Android'de konumun kendiliğinden açılıp kapanması sorunu

Telefonu kullanıyorum yukarıdan konum logosu geliyor bakıyorum konum açık mı diye, açık. Ama 3 dakika önce kapalıydı. Sonra ben bakarken birden kendi kendine kapatıyor. Çok ilginç lan. Google mı yapıyor ne yapıyor acaba.

Benzer sorunu başka insanlar da yaşamış gibi duruyor cihaz modelin ne acaba ve google servisleri açık mı lokasyon için adb ile hiç bir uygulama kaldırdın mı ?

Saçmalığa bak delirecem mahremiyet nerde

cihaz modelin ne acaba

Samsung A50

ve google servisleri açık mı

evet root falan atamadım atabilsem kaldırıcam

adb ile hiç bir uygulama kaldırdın mı ?

… o ne?

ADB basit şekilde açıklamak gerekirse Android platformunda kullanılan hata ayıklama yoludur.

Ayrıntılı bilgi:

Android Debug Bridge - Vikipedi

Ayrıca uyarmak gerekiyor ki, eğer gelişmiş bir kullanıcı değilseniz üreticiler bizim mahremiyetimize önem vermiyor diyerek cihazlarını rootlayıp, custom rom kurmayın, çünkü kurulan bu romlar genel olarak üreticinin orijinal ürününden daha güvensiz. Bilgilerinizi sorgulayabileceğiniz en azından göz önünde olan birinden alıp, size karşı hiçbir sorumluluğu olmayan sorgulayamayacağınız birinin eline vermeyin. Ayrıca çoğu güvenlik gerektiren bankacılık vb. uygulamalar root erişimi olan cihazlara yüklenmez.

1 Like

e izinleri sen vermişsin

bilgisayardan adb shelli aç veya telefondan termux gibi birşey kur pm uninstall --user 0 uygulamaalanadı şeklinde yaz “uygulamaalanadı” kısmı için uygulamanın ayarlarına girip bakabilirsin com.android.dialer vs şeklinde olur

1 Like

Orijinal üründe zaten veri çalınıyor, Magisk + Stock ROM üstünde kendi geliştirmelerimi yapsam ya da Custom ROM olarak Lineage OS kullansam bir sorun çıkmaz ki. Bu kadar endişeye ne gerek var? Bu korkunun bilgisayarda Windows yüklü diye Windows’da takılı kalmaktan farkı yok.

Ayrıca bankacılık uygulamaları da çeşitli modüllerle Magisk ile kullanılabiliyor.

Sadece “Deprem Ağı” için izin vermiştim diğerlerine verdiysem uygulama içinde izin veririm her zaman için izin vermem. Hadi unuttum da daima açık ayarladım diyelim, Bixby’nin izinsiz daima açık tutması daha da korkunç.

adb shell’i araştırıp kullanacağım, tavsiyeniz için teşekkür ederim!

Yanılmıyorsam yerel ağı taramaya çalışan ve yerel ağdaki aygıtlarla iletişim kurmaya çalışan uygulamaların konum hizmeti kullanmaları gerekiyor çünkü bu özellik konum hizmetiyle ilişkili. Mesela Syncthing Android uygulaması da konuma erişmek istiyor.

Ben olsam Türkiye’deki hiçbir bankanın uygulamasını akıllı aygıtlarıma kurmazdım. Hepsi mahremiyetin tabiri caizse ırzına geçiyor, kullanıcıların faaliyetlerini ölçen abuk sabuk telemetri izleyicileri içeriyor, fazla fazla izinler istiyor.

https://reports.exodus-privacy.eu.org/en/reports/com.pozitron.iscep/latest/
https://reports.exodus-privacy.eu.org/en/reports/com.ykb.android/latest/
https://reports.exodus-privacy.eu.org/en/reports/com.ziraat.ziraatmobil/latest/

2 Likes

Daha yeni İş Bankasından konum izni isteği aldım, arkaplanda açık kalmak istiyormuş sebebi de çevremdeki indirimlerden beni yararlandırmak istemesiymiş. Komik geldi, neden durduk yere kendimi alışveriş bağımlısı yapayım üstüne bir de mahremiyetten ödün vereyim ki

reddedebiliyor olman lazım bende mi fit’e her girdiğimde konum aç diyerek rahatsız ediyor cihazımda konum hizmetleri baya sorunlu bende açmıyorum gerek yok

samsung’un tutumu farklı sanırım