APT Autoremove'a g├╝venmeli miyim?

apt autoremove yazd─▒m ama sondaki paketlerin silinecek olmas─▒ beni korkuttu. wine var, winetricks var, varÔÇŽ silsem mi?

Sorun olmaz bence. Herhalde ├Ânceden Steam gibi ├žok ba─čl─▒l─▒─č─▒ olan bir ┼čeyi indirdiniz de kalan paketler bunlar. ─░├žerisinde i┼činize yarayabilecek ┼čeyler var ama sistemi k─▒raca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum. ─░htiyac─▒n─▒z olursa gene y├╝klersiniz.

Auto remove yerine remove kullanabilirsin.

┼×imdiye kadar bir sorun ya┼čamad─▒m.

Tek tek se├žip indirmem gerekecek mi?

ya da ne olacak ki ya bi nota yazay─▒m oradan kopyalar kurar─▒m yine

Baz─▒ paketleri isteyerek y├╝kl├╝yoruz, baz─▒lar─▒ ba─č─▒ml─▒l─▒k olarak y├╝kleniyor, paket y├Âneticileri de bu fark─▒ hat─▒rl─▒yor. E─čer bir uygulama i├žin b├╝t├╝n ba─č─▒ml─▒l─▒klar─▒ elle y├╝klemi┼č olursan─▒z ileri bir zamanda ihtiya├ž kalmad─▒─č─▒nda otomatik silinmeyebilir. Her paket y├Âneticisi i├žin bu durum ge├žerli mi bilmiyorum, daha iyi bilen biri varsa ayd─▒nlatabilir.

2 Likes

Te┼čekk├╝r ederim bilgi i├žin

Hatali bir ┼čey silsende apt tekrar d├Ânmek var. Ama ├Âzellikle kali linux gibi stabil olmayan bir sistemde sistemi ├ž├Âkertmistim. O y├╝zden dikaktli kullan. Tedbir amacl─▒ komutu kullan─▒rken neler sildi─čini dikkat et yoksa sistem gg olabilir.
Diyelim yanl─▒┼č paketleri sildi. Bunun geri d├Ân├╝s├╝ var, bir komut verecem ama son ├ž├Âz├╝m├╝n olsun. ├ç├╝nk├╝ komut do─čru mu emin de─čilim b├╝t├╝n sorumluluk sana ait. sudo apt-get install $(grep "^\w" /var/log/apt/history.log | tail -1 | awk '{print $NF}' | xargs)