Android uygulamamı sistem uygulaması yapamıyorum

mixplorer dosya yöneticisi kullanıyorum bunu normalde magisk ile yamalayarak indirmiştim. telefonumda root var ve crdroid bir roma sahibim. cihazım gm8 ve android 11 kullanıyorum. normalde adb ile uygulama silebiliyorum fakat uygulamayı sistem uygulaması yapmak bu kadar kolay olmayabiliyor bazen. önceden arrowos kullanıyordum ve uygulamamın dosyasını (/data/app/ içinde) alıp /system/app içine taşımam tamamen yetiyordu. şimdi de bazı uygulamaları bu şekilde yapabiliyorum fakat bazıları dediğim gibi sorun çıkartıyor. contacts uygulamasını bir kaç yere taşıdım ve /system/product/priv-app içine taşıyınca sistem uygulaması yapabildim. şuan dialer’i (telefon çevirici mi denir artık bilmiyorum, arama yapmamı sağlıyor) sistem uygulaması yapmaya çalışıyorum fakat neyi denediysem sonuç elde edemedim. /system/product/app, /system/app , /system/priv-app, /system/product/priv-app bunları denedim fakat cihazım ya brick oldu ya da uygulama silindi. adb ile yaptığım işlemi geri alarak brickten kurtulabildim fakat dialer uygulamasını bir türlü sistem uygulaması yapamadım. bu arada gömülü gelen dialer uygulamasını kasıtlı olarak silmedim belki onu kullanırım diye (çünkü sonradan tekrar yükleyemiyorum hemen silmek istemedim) ve aynı işlemi contacts içinde yapmıştım gömülü gelen contacts uygulaması da sistem uygulaması, benim yüklediğim uygulama da sistem uygulaması

mixplorer ile ilgili olabilir belki bu problem hiç bir fikrim yok ama sorunumu farklı şekilde çözmeyi başardım.

1. terminal systemizer zip dosyasını indirdim ve magisk ile yamaladım. telefonu yeniden başlattım.
  2. ardından githubdan BusyBox indirdim. play store dan da indirilebilir fakat githubdan apk dosyasını indirmeyi tercih ettim.
    daha sonra telefonumu bilgisayara - usb hata ayıklaması açık şekilde - kabloyla bağladım ve bilgisayarımda terminali açtım. (tüm bu işlemler termux vs ile de yapılabilir, bilgisayara gerek olmadan) adb shell yazarak cihazıma eriştim ve su yazarak shell üzerinde kök erişimine sahip oldum. (telefonumdan root yetkisi verdim zaten root yetkisi verilsin mi uyarısı veriyor). systemize yazdım ve şimdi işin başladığı kısma geldik. gelen ekranda 1 - Systemize Installed Apps (Listed) bu seçeneği seçmem gerekiyordu ve bunun için 1 yazıp enterladım. daha sonra kullanıcı uygulamaları listelendi. her uygulamanın bir numarası vardı istediğim uygulamayı seçtim ve enterladım. bana nereye indirmek istiyorsun diye sordu ve 2 seçenek sundu ( Where to install? < 1 - /system/app | 2 - /system/priv-app | 0 - cancel > :), biri /system/app diğeri ise /system/priv-app. ilk olarak /system/app denedim herhangi bir sorun olmadı benimde diğer seçeneği kullanmama gerek kalmadı. 1 yazarak bu seçeneği seçtim. işlem tamamlandı, y diyerek ana menüye geri döndüm ve 0 (sıfır) a basarak adb shelle döndüm. reboot yazdıktan sonra telefonun açılmasını bekledim ve işlem tamamlanmış oldu.
1 Like