Android'de bilgisayar olmadan ve rootsuz sistem uygulamaları silinebilir mi?

Selamlar.

Android 13 telefonumda (Redmi Note 10 Pro) kullanmadığım birkaç sistem uygulaması var ve onları (en azından silmesi güvenli olanları) silmek istiyorum. Aslında bilgisayarım var ve hatta oradan da birkaç tane uygulama sildim, ama bilgisayar olmadan, telefondan bunu rootsuz yapmak mümkün mü diye düşünüyorum.

Belki Termux ile bir şeyler yapılabilir mi?

Neyse, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla root olmadan sistem uygulaması silmek mümkün değil ya işletim sisteminin buna izin vermesi gerek yada root atman gerek diye biliyorum. :slight_smile:

Eğer TWRP, Orangefox recovery kurulu ise bağla bölümünden sistemi seçip system veya system_root bölümünden uygulama dosyasısınin adini bulup silebiliyorsun ama sildikten sonra o uygulamayi geri getiremezsin.

( Uygulama dosyasini dahili hafizaya kopyalayip rom loop döngüsüne giriyormu diye kontrol edebilirsin.)

Not:Bazi romlarda recovery üzerinden sistem i bağlamana izin vermiyo buda hayliyle o uygulamayi kaldiramayacağin anlamina geliyor.

1 Like

Root ve bilgisayar olmadan sistem uygulamalarını kaldırabilirsiniz. Bu videoya bakarak bu işlemi yapabilirsiniz.

NOT : Video da kullanılan uygulama galiba Google Play Store’de paralıydı ama kolaylıkla APK sını bulabilirsiniz.

Bende bilgisayarsız ladb ile siliyorum geliştirici seçeneklerinde kablosuz hata ayıklama seçeneğiniz varsa pm uninstall --user 0 paket adı şeklinde siliniyor bir nevi adb olduğundan disable da yapılabilirsiniz

2 Likes

play storeda redmi system manager uygulamasını yükle açtıktan sonra rootsuz tuşuna bas orda zaten çoğu uygulama devre dışı bırakabiliyorsun :slight_smile:

evet Canta ile yapabilirsin

–user 0 eki cihazdan tamamen kaldırmıyor. kullanıcı için uygulamayı siliyor. system dosyalarına erişebilmek için root gerekiyor, rootsuz tamamen silmek mümkün değil. tabi root yoksa en iyi seçenek bu olur