2.el veya 0 bir bilgisayarın değerini hesaplamak

Ben bu konuda epey eksiğim. Kendimi bu konuda geliştirmek istiyorum. Bilgisayarlara değer biçebilmek istiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

Piyasa fiyatlarını öğrenmen gerekli. İlk olarak genel anlamda sıfır cihazların fiyatlarını öğreneceksin ve neden diğerlerine göre daha pahalı veya daha ucuz olduğunun mantığını da kavrarsan ileride bir cihaza baktığında tahmin yürütürken daha kolay olur.

İkinci el piyasasına da bakarak yine kendini geliştirebilirsin. Değer hesaplama muhabbeti piyasaya çok bağlı dolayısıyla piyasadan sürekli haberdar olman lazım ama cihazlar hakkında geniş bir bilgiye sahip olman piyasayı hızlı değerlendirmeni sağlayacaktır.

2 Likes

Ben bir yıl evvel böyle 2.el pc parçaları araştırıyordum ama düzgün bir kaynak bulamadım.

Kaynak dediğim araştırırken sarı site olsun diğer siteler olsun fiyatları inceleyip liste yapıyordum.

Herkes kafasına göre fiyat koyuyor, yalan yanlış bilgilerle insanları aldatmaya çalışıyor filtrelemek çok zor. Bu yüzden bir fiyat bilgisi, bir değer biçme yetisi kazanamamıştım o tür yerlerden.

Ama bazı Youtuberlar olsun bazı forum sitelerinde denetimli aracılık olsun bu tür yerlerden az da olsa kaliteli bilgi birikimi kazanabildim.

Kısaca direkt 2.el sitelerden araştırma yapmak değilde denetimli aracılığa izin veren forum sayfalarından ve sürekli 2.el parça toplayan Youtube kanallarından bilgi edinebilirsin. Zamanla bu tür konularda bilgi sahibi olacaksın.

1 Like

İnceleme videoları izle ve terimleri kıyasla. Markaların modellerinin fiyatlarına bak. Sonra kıyasla.

İkinci el fiyatlar için de aynısı geçerli olacaktır. Lakin bu konuda kendini geliştirmek hiç bitmeyen bir süreç. Çünkü piyasa sürekli kendini yeniliyor.

Ancak bilirsen, sana bildiklerin yarar sağlar. Yani piyasadaki fiyatları bilmek ve “En kaliteli olarak fiyatına göre en iyi ne var?” sorusuna cevap vermek seni bilinçli bir tüketici yapar.

1 Like