Android'de otomatik uygulama güncellemesi çalışmama sorunu

Samsung Galaxy Tab A7 Lite tabletim var, android versiyonu 13. Sim kart desteklemiyor, internete wi-fi ile bağlanıyor. Google Play Store’da ve F-droid’de otomatik güncellemeler açık olmasına rağmen hiçbir şekilde uygulamaları otomatik olarak güncellemiyor. Denemek için wi-fi uzun süre açık bıraktım ve şarja da wi-fi açık olarak takıp denedim bunlar işe yaramadı. Ayarların hepsini kurcaladım. Yabancı forumlarda güç tasarrufunun arka plan verilerini kısıtladığını yazmışlar ama tasarrufu kapatıp denedim, bu da fayda etmedi. Her defasında Play Store’a ve F-droid’e girip elle güncellemek can sıkıcı olmaya başladı. Bu konuda bir bilginiz var mı?

Benzeri bir sorunu Android 13’den itibaren (ama başka bir markanın cihazında) yaşayan bir kullanıcı şöyle bir öneride bulunmuş:

Try clearing the cache and storage for Google Play, then setup the apps for auto-update, then reboot your phone.

Google Play Store’un (muhtemelen uygulama ayarları gibi bir yerdedir) cachelerini ve eğer olmaz ise verilerini silip cihazı yeniden başlatmayı tavsiye etmişler. İsterseniz bunu deneyebilirsiniz.

Olmadı ne yazık ki. İşin ilginç yanı sadece Play Store değil, F-droid de otomatik güncellemiyor. Daha önce Android 7 bir cihaz kullanıyordum, onda sorun yoktu. İlk kez 13 kullanıyorum. İngilizcem çok iyi değil ama tekrar araştırayım. İlgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.

şöyle de bir ayrıntı var: gelecek olan otomatik güncellemeler ibaresi var orada. Ben de aklıma geldikçe elle güncelliyorum. Eski sürümlerde böyle bir sorun yoktu. OnePlus 9pro, a13