30.000 TL bütçe ile laptop tavsiyesi

Merhabalar. Arkadaşlar laptop almak istiyorum ay sonuna doğru öyle bir niyetim var elimde laptop var ama apu lu bir laptop. Bana yaptığım işten dolayı ekran kartı lazım. Özellikle de Nvidia ekran kartı lazım. Ram olarak en az 16 olması gerekiyor hatta yükseltilebilir olursa süper olur. Masaüstü bilgisayarım var ama maksat dışarıdayken işlerimi görebilsin. O yüzden çok yüksek birşey bakmıyorum. Bütçe Max 30 olabilir ama mümkünse daha altında olursa iyi olur. Ekran paneli de bazı açılardan gözükmeyen gıcık ekranlardan olmasın :joy:. Önerileriniz var mıdır?

1 Like

Linux kurmayı düşünüyorsan linuxhardware sitesini incele.

3 Likes

Çok istiyorum ama Adobe programları lazım oluyor ve en çok da Substance Painter lazım oluyor düzgün alternatif de yok. Quixel mixer var o da uzun süredir beta sürecinde ve patlıyor program o yüzden windowsa mecburum

Gerçekten özellikleri güzel teşekkürler. Ama biraz daha uygun fiyatlı varsa daha iyi olur

1 Like

Asus TUF A15 FA507, RAM boyutu 16GB olan model için;

• 3050 Az Gelebilir
    Bence en büyük problem bu çünkü zorlayınca az 4060 oluyor ama 30k da 3050mlsf

Birkaç soru soracağım;
Pil Ömrü Ne Kadar Önemli ? (kaç saat minimum değer olur sizin için)
Çoğunlukla grafik ağırlıklı uygulamalar çalıştıracaksınız bu doğru mu ?

Evet haklısın bende ondan biraz arada kaldım 3050 ler kötü ama biraz fiyat arttırmaya 4060 geçiyor aradaki fiyat farkı az yani öyleyken mantıklısı kesinlikle 4060

Pil ömrü önemli ama performans kadar önemli değil tabikide. 3d alanında çalışıyorum ekran kartı o yüzden çok önemli anlık renderlar falan lazım oluyor.

Burada da mesela blender 3d için gpu performans listesi var. Aklımdan geçen puan 2k nın altı olmamalı diye düşünüyorum.

Asus veya MSI marka bir laptop al hayal kırıklığına uğramazsın

Monster nasıl bilginiz var mı
Tulpar T5 V23.3.2 15,6" Gaming Laptop | Monster Notebook
özellikleri fiyatına göre çok iyi ekran kartı watt değeri de yüksek, ram 32, 1tb m2 ssd ve ekstra boş yuva da var eklenmek istenirse.

Monster aldım önermem, ısınmıyor ama gürültülü, destek 'de bulunan insanlar kalifiye değil, pil ömrü rezil, modern uyku çalışmıyor.
Bakın ne demişler
“İlk 30 gün içinde 1 adet ölü pixel çıksa bile birebir panel değişimi garantisi” şu açıdan komik genellikle böyle ölü pixel çıkmıyor asıl sorunları arka plan aydınlatması çok başarılı dağılmıyor az da olsa ekranın bir kısımı parlak bir kısımı daha karanlık oluyor

donanımdaki farka değmez mi sizce? Deminki önerideki MSİ laptop 33.5k ve işlemcisi daha güzel ama m2 ssd farkı, ram farkı var birde MSİ o modelinde ekstra m2 slotu yok. Çok arada kalıyorum :slight_smile:

Ekranın öyle olması sıkıntıymış ya çoğu modelde öyle mi acaba

Bence değmez çünkü performans değil gündelik şeylerde sorun zaten, mesela kullanır mısınız bilmem ama Wake-On-Lan çalışmıyordu kaç kere yazdım birkaçı aaa desteklemiyoruz -bios da ayarı var ne demek destek yok- dedi birkaçı bana aynı bios sürümünü atıp güncelle dedi. Bu tek bir problem ama sorunuma bakıp bir efor harcayan kimse olmadı çünkü direk konuyu çözüldü olarak işaretliyorlardı sonra cevap da veremiyordum.
Ama iyi yanları:

• Bedava servis iyi bir şey kendim de içini açtım mesela SSD taktım sonra kimse aaa onay vermedik biz nasıl olur da açarsın takarsın demedi hatta açabilirsiniz (içini) demişti bir çalışan
  • 2 tane m.2 slotu olması önemli.

