1.200TL B羹t癟eli Kasa ve 2.300TL B羹t癟eli Anakart tavsiyesi

Arkadalar, bilgisayar覺m覺n kasas覺n覺 ve anakart覺n覺 deitirmek istiyorum. Kasa i癟in 1200 TL, anakart i癟in ise yakla覺k 2300 TL b羹t癟em var. AM4 bir anakart almay覺 planl覺yorum. Sizce ne almal覺y覺m?

Asl覺nda 1200 TLye bir kasa buldum, ama her anakart覺n bu kasaya uyup uymayaca覺n覺 bilmiyorum. Bu y羹zden sormak istedim.

Anakart uygunluu i癟in ATX boyutuna bakman yeterli 繹rnein ATX bir anakart eer destek par癟as覺lar覺 vs yoksa microATX olan bir kasaya uymaz. Kasa k羹癟羹k kal覺r. Bu arada tam tersi olur microATX anakart ATX bir kasaya olur.

PSU dahili olan kasalar i癟in biraz b羹t癟eyi art覺rman gerekebilir. PSU olmayan kasalarda ise bu b羹t癟e ile bulabilirsin. Birde mutlaka egzoz fan覺 (arka taraftaki girilerin orada olan fan yeri asl覺nda) olmas覺na dikkat et. D羹羹k b羹t癟eli kasalarda biraz kulak arkas覺 yap覺yorlar egzoz fan覺n覺. Haricen alabilirsin.

Gigabyte A520M var bende eski V1 den 繹ncesi. Ka癟 y覺l ge癟ti 羹zerine iyi h覺rpaland覺. al覺覺yor hala. Elindeki veya alaca覺n par癟alar覺 bilmediim i癟in en az覺ndan se癟im tercihi olarak Gigabayt markas覺 ile herhangi bir ATX kasay覺 al ge癟 derim. Sadece extra olarak:

Kasa se癟iminde ATX boyutuna dikkat et. B羹y羹k kasaya uyar ama k羹癟羹k kasaya ATX veya fullATX s覺maz. ITX ise farkl覺 bir mevzu. ATX vida yerleri standartt覺r. Boyut 繹nemlidir.

Gigabayte iyidir ama ilemciye uygun bir tercih yapman覺 tavsiye ederim. Gerekirse farkl覺 marka alman daha iyi olur. Nesilden desile deiiyor.

PSU durumunu bilmiyorum. PSU ile alacaksan b羹t癟eyi yukar覺 癟ekmen daha iyi olur.

Hali haz覺rda psum olduu i癟in deimek istemedim. u an ekran kart覺m ilemcim ile darbogaz yapiyor ve ilemci degiscem, islemci deimek icin de anakartim eski ve ekran karti yeteri kadar sogumuyor diye de kasa almayi d羹羹n羹yorum. Ekran kart覺m kasanin alti ile dip dibe. Bu y羹zden par癟a deiimi yapiyorum. Am4 cipsetli bi anakart almay覺 d羹羹n羹yorum belki ryzen 5 3500x al覺r覺m ya da 3600 fiyat bandim artabilirse 5500-5600 de alabilirim.

Bu soutma iinde farkl覺 g繹r羹ler var. Benimki kasa ne kadar b羹y羹kse sirk羹le edilmesi gereken hava miktar覺 o kadar artar bu y羹zden k羹癟羹k ama iyi hava sirkulasyonuna oynar覺m. Evde dediine yak覺n bir kasam var. Par癟alar ise bu ekilde:

Antec NX200M Micro ATX Mini Tower
Gigabyte B550M DS3H AMD B550 Soket AM4
AMD Ryzen 7 5700X 3.40GHz 8 ekirdek 36MB

T羹m fan slotlar覺 full dolu 繹nden al覺p 羹st ve arkadan at覺yor. Bu arkada i癟indeki havay覺 on numara sirk羹le ediyor. S覺ca覺 olduu gibi at覺yor bir derdi tasas覺 yok. Donan覺mlarda 覺s覺nma diye bir durum yok. S覺k覺nt覺 burada ite o havay覺 almak ve atmak i癟in hava alan bir yerde olmal覺 ve yazlar k繹t羹 etkiliyor. :slight_smile: