1200TL Civar覺nda OpenWRT'li router 繹nerisi

Selamlar, Router覺m u an berbat bundan dolay覺 fazlas覺yla bufferbloat sorunu ya覺yorum tahmin edeceiniz 羹zere cehennem gibi hissettiriyor. (200 download 1000 upload latency) b羹t癟em ortalama ve kendime openwrt destekli bir router almak istiyorum. 1200tl civar覺 b羹t癟e ay覺rabilirim, u an Tp-link archer C80 ve Xiaomi Mi 4A Giga edition aras覺nda kald覺m. Sizce hangisini se癟meliyim? Ayr覺ca nereye baksam sat覺lan Mi 4An覺n Giga Edition olmad覺覺n覺 s繹yl羹yor, eer Mi 4A Giga Edition 繹nerirseniz nereden alabilirim?

Ayr覺ca anlad覺覺m kadar覺yla Gigabit edition ve Giga edition olarak 2 ayr覺 model var Mi 4An覺n hangisini almal覺y覺m?

Merhaba,

u an piyasada sat覺lan xiaomi 4a gigabit edition routerlar openwrt destekli olmayabilir s羹r羹m numaras覺 繹renmek zor sat覺n almadan, openwrt ToH sayfas覺ndan detayl覺 inceleyebilirsin; [[OpenWrt Wiki] Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition] router覺n iki ana versiyonu var; 4a ve 4a gigabit, giga ve gigabit s羹r羹m羹 alg覺s覺 bizim esnaf覺n 羹rettii bilin癟li yap覺lmam覺 olduunu d羹羹nd羹羹m bir hareket.

Archer C80 desteklendiini nereden duydun bilmiyorum ama chipsetinden dolay覺 hi癟 bir zaman destekenmeyecek bir router.

nerilere gelecek olursak;

Xiaomi 4a gigabit edition b羹t癟en dahilinde bulabiliyorsan mant覺kl覺 olabilir, 1 WAN, 2 LAN portu olduununu g繹z 繹n羹nde tutmak art覺yla.
Tp-link archer serisine g繹z atabilirsin, AP ve router olarak kullanacaksan wifi覺 sorunsuz olan modellere y繹nelmende fayda var baz覺 modellerde hi癟 bir ekilde fabrika 癟覺k覺覺 ekilde wifi 癟al覺mayabiliyor. Sadece router i癟in eski bir versiyon al覺p elindeki router覺 AP olarak kullanabilirsin.
Asusun eski denilebilecek RT-N serileri ve daha g羹ncel RT-AC serilerine bakabilirsin, s覺f覺r tak覺nt覺n yoksa ve bulabiliyorsan ikinci el temiz bir 羹r羹n alman覺 tavsiye ederim.

Genel olarak cihazlar覺n ram ve romlar覺, wifi teknolojisi, destekledii s羹r羹m, ethernet port say覺s覺 ve h覺zlar覺 gibi etmenler i癟inden sana uygun olan覺 se癟ebilirsin.

1 Like

c80 deil c6 v3den bahsediyorum pardon hocam

Amazonda C6 sat覺l覺yor versiyonu hakk覺nda bir detay yok, unu belirteyim v4 ve v3 fiziksel olarak ayn覺 ancak chipset deitii i癟in desteklenmiyor ve desteklenemeyecek. Fiyat覺 mant覺kl覺 denilebilecek d羹zeyde geldiimiz ekonomide, Amazon sat覺yor, v4 癟覺karsa iade eder baka routerlara bakars覺n

Mediamarktlarda fiziken gidip alma gibi bir durum s繹z konusu olmaz m覺 acaba? G羹n i癟inde d羹羹n羹rken akl覺ma geldi. Fiyat fark覺 biraz vard覺r belki ama fiziken g繹r羹p kontrol edip belki seri/versiyon numaras覺na kadar bakma ans覺 olacakt覺r.

Fiziki maazadan 羹r羹n almayal覺 uzun zaman olduu i癟in akl覺ma hi癟 gelmedi, maaza prosed羹rlerine hakim olmad覺覺m i癟in yorum yapamaca覺m ama denemeye deer, neden olmas覺n?

Bir proje i癟in Amazon 羹zerinden Archer C6 sat覺n ald覺m gelen versiyon C6 EU V4. Openwrt destekli deil bilginiz olsun.

1 Like

Keke haber verseydiniz hocam size nas覺l v3 alaca覺n覺z覺 s繹ylerdim. Tamamen verilen bilgiler doru ise TP-link arche c6 v4羹n datasheetinde 2.4 GHZde 400mbps salad覺覺n覺 s繹yl羹yor c6 v3de ise bu deer 300mbps. Yani eer bilgiler doru ise bu arkada覺n v3.2 olmas覺 laz覺m.

Ge癟en g羹ne kadar sat覺l覺yordu fakat sat覺覺 durdurulmu, san覺r覺m mi 4a alaca覺m. Sizce?

Aratt覺覺mda bu sonu癟la kar覺lamad覺m ya da g繹z羹mden ka癟m覺. Evet 繹zellikler k覺sm覺nda V3.2 olduunu da belirtmiler 繹zellikle :slight_smile: Hi癟 akl覺ma gelmedi sorard覺m yoksa.

Tam olarak ne 繹zellik istediini bilemediim i癟in ikinci el ve s覺f覺r olarak iki kategoride al覺nabilecek modelleri yazmaya 癟al覺aca覺m;

S覺f覺r;

Tp-link Archer AX23 - Gigabit Portlar - Wi-Fi 6
G羹ncel Wi-Fi 6 羹r羹n ilk tercihim olurdu b羹t癟eyi biraz art覺rmak art覺yla tabii ki.

Tp-link Archer C6 v1,2,3 - Gigabit Portlar - Wi-Fi 5
v2 s羹r羹mleri kesin al覺nabilir uyum sorunu olmayaca覺n覺 d羹羹nerek, fiyat se癟im fakt繹r羹 olur bu aamada.

Xioami 4A Gigabit Edt. - 2 Gigabit Port - Wi-Fi 5
Pazaryeri sat覺c覺lar覺nda sat覺l覺yor, openwrt sitesinde yazan uyar覺lar beni 癟ok d羹羹nd羹rd羹 uyum sorunu olabileceinden almak bana sal覺kl覺 gelmiyor.

襤kinci El;

Yukar覺da bahsettiim 羹r羹nlerin ikinci eli mevcut onlara bak覺labilir. Ayr覺ca;

Tp-link Archer C7
Biraz eski olmas覺na ramen benzer 繹zellikleri var deerlendirilebilir uygun fiyatl覺 bulunursa

Bahsettiim Asus modellierine bak覺labilir uygun modeller denk geliyor bazen.

Summary

zet olarak 繹ncelikle al覺nacak en mant覺kl覺 model AX23 bu senaryoda, b羹t癟eyi d羹羹rmek i癟in ikinci ele y繹nelebilirsiniz baz覺 cihazlar覺n 10 y覺ll覺k olabileceini g繹z 繹n羹ne al覺p ona g繹re ikinci eli d羹羹n羹n derim.

1 Like

Att覺覺n覺z 4An覺n yorumlar覺na g繹re OpenWRT sorunsuz kurabilmiler, c6n覺n sat覺覺 olmad覺覺 i癟in san覺r覺m 4A alaca覺m.

Umar覺m sorunsuz kurulum yapars覺n, kolay gelsin.

Asl覺nda tp link ax23 癟ok ucuzmu onu alaca覺m san覺r覺m. :d Karar veremedim bir t羹rl羹