Arch - Hyprland dualboot kurulumu

Merhaba. Daha ├Ânce virtualboxÔÇÖda xfce4 masa├╝st├╝ ortam─▒ i├žeren bir Arch Linux kurulumu yapt─▒m Yusuf AbiÔÇÖnin bu videosunu takip ederek. ┼×u anda laptobumda win11 kurulu ve Arch-Win11 dualboot ┼čeklinde kullanaca─č─▒m. Kurulumu aynen bu yay─▒ndaki gibi yapaca─č─▒m ancak tek fark hyprland olacak. Nas─▒l de─či┼čiklikler yapmam gerek?

Belki de kurulumu zaman─▒m─▒ ├žok almas─▒n diye Fedora kurabilirim. Kesin Hyprland kullanmak istiyorum bu arada. ArchÔÇÖ─▒n ├žok fark edece─čim avantaj─▒ ne olabilir?

display manager kurup (sddm gibi) WM/DE se├žebiliyorsun grafik aray├╝z├╝ ile. yusuf ipek bu videoda xfce indirmi┼č senin de burda xfce yerine hyprland indirmen yeterli olur. neden archinstall scriptini kullanm─▒yorsun bilmiyorum ama tek bir depolama diskin varsa arch i├žin depolama diski ay─▒rmay─▒ unutma yoksa windowsun gider

1 Like

Foruma ho┼č geldin! Dualboot kurmakla normal kurulum aras─▒nda ufak bir fark var. Ayn─▒ diske kurulum yap─▒yorsan Arch i├žin ek bir alan ay─▒rman gerekli yoksa Windows diskini tamamen silebilirsin veya daha kolay─▒ ikinci bir diske kurulum yapabilirsin.

Disk yap─▒land─▒rmas─▒yla u─čra┼čmak istemiyorsan Endavour OS gibi bir Arch da─č─▒t─▒m─▒ da kurabilirsin.

2 Likes

Ho┼č bulduk hocam. Archinstall scriptini kulland─▒m D diskine ArchÔÇÖ─▒ kurdum. Windows ile ilgili yapt─▒─č─▒m tek ┼čey bu oldu: cp -r /mnt/win/EFI/Micorosoft /boot/EFI/

onun yerine microsoftÔÇÖun EFI b├Âl├╝m├╝ne de GRUB kurabilirdiniz.

├ľnceden Ubuntuyla ├Âyleydi de─či┼čiklik olsun dedim

Yani ┼ču an bir problem var m─▒ anlamad─▒m? Kurulumu ba┼čar─▒l─▒ bir ┼čekilkde ger├žekle┼čtirdin mi?

Evet soruyu sorduktan sonra kurdum

h─▒zl─▒ olan diski bootloader olarak kullanmak daha mant─▒kl─▒ olabilir, ben de win11 ve arch dual boot kullan─▒yorum fakat nvme ssdÔÇÖde windows bootloader var ┼ču an sadece