6.6 Çekirdeği Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Linux’un bir sürüm içerisinde bu kadar değişikliğe uğradığına ilk kez şahit oluyorum. EEVDF zamanlayıcısı, Mesa kütüphanesine eklenen yeni özellikler, eklenen yeni donanımlar, Hem Intel hem de AMD CPU’lar için yapılan optimizasyon ve eklemeler… Hiç bu kadar alphası çıksın da derleyeyim dediğim bir Linux sürümü görmedim.

2 Likes

Sistemin eski olduğu için çoğu özellik pek işime yaramayacak ama driver vb konularında linux un windows kadar stabilleşmeye başlaması çok iyi.

Bu arada yeni zamanlayıcı default mu olacak 6.6 dan sonra çünkü eski bazı distrolarda seçebiliyorduk(beta olarak) yanılmıyorsam.

AMD Preferred Core bu sürümde gelmediği için pek de umursadığım bir sürüm değil.

Linux’un kendi çekirdeğinin bir github sayfası var mı ?

Keşke bu tür mesajları atmadan bir sn önce bir arama motoru kullansak :slight_smile: GitHub - torvalds/linux: Linux kernel source tree

Eskiden CFS kullanılıyordu. EEVDF zamanlayıcısı artık standart olacak, yoksa dediğiniz gibi özel çekirdek derlerken EEVDF ile de derleyebiliyordunuz.

Bu github sayfasına baktımda emin olamadım hocam o nedenle bunu yazdım zaten merak etme cahil değiliz

AMD Preferred Core bu sürümde gelmediği için pek de umursadığım bir sürüm değil.

CachyOS kernelinde var, ve başka bir sürü özellik.
@kentuckyfanclub

Hiç bu kadar alphası çıksın da derleyeyim dediğim bir Linux sürümü görmedim.
6.6 rc sürümü cachyos repolarında bulunmakta.

@Cruslan

Bence bir moderatör tarafsız olmalıdır, Linux gibi açık kaynaklı bir projede doğrudan katkısı varsa da başka örnekleri de vermelidir. CachyOS tek Linux dağıtımı değil, herkes de Arch Linux’u değil başka dağıtımları da kullanıyor olabilir. CachyOS için çok özelleşmiş bir alt-projenin başka dağıtımlra uygulanmaya çalışması da doğru olmayabilir. Teessüf ederim.

Yani özellikle illa bunu şunu kullan demek iyi bir şey değil de moderatör kendi tercihlerinde tarafsız olacak diye bir şey yok. Ben Arch Linux’u fazla seviyor olabilirim he tabii kalkıp herkese illa Arch kullan dersem orası sıkıntı. Yine de kendi düşüncelerimi belirtirken Yusuf İpek olarak belirtiyorum buranın kurucusu olmam düşüncelerimde değişiklik olacağını göstermez.

Dediğinize katılyorum ama bu tarz değişikliklerin ana çekirdeğe gelmesi herkesi etkiliyor. :slight_smile:

Yani linux dünyasında çok derin bilgim yok, profesyonel değilim o şekilde bir fikir belirteceğim. Yeni çekirdek eskiye göre bende kasıyor. Ağır gibime geldi. Tabi benim donanım kötü ama daha önceki çekirdekle bunun arasında dağlar kadar performans farkı sezdim. İşin içyüzünü, daha derin etki ve farklarını bilmiyorum. Tek istediğim ve arzuladığım şey bol bol hafiflik bir de üstüne ortalama ve üstü program desteği serpilsin bana yeter. :smiley:

Hangi sürüm olduğunu söyleseydiniz keşke. Güncel stabil çekirdek olan 6.5 çekirdeğinden bahsediyorsanız 6.5 öncesinde bir performans sorunu fark edilmiş ve performans sorunu düzeltilmişti. 6.6 daha rc1 seviyesinde ve resmi Arch Linux deposunda dahi yok. Bu çekirdekte hatalar ve yavaşlıklar olması olası. Kullandığınız programların etkisi de olabilir. Linux’da daha doğrusu açık kaynak yazılımlarda sadece özellik değil, performans için de önemli güncelleme ve opmizasyonlar yapılsa da her geçen gün uygulamalar gelişiyor ve kodlar da ne kadar optimizasyon yapılırsa yapılsın özelliklerle beraber şişiyor. Bilgisayarınız gerçekten çok kötüyse artık eklenen özellikler bilgisayarınıza ağır geliyor yani sorun çıkarabiliyor. Eski cihazlar için yıllarca LTS çekirdekler tutuluyor, Debian gibi dağıtımlarda da eski paketler sadece güvenlik güncellemesi alacak şekilde tutuluyorlar. Yeni sürücü avantajlarını kazanamıyorlar ama güvenlik ve uyumluluk çekirdek desteklendiği sürece sağlanıyor ki bu süreler çok uzun süreler yani çoğu insan için o cihazlar artık “media player olarak kullanırım” demekten bile öte kalıyor. Bu durumda gerçekten eski bir cihazınız varsa Fedora ve Arch Linux sizin için uygun olmayabilir. Eski sürüm paket ve çekirdeklere tam destek veren tek Debian var bildiğim. Gerek Ubuntu, Fedora, Arch Linux ve diğer dağıtımlar da güncel veya hala kullanılabilir donanıma önem verecek şekilde ilerliyorlar.

Benim dediğim çekirdek 6.1’miş şimdi baktım. Linuxa tam hakim olmayan ben için güncel çekirdekmiş gibi geldi. antiX 22’den 23’e geçmiştim de performans sorunlarım oluşmuştu. Xanmode LTS çekirdeği de kurmuştum işlemcime uyumlu olanı, hiç etki etmemişti aksine internetin hızını resmen öldürmüştü. Şimdi baktım 6.1 LTS kurmuşum. 6.1 ya bana yaramadı ya sisteme. 5.10’dan memnunum :slight_smile:

Peki şuan ki kaliteli cihazlar hangi çekirdek versiyonunu kullanıyor ?

Sorunuzun kesin bir cevabı yok. Küçük çaplı genelde LTS çekirdekler seçilir. Google gibi büyük şirketler kendileri için yamaladıkları çekirdekleri kullanırlar. Arch gibi rolling release dağıtımlar güncel çekirdekleri tercih eder. XanMod ve Zen gibi performans için optimize edilmiş çekirdekler de mevcut. İhtiyacınıza göre çekirdeğinizi seçersiniz. Günlük bir kullanıcı güncel çekirdekle hem özellik hem de performans elde edebilir. Bilgisayarla para kazanan kişiler LTS çekirdeklerini kullanmalı ki sorun yaşama ihtimalleri en aza insin, unutmamak lazımdır kaybedilen zaman kaybedilen para demektir. Performans arayanlar Xanmod gibi modifiyeli çekirdekleri tercih edebilir ancak bu çekirdekteki ayarlar ve yamalar yüksek güç tüketimine, ısınmaya, ayarlara bağlı olarak farklı iş yüklerinde kararsızlığa sebep olabilir. Eğer hiçbiri ihtiyacınızı karşılamıyorsa kendiniz için de çekirdek derleyebilirsiniz ancak normal bir kullanıcının buna ihtiyacı olacağını sanmıyorum. Ha Linux’u çok seviyor ve illa dizginler elimde olacak diyorsanız kendiniz de yapabilirsiniz ancak yoğun bir araştırma ve külfetin altına girmek demek.

2 Likes

Android yazılımcısıyım o zaman yeni çekirdeğin LTS versiyonunu kullanmak mantıklı olacaktır

Bu konu son yanıttan 60 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.