Ekran hakkında: demo modelleri mağazalarındaki öyleydi arkaplan siyahken gözüküyor, anlaşılıyor tam mesela Windows’un başlangıç ekranı. Gündelik kullanımı çok etkilemiyor ama fark ediyorsunuz bir de sizin işiniz video, görüntü vs.

Şimdi farkettim MSİ dan beklemezdim bu modeldeki 4060 45watt şaka gibi bir değer. Monster 125watt. Yani şöyle 125 watt bir 4050 bile 45 watt 4060 dan iyi performans verebilir kapışır.
Watt değerlerinin performanstaki farkına buradan bakabilirsiniz:
LAPTOPLARDAKİ EKRAN KARTI HİLESİ (youtube.com)

Ben 45W 4050 kullanıyorum MSI Gf63 12VE modelini, öncelikle laptop oldukça rahat çalışıyor ve zaten 40 serisi Nvidia kartlarda güç tüketimini düşük tutup performansı yükseltme amacıyla çalışmalar var, bu laptopta da gayet güzel bir şekilde hissedilebiliyor. Ben oldukça memnunum, düşük watt düşük ısı gayet güzel bir şekilde çalışıyor. Yine Donanım Arşivi’nin bu laptopa incelemesi var, bakmak istersin belki kesinlikle pişman etmeyecek performans sağlıyor. Ancak biraz tuzlu bir fiyatı var, eğer daha iyi bir alternatif varsa tercih edebilirsin. Amacım 40 serisinde düşük watt değerlerinin eski serilere göre daha az sıkıntı olmasını anlatmak. 95w 3060 performansına denk geliyor 45w 4050. Ben kullanıyorum, memnunum.

1 Like

Buradaki olayı yanlış değerlendiriyorsun ama. Burada 4060 45w ve 16 GB ram olan MSI 33.5k ve 4060 125w 32gb ram olan monster 31.7k yani 4060 daki watt değerindeki performans farkına bakarsan anlarsın hem daha pahalı hem performansta fark var. Sonrasında bide 4050 nin yüksek watt değerli bir ekran kartıyla 4060 45w kıyasla farkı anlarsın. 30k nın altında fiyatı olan 4050 li yüksek watt laptoplar 45w 4060a göre daha yüksek performans veriyor. Verimlilik açısından watt değerlerini düşürme çalışmaları var ama onları Nvidia kendisi çipi üretirken yapıyor sonra piyasaya sunuyor diyor ki örneğin bu kart Max performans için 130w güç tüketiyor. MSI alıp istediğini yapsın çipi değiştiremez. Öyle olunca 45w ile 130w kartı imkanı yok yakalayamaz.

@Oruch379’un demek istediği bunun o kadar kötü bir durum olmadığı. Eğer uygunsa sahip olduğu watt değerine göre hangi muvadil ekran kartına eşit, ne kadar performans aldığını bilincinde olarak yine tercih edilebildiğini aktarıyor. Tabi ki, Monster laptobunda aynı ekran kartında daha fazla watt gücüyle çalışıyorsa ekran kartı gücünde daha iyi performans verecektir. Tabi, bunun olumsuz geri dönüşü olarak hızlı, sesli çalışan fanlar ve ısı olacaktır. Beraberinde ise daha düşük pil süresi olacaktır ve daha fazla bakım ihtiyacı olacaktır (neyse ki ömür boyu bakım garantisi var). Bunları göz önünde aldığınız tercih olarak ikisinden birini seçebilirsiniz.

1 Like

Ben etkisi yok demedim ki, düşündüğün kadar büyütülecek bir olayı kalmadı dedim watt değerlerinin. Tabii ki performansta fark edecek boşuna verilmiyor o değerler, ancak etkisi eskiye oranla daha az, muhtemelen de azalarak devam edecek. Kıyaslamalırına kendin de bakabilirsin zaten ama kullandığım laptopu kendim karşılaştırarak yaklaşık olarak 3060 95w, 3050 120w civarlarında performans veriyor 45w olmasına rağmen. Bu oldukça iyi bir değer. Bugün alabilecek olsam kesinlikle Victus serilerine bakardım ama memnun olmadığım bir yeri yok laptopumun. Bana tek sorun yaratan MSI Center programı. Pek bi hata veren, sistem yoran, güzel çalışmayan bir program ancak aman aman da büyütebileceğim bir şey değil.

Evet evet zaten öyle nesil değitikçe testlere bakmak gerekiyor çünkü düşük watt ile güzel performanslar alınabiliyor. Sadece benim örnek 4060 vs 4060 olduğu için watt çok farkediyor ama dediğin gibi 3000 serisi ile 4000 seri kıyaslamasında dediğin gibi.

1 Like