Android'de Antivirüs'e gerek var mı?

Herkese selamlar,
Şuan telefonumda kaspersky mevcut.
Sizce bir Android kullanıcısı olarak Antivirüs kullanmalı mıyım?
Kullanmalıysam hangisini önerirsiniz?

1 Like

Hocam internetten sürekli olarak .apk .aab falan indiriyorsanız bence lazım.

Önerim Hypatia’dır. Gerçek zamanlı taraması var ve açık-kaynak.

Bu kişiden kişiye telefondan telefona değişir eğer çok apk vb yüklemiyorsanız, bilinçli bir kullanıcı iseniz, sisteminizin performansını çok etkilemiyorsa bence gerek yok. Ama kuşkularınız varsa veya telefonda yüklü olsa zararı olmaz diyorsanız kullanabilirsiniz.

Dediğim gibi bu görüşler benim görüşlerim.

Hiç apk yüklemem. Avtest ve Av-comparativese baktığımda Kaspersky iyi gözüküyordu. Ama bu açık kaynaklıya da bakacağım.

1 Like

Bende sizinle aynı görüşteyim. Samsung cihaz koruması yeterli midir acaba? Virüs taramasında Mcafee ile anlaşmışlar sanırım.

Hayır

The proper way to deal with untrusted applications is not to scan them with an Antivirus, but to confine them in such a way that even if they were malicious, they cannot do much damage at all. This has already been achieved on secure mobile operating systems like Android and iOS with their application sandbox.

Android’deki zararlı yazılımlar yukarıda verdiğim sebepten ötürü sadece senin verdiğin yetki kadar zararlı olabiliyorlar yani örneğin Contacts yetkisi verdiğin kötü niyetli bir yazılım telefon rehberinle istediği şeyi yapabilir, seni bundan koruyabilecek bir antivirüs yok

1 Like

Bence gerek yok. Bİlilnmeyen kaynaklardan apk yüklemediğiniz sürece sorun olmaz, yükleyecekseniz de virustotal’a gönderip tarama yaparsınız.

Virüstotalde yüklenmemiş apkların virüslü olup olmadığı her zaman gözükmeyebiliyor. Demek istediğim bazı antivirüsler apkyı zararsız algılarken kurunca kurulum sırasında kurulumu bloke edip virüs uyarısı veriyor ve apkyı siliyor.
Virüstotalde webde çalıştığı için yakalamayabiliyor.

1 Like

Hypatia açık kaynak kodlu olabilir ama Kaspersky ya da Bitdefender kadar güvenlik sağlayabilir mi?

ClamAV ve ESET veritabanlarını kullanıyor. Bence ikisi de iyi olduğu için, evet.

1 Like

Artık kullanmasam da bir aralar ESET kullanıyordum gerçek zamanlı taraması bedava idi ve gayet iyiydi ama şu anlık hiç bir şey kullanmıyorum. Eğer ne yaptığınızı biliyorsanız ve rastgele dosyalar indirmiyorsanız kullanmanızı önermem.

Zaten? Ek bir guvenlik onlemi olarak yapilmasi gerekiyor diyorum sadece.

1 Like

Ben de kullanmıyordum geçenlerde önüme Hypatia çıktı. Kurdum kullanıyorum. Telefonum Honor 7C. Hayli eski telefon 3/32 zamanlarından. Bunda bile performans kaybı pek hissetmedim hatta hiç hissetmedim. Kafam rahat olsun diyorsanız yükleyin arkada bulunsun.

Kaspersky’dır, Dr. Web’dir, Avast’tır çok şey denedim hepsinde de kasıyordu. Hypatia onlar kadar ağır değil diyebilirim kesinlikle.

Bence android telefonların herhangi bir antivirüse ihtiyacı yoktur. Ancak bu, Android’in kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı güvenli olduğu anlamına gelmez, yalnızca virüsün veya herhangi bir kötü amaçlı yazılımın izinsiz girişinin mekanizması ve yayılması Windows’tan farklıdır.

Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımlar, kullanıcı tarafından yüklenen programlardan gelir. Windows virüsleri gibi otomatik olarak yayılamazlar. Burada suçlu, uygulamaların kullanıcı alanını etkileyebilecek bu tür programlara kullanıcı hakları veren son kullanıcıdır.

Telefonunuza hiçbir popüler anti-virüsü yüklemeyin. böyle bir anti-virüs sahte virüs raporu oluşturur ve kullanıcıyı nasıl mükemmel çalıştığına ve bu anti-virüsü yüklemeyi seçtiğinize ne kadar akıllı olduğuna ikna eder.

1 Like

Yazdığınız için teşekkür ederim.

1 Like

antivirüsler kesinlilke güvenlik sağlayacak şeyler değillerki belirli şartlara uygun olan şeyleri virüs diye işaretliyorlar bunu aşabilen yazılımlar falan geliştirmekde bazıları için zor olmuyor neyi indirdiğine falan dikkat edersen neden bi sıkıntı olsun? bu sadece apk dosyaları için değil play store da ki uygulamalar için falan da geçerli. sızmayı başarabilen uygulamalara denk gelindiği olabiliyor

1 Like

Asıl tehlikeler bilinmeyen tehlikeler bu konuda ise antivirüsler hiçbir şey yapamıyor.