Android'de Custom Romun Tam Performans Vermemesi

Merhaba. Samsun Galaxy A10 cihazımda (SM-A105F) birkaç adet custom rom denedim. android 10 11 ve 12 denedim. Android 10 dan en iyi performansı alsam da sürekli uygulamalar kendi kendine kapanıyor, klavye geç açılıyor gibi problemler yaşıyorum. En son LineageOs FE sürümünü denedim ve yine aynı sorunları aldığım için stock roma geçmek zorunda kaldım. Bu sorunları nasıl çözeceğim hakkında herhangi bir fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Her yeni işletim sistemi ya da program sürümü yeni yüklerle birlikte ağırlaşarak gelir. Bkz. WinXP, 7, 10, 11… Sizin en yeni sürümdeki ağırlığı fark etmeyecek güçte donanıma sahip olmanız son sürümün en ağır sürüm olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu sebeple sanırsam Android 10 tabanında daha iyi performans almışsınız.

Uygulamaların ve klavyenin geç açılma kısmını bilemiyorum. Babamda Redmi 5A var. Bayağı bir rom denedik. Hiçbir romda klavye geç açılma sorunu vb yoktu. Klavye programını değiştirmeyi önerebilirim. Anysoft keyboard mesela. Ya da sürekli offical romlardan deniyorsanız biraz da önerilen unofficial romlara bakın xda’dan.

ben rom için genelde xda dan faydalanıyorum. tavsiye ederim bir çok rom portlanmış telefona inceleyerek senin için uygun olanı bulabilceğini düşünüyorum.

Alakasi yok, Android 10’da kasan Galaxy A10s telefonum Android 13’de (custom rom) cag atladi. Rom’un agirligini sadece Android surumune baglamayin, oneui aşırı ağır bir arayüz ve aosp çok hafif.
Konu sahibinin sorunu romu build eden sahisla alakali.
Ek olarak sorunlar unofficial romlarda olur, official romlar yayinlanmadan once test edilir ve telefona dair herseyin calistigi dogrulanir.

Klavye uygulamanı değiştirmeyi dene. Uygulamaların sürekli kapanması sdk uyumsuzluğundan kaynaklı olabilir. Kurduğun rom official mı?

gboard kullanıyordum fakat suan twrp kurulamadığı için custom roma geçiş yapamıyorum. o sorunu çözersem deneyeceğim.