Antivirüs Programı Tavsiyeleri

Selam. Biraz araştırma yaptım ve son olarak burada fikir alışverişi yapmak istiyorum. Deneyimlerinizden yola çıkarak önerebileceğiniz “ücretsiz” antivirüs programları nelerdir?

1. Antivirüs programları gerekli midir? Olmazsa olmaz mıdır?
  2. Antivirüs programları verilerimizi depolar mı? Yani mahremiyet açısından sıkıntı yaratırlar mı?
  3. Microsoft’un kendi Defender programı yeterli midir?
  4. AVG, Avira, Avast, TotalAV, Bitdefender, Nordon vs?
  1. Antivirüs Programlarının Önemi:

• Antivirüs programları, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan (virüsler, truva atları, solucanlar vb.) korur.
    • İnternet üzerinde gezinirken veya dosya indirirken sizi tehlikeli içeriklerden korurlar.
    • Ancak tamamen güvenli olduğunuzda bile antivirüs yazılımlarının ekstra bir katman sağladığını unutmayın.
  2. Veri Depolama ve Mahremiyet:

• Antivirüs programları, tarama ve tehdit algılama için veritabanları kullanır. Bu veritabanları, bilgisayarınızda bulunan dosyaların bazı özetlerini depolar.
    • Genellikle bu özetler kişisel veri içermez ve mahremiyet açısından büyük bir risk oluşturmaz.
  3. Microsoft Defender:

• Microsoft’un kendi antivirüs programı olan Windows Defender, temel koruma sağlar.
    • Ancak yetersiz kalabilir ve ekstra özelliklere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  4. Ücretsiz Antivirüs Programları:

• İşte bazı ücretsiz antivirüs programları:
      • Norton: Kapsamlı koruma sunar.
      • Avira: Reklamları engeller ve iyi bir sistem optimizasyonu sağlar.
      • Avast: Basit arayüzü ile popülerdir.
      • TotalAV: İyi bir antivirüs programıdır.

Ek olarak:

• Kaspersky: Kapsamlı ve güçlü bir koruma sağlar. Sistem üzerinde de hafiftir, kaynak tüketmeden çalışır. Yükleme sıradasında telemetriyi kapatabilirisiniz.
2 Likes

1- Antivirüs programı kullanmak bilinçli bir kullanıcı için bence gereksiz ama yinede ekstra bir koruma sağlar.

2- Çoğu antivirüs bildiğim kadarıyla kapalı kaynak olduğundan bir risk oluşturabilir ve antivirüsler çekirdek düzeyinde çalışır buda tüm sistemi kontrol edebileceği gibi kullanıcı hakkında da aşırı fazla bilgi toplaya bileceği anlamına gelir. Antivirüsün gizlilik politikasını okuyun.

3- Microsoft defender yüksek bir koruma sağlamaz.

4- Ben windows kullanıdığım zamanlar gerçek zamanlı koruma kullanmam sadece belli başlı kişilerden gelen dosyaları taramak için ClamAv kullanırım.

Peki antivirüs programı bilgisayarımı yavaşlatır mı? Performansta düşüşe neden olur mu?

Ben ücretli ama makul bi fiyata McAfee kullanıyorum eğer düşünürseniz.

Normalde ücretli olan Bitdefender Total Security için (Alman sitesinde gördüm) 5 cihaza kadar (android/apple/mac/windows) 6 aylık lisans (veya deneme de diyebiliriz) ücretsiz. Ben daha önce kullanmıştım ve memnun kalmıştım. Kampanyadan tekrar yararlanamıyorum daha önce mailimi verdiğim için ama daha önce denememiş iseniz halen aktif olduğunu düşünüyorum.

Üye olmak ve kaynağı incelemek için: Bitdefender.de

norton a bakabilirsiniz 10 yıldır kullanıyorum hiç bir virüs girmedi bir dosyayı indirirken bile tarıyor ve kasma vs. de olmadı

Bana bazılarınız kızacak ama Windows kullananlar mutlaka sağlam bir anti virüs yazılımı kullanmaları şart. İşinizi şansa bırakmayın derim.

Windows kullanıyorsan windows defender yeterli.

Aşırı saçmalıyor. Bazı dosyaları virüs değilken virüs algılıyor, bazen hiç karışmıyor. Bilgisayarı da aşırı yavaşlatıyor.

Gizlilik politikasını okumaya gerek yok. Üstüne bir de ne indirip, neler ile uğraştığınızı görüyor.