒m. Sistemin hangi s├╝r├╝c├╝ ile ba┼člayaca─č─▒n─▒ nas─▒l de─či┼čtirebilirim bilmiyorumÔÇŽ

ÔÇťblacklist nouveauÔÇŁ diye adland─▒r─▒l─▒yor bu ayar. inxi paketini kurup inxi -G ┼čeklinde bakabilirsiniz. Driver yan─▒nda ne yazd─▒─č─▒na g├Âre hangi driverÔÇÖ─▒ kulland─▒─č─▒n─▒ anlayabilirsiniz. K├╝├ž├╝k boyutlu ve g├╝zel bir ara├žt─▒r. Genel olarak da forumumuzdaki ┼ču rehbere g├Âz atabilirsiniz. Belki farkl─▒ ve mant─▒kl─▒ gelen bir ┼čey buluruz bu rehberde

3 Likes

Kernel parametresi olarak GRUBÔÇÖa pci=realloc ekledim ve sorun ├ž├Âz├╝ld├╝, yard─▒m eden herkese te┼čekk├╝rler ^^

1 Like