Arch linux ayrı bölümlerdeki / ve /home dizinlerini aynı bölüme nasıl alırım?

Evet sorunum yukarıda belirttiğim gibi ayrıca Arch Linux’u archinstall ile kurdum herhalde kurulum aşamasında bir yanlışlık yaptım çözümü nedir hayırlı forumlar.

root

Merhaba, foruma hoş geldiniz :innocent:. Acaba kurulum yaparken disk tipi olarak ext4 seçip sonrasında ayrı /home klasörü oluşturulsun mu kısmına evet mi dediniz?

2 Likes

yüksek ihtimalle yanlışlıkla da olsa öyle yapmışımdır.

Yok yok bu bir hata değil. Sadece ayrı bir partition olarak /home klasörüne yer ayırmış olabilirsiniz. Bazı kişiler bunu ayrı olarak tercih ediyor.

20 GB olarak görünen ve çok dolu olan kısım acaba /home kısmı mı onu kontrol edebilir misiniz acaba?

2 Likes

yok direkt root kısmı 20 GB. /home kısmı 445gb olarak ayarlanmış. Peki bunu ayarlama şansımız varmı çünkü appimage üzerinden davinci resolve indirmek istiyorum ve yetersiz alan uyarısı diyor.

Yani elbette yapabilirsiniz. Ama bunu kolay bir şekilde nasıl anlatabilirim emin değilim. Şimdi öncelikle /home partition’ı bir şekilde başka bir yere yedekleyip (diske vs) sonrasında o partition’ı komple silip root kısmını genişletmek gerekecek bence. Neredeyse tüm alanı (/boot için ve diğer işletim sisteminiz için ayrılan kısım hariç) root a aktardıktan sonra tekrardan bir /home klasörü oluşturup yedeklediğiniz şeyleri oraya atmanız gerekecek.

Bu süreçte bir hata yapmanız veya bir kısmı atlamanız durumunda diski silmiş ve sorunu da çözememiş olacaksınız. Bunu bir nevi kentsel dönüşüme giren evinizi içindekilerle birlikte başka yere (geçici olarak) taşıyıp sonra yeni ev inşaa edilince aynı yere (daha büyük) geri taşınmaya benzetiyorum. :innocent:

Kısa özet: Kolay değil ve sistem hali hazırda çalışırken aynı anda yapılamaz.

6 Likes

arch kurulumunda bu soruya no dersek tek partition kurmuş oluruz ama default olarak evet dememizi istiyor. bunun sebebi nedir bir zararı vs varmıdır home ayırmadan kurulum yapsam
bendede aynı sorun var root kısmı doluyor kısa sürede yada kurulumda yapmam gereken başka bir şey varmı

Bunun varsayılan olmasının sebebi distro değiştirmeyi kolaylaştırmak, başka distro kurarken sadece root bölümünü siliyorsunuz dosyalarınız kalıyor. Hayır demenizin hiçbir sıkıntısı yok, eğer çok distro değiştiririm diyorsanız roota 50 gb gibi bir alan vermeniz önerimdir.

1 Like

Root’a verilmesi gereken alan bence harddiskin %25’i olmalıdır. Ne zaman daha az ayırsam doluyor.

Benimde gözümden kaçmıştı ve /home dizini oluşturdu. Tekrar kurulum yaparak sorunu çözdüm :sweat_smile:. Temel uygulamalarımın tamamını kurmadan disk doldu uyararısı aldım. Bu mantığa anlam veremedim. Uygulamaları /home dizinine kurmamak mı lazım ?