Anonimlik için linux dağıtımı önerisi

Merhaba herkese
Linuxla ilgili pek bir bilgim yok öncelikle bunu söylemeliyim. Anonimlik için kullanıp öğrenmek istiyorum ayrıca merak da ediyorum.

İhtiyaçlarım şunlar;

• Usbde çalıştırabilmeliyim.
  • Kapattıktan sonra yaptığım işlemlerin hiçbiri kayıt edilmesin log tutulmasın
  • Sadece en başta belirlediğim uygulamalar kayıtlı kalsın
  • Uzak masaüstü RDP bağlantısı yapabileyim
  • Sistem tamamen benim ayarlayacağım Wireguard VPN ile çalışsın

Bu söylediklerime tıpatıp uyan Tails os var ancak Tor ağında çalıştığı için malum tr internet hızlarında sıkıntılı baya Tails i bu şekilde özelleştirebilir miyim yada başka bir dağıtımı önerebilir misiniz?
Teşekkürler

Tails’i bu şekilde özelleştirebilirsiniz diye düşünüyorum. Biraz araştırma yapmak iyi olacaktır. Ayrıca Tails’de illa tor kullanmak zorunda değilsiniz.

3 Likes

Kodachi diye bir dağıtım vardı. İncelemeleri mevcut. Onun da gizlilik ile alakalı olduğunu duymuştum.

Hatta bazı yönlerinin tailsden daha iyi olduğu söyleniyordu.

1 Like

Daha önceden buna benzer şöyle bir konu açılmıştı. https://btt-demo.btt.community/t/tasinabilir-portable-dagitim-onerileri/1967

Size tavsiyem ya USB’ye bir tane şifrelenmiş işletim sistemi kurmanız ya da sürekli canlı isodan bir dağıtımı başlatmanız ama USB’nzide sizin şifrelediğiniz bir klasör olması. Bu klasörün içerisinde de otomatik basit bir script bulunur ve istediğiniz yazılımları 2-3 dakika içinde kurar.

Tails gibi bunu otomatikleştiren başka bir işletim sistemi yok diye biliyorum ama kendinizi otomatikleştirmesi de zor olmasa gerek.

Ben biraz bakındım henüz bunu yapan bir dağıtım yok.

Tails’i torsuz kullanabilir miyim diye bir aratma yaptığımda herhangi bir sonuçla karşılaşmadım. İçerisindeki yazılımla Tor’u genel anlamda kapatabiliyorduk diye hatırlıyorum ama bence onu yapana kadar yukarıda benim bahsettiğim gibi yapmak daha sağlıklı olacaktır.