Android'de Rootsuz Sistem Uygulamaları Nasıl Silinir - REHBER

Selamlar.

Bugün bulduğum bir uygulama, Canta (Çanta değil :sweat_smile:) ile Shizuku aracılığıyla Android telefonumuzden normalde kaldırılamayan sistem uygulamalarını kaldıracağız. Ayrıca ikisi de açık-kaynak. :smile:

Shizuku ne işe yarar, anlatırdım ama biraz fazla uzun sürerdi. Kısaca şöyle anlatayım, ADB ama bilgisayar olmadan, veya root ile adb komutlarını kullanma ama, yani, root olmadan.

Canta uygulaması da Shizuku uygulamasını kullanarak sisteminizdeki tüm uygulamaları silmenize olanak sağlıyor. Bu kadar basit.

(Hangi sistem uygulamalarının gereksiz/gerekli olduğunu bilmiyor musunuz? Sıkıntı yok, Canta, universal-android-debloater’dan aldığı liste ile hangi uygulamaların silinmesinin güvenli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ben olsam “Recommended” ve “Advanced” seviyelerinde olanları silmekten pek çekinmezdim. “Expert” ve “Unsafe” uygulamaları silmek sisteminizi büyük ihtimalle bozacaktır.)

Neyse, kuruluma geçelim.

1. Canta uygulamasını bu adresten indirin ve kurun.

2. Shizuku uygulamasını bu adresten indirin ve kurun.

3. Telefonunuzun ayarlarından geliştirici seçeneklerini açın, bu her telefon markası için farklıdır.

4. Shizuku uygulamasını açın, “Eşleştiriliyor” butonuna basın.

5. Geliştirici seçeneklerine geri gidin ve "Kablosuz hata ayıklama"yı açın. Kablosuz hata ayıklama menüsünden eşleştirme kodu seçeneğine tıklayın.

6. Shizuku’dan bir bildirim gelmiş olması lazım, ekranınızdaki eşleştirme kodunu oraya girin. Eşleştirme tamam!

7. Shizuku uygulamasına geri gidin ve “Başlat” butonuna basın ve biraz bekleyin.

8. Shizuku hizmeti başlamış olmalı. Başladıysa, Shizuku uygulamasında “Yetkilendirilmiş X tane uygulama” yazan yere basın.

9. Orada Canta uygulaması olmalı, onu aktif hale getirin.

10. Artık Canta uygulamasına gidip istediğiniz uygulamayı silebilirsiniz! Silmek istediğiniz uygulamayı seçip sağ alttaki çöp kutusu işaretine basın ve “OK” butonuna basın. İşte bitti!

ÖNEMLİ DÜZENLEME/EKLEME: Eğer sildiğiniz bir uygulamayı geri yüklemek isterseniz, Canta uygulamasında yukarıdaki üstünde çarpı olan çöp kutusuna tıklayın, ondan sonra geri yüklemek istediğiniz sistem uygulamasını/larını seçip sağ altta çıkan butona tıklayın. İşlem tamam!

Rehberimin sonuna geldik, ilk rehberimi okuduğunuz için teşekkürler. Eğer rehber yazma hakkında geliştirmem gereken yönlerim varsa, yorumlarda yazmaktan çekinmeyin.

İyi temizlikler!

11 Likes

Merhaba, ilk rehberiniz hayırlı olsun. Bağlantı olarak verdiğiniz sitelerden süreçle ilgili birkaç foto eklemeniz veya arzu ederseniz kendiniz yaparken aldığınız görsellerle rehberi zenginleştirmeniz iyi olabilir. İkinci olarak;

Kullanıcılar eğer yanlışıkla bir uygulamayı siler veya sonradan silmemesi gerektiğin farkeder ise bunun bir geri dönüşü var mı?

Bu soruyla ilgili bir madde de eklenebilir.

3 Likes

İlki hakkında düşündüm, belki bir düzenlemeyle ekleyebilirim.

İkinci madde aslında aklımdaydı, unutmuşum. Hatırlattığınız için teşekkürler! (Düzenleme: Eklendi.)

1 Like

Bir kaç uygulama sildim, sağ ol.

Selamlar, android-tools-adb aracılığıyla da silinemeyen uygulamalar silinebiliyor, göz atmanızı öneririm.

Kaynak olarak kullandığım site;
https://www.makeuseof.com/uninstall-android-app-adb-system-apps-bloatware/