1.500-2.500 arası grafik tablet önerisi

Bütçeyi az arttırabilirim. Tableti Inkscape ve Krita üzerinde çizim yapmanın yanı sıra ekran üzerinde eskizler çizmek için de kullanacağım. Farede yarım saat bir matematik işlemini yazamıyorum. Bilgisayarım dizüstü, 1920x1080 ekran çözünürlüğü var. Beklentilerim:

• Kalemi eğerek çizim yapabilmeliyim, normal kağıt gibi.
  • GNU/Linux desteği: Benim için en önemli ayrıntı bu.
  • Wacom Inutos Small gibi çok ufak bir şey olmasın.
  • Olmasa da olur:
    • Ekranda yakınlaştırma yapabilmek için touchpad veya çoklu dokunmatik özelliğine sahip olabilir.

Şunlar ilgimi çekti.

1 Like

Xp pen deco eşimde var. Kendisi memnun. Alalı ve kullanılalı bayağı oldu. Bayağı çizim yaptı sattı. İş görüyor yani. Tek yakındığı şey büyük olduğuydu. Medium modelini kullanıyordu. Bunun bir alt modelini düşünebilirsiniz. Zamanında 1300 liraya mı ne alındıydı diye hatırlıyorum. Şimdi de en azından dediğim modeli belirttiğiniz aralıkta bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

2 Likes

Peki sizce bu nasıldır?
https://www.akakce.com/grafik-tablet/en-ucuz-xp-pen-deco-03-wireless-ism-2-4g-profesyonel-fiyati,713275191.html

Olabilir, iyi gibi duruyor şöyle bir bakındım da fiyatı fena değil cidden.

1 Like

Şöyle de bir şey buldum.
https://www.amazon.com.tr/HUION-kademeli-5080LPI-fonksiyonu-destekler/dp/B07PHXBNKC/

Veikk a15 pro kullanıyorum memnunum. Driver konusunda desteğini çok beğeniyorum. Linux desteği de var. Diğer markalarda da linux desteği vardır tabi ama bunu deme sebebim desteği olsa da sorun yaşayanı gördüm. Linuxtan pek anlamıyorum ama arada farklı dağıtımları deniyorum hepsinde sorunsuz çalışıyor :grin:

1 Like

Bunu almayı planlıyorum. Fakat yine de önerilerinize açığım.

Wacom one by medium kullanıyorum basit işler için gayet güzel laptop ile sürekli çantamda.

1 Like

çoklu dokunmatik özelliği yok ancak xp pen deco 01 v2 cihazına sahibim. linux üzerinde krita ile çizim yapıyorum. amazon üzerinden yurtdışından sipariş ettim. şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım hatta linux yazılım desteği beni şaşırttı. cihaz hem estetik olarak hem de fonksiyonel olarak dört dörtlük. ekransız olmaları sayesinde çizerken kağıt hissiyatı verecek bir yüzey kullanılmış. daha sert yüzey tercih edenler için içinden kolayca takıp çıkarılabilecek bir ekran koruyucu çıkıyor. ayrıca eldiven ve bol bol yedek kalem ucu vermişler. ben çok memnun kaldım.

1 Like

Şu anda Wacom One By Medium (CTL-672-N) ile XP-Pen Deco L arasında kaldım. XP-Pen daha yüksek donanımsal özelliklere sahip fakat XP-Pen’de yazılımın pek iyi çalışmadığı söylentileri duydum. Dolayısıyla son derece kararsız kaldım.

Dediğiniz iki cihazı karşılaştırdım. Temel özellikler açısından baktığımda XP-Pen modeli daha gelişmiş görünüyor. Kaleminin çalışmadığı şeklindeki söylentileri nerede duydunuz acaba? Ben bu durumlarda genelde tersine arama yapıyorum. Şikayet sitelerine bakıyorum ve sanki öyle bir sorunum varmış gibi “xxx ürünü yyy sorunu” diye aratıyorum. Hangi sıklık ve miktarda gönderi çıktığına göre bunun benim başıma gelme ihtimalini ve gerçekliğini sorguluyorum.

1 Like

CTL-672’nin uçları çabuk bitiyor ve yanında sadece 3 tane uç ile geliyor. XP-Pen alın yazılımının kötü çalıştığı falan yok. Bir de Veikk’ten uzak durun :slight_smile:

1 Like

Evet, gerçekten hızlı bitiyor. 1 ayda bütün uçları bitirmiştim. Yabancı sitelerden çok ucuza uç alabiliyorsunuz, hem orijinal uçlardan daha kaliteli olabiliyor :sweat_smile: örneğin

1 Like

Hmm. Daha fazla araştırma yaptığımda her iki cihazda da pek bir sorun yok gibi görünüyor. Sadece XP-Pen’de pürüzsüzleştirme özelliğinin gecikmelere neden olduğunu okudum. Ayrıca muhtemelen sık sık taşıyacağım bir cihaz olacak.

Emin olamamın nedeni, tamam XP-Pen kağıt üstünde kesinlikle daha iyi, fakat pratikte ne kadar iyi emin değilim. Bu dediğim Wacom için de aynı. Ayrıca ne kadar uzun süre kullanabileceğimden de emin değilim.

Bir Wacom Intuos Small satın aldım, gayet güzel çalışıyor, fakat tuşlara atama yapamadım. Yeni bir konu oluşturdum. Teknobiyotik’ten tam olarak 2.329₺ tuttu bu tarih itibariyle.
https://www.teknobiyotik.com/wacom-one-by-medium-grafik-tablet-2048-basincli-kalem-2540lpi-cozunurluk-grafik-tablet-wc-ctl-672-n-38263.html

ben xp-pen deco 01 v2 kullanıyorum. sık sık çizim yapan birisi olarak her özelliğinden gayet memnunum